Nuomonės

2020.02.06 18:27

Ramūnas Terleckas. Grėsmės grėsmių ataskaitoje

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2020.02.06 18:27

Kasmet tradicinis grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas, kurį skelbia Valstybės saugumo departamentas ir karinė žvalgyba, sulaukia daug žiniasklaidos, mažiau visuomenės dėmesio.  

Paskutinėje apžvalgoje be tradicinių ir visiems suprantamų tiesioginių grėsmių iš nedraugiškų kaimynių bei Kinijos, dėmesį atkreipė keli nauji dalykai. Visų pirma – socialinių tinklų terpės naudojimas verbuojant mūsų piliečius.

„Tūkstančiai „LinkedIn“ vartotojų pasaulyje yra sulaukę fiktyvių, žvalgybos priedangai naudojamų Kinijos kompanijų darbuotojų pasiūlymų tapti konsultantais arba darbuotojais bei kvietimų atvykti į Kiniją. Tokia Kinijos žvalgybos tarnybų veikla nustatyta ir Lietuvoje“, – rašoma ataskaitoje.

Iš pirmo žvilgsnio toks įspėjimas neatrodo itin pavojingas, tačiau žvalgybininkai tikina, kad bandymų verbuoti mastas yra pakankamai didelis.

Taikiniais dažniausiai tampa buvę arba esami valstybės tarnautojai, informacinių technologijų specialistai, gynybos sektoriaus darbuotojai ir mokslininkai, kuriems už atlygį siūloma parengti kurio nors sektoriaus apžvalgas.

Po truputį tokios „analitinės“ apžvalgos peržengia analizės ribas ir žmonės įtraukiami į šnipinėjimo veiklą. Taigi sulaukę kvietimo tapti konsultantais, visada prisiminkite, kad galite tapti verbavimo objektu.

Tą patį, anot žvalgybininkų, derėtų turėti omenyje, jei vykstate į Rusiją. Neįtikinamai nuskambėjo teiginys, kad nemokamos vizos aplankyti Karaliaučių ar Sankt Peterburgą buvo sugalvotos kaip priemonė į savo agentų tinklą privilioti kuo daugiau Lietuvos piliečių, nes Lietuvos saugumas lygiai taip pat gali stebėti, kas keliauja į Rusiją. Bet atsargumas niekam nepakenkė.

Keisčiau nuskambėjo žvalgybos teiginys, kad per Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą importuojamos Rusijos kompanijos „Novatek“ dujos kelia grėsmę Lietuvos energetinei nepriklausomybei. Čia tenka skestelėti rankomis.

Didelis ir brangus SGD terminalas Klaipėdoje buvo sumeistrautas ne tik kaip alternatyva „Gazprom“ vamzdžiui ir monopolininko kainų diktatui. Visą laiką buvo deklaruojama, kad terminalas sukūrė rinką, nes galima pirkti dujų pačiomis mažiausiomis kainomis įsigyti iš viso pasaulio.

Taip, nederėtų pamirši, kad didžiąją dalį brangių dujų pagal ilgalaikę sutartį dar tebeperkame iš „Statoil“, bet laisvesnės rinkos požymių yra ir tą derėtų išnaudoti.

„Novatek“ dujų šiandien pasiūlė pigiau, jų nusipirko valstybės valdoma įmonė „Ignitis“ ir privati bendrovė „Achema“. O „Ignitis“ pirko, perka ir pirks dujas iš „Gazprom“, bet VSD čia pavojaus nemato.

Sveriant geopolitinėmis svarstyklėmis, akivaizdu, kad Rusija norėtų kontroliuoti SGD rinką Baltijos valstybėse, bet juk būtent Klaipėdos terminalas yra saugiklis, jei tik vėl neįsipareigos ilgalaikėmis sutartimis.

Viešojoje erdvėje sklando pasakojimai, kad vis dažniau neoficialiai susitinka „Statoil“, „Novatek“ ir „Gazprom“ atstovai bei kalbasi apie bendrą strategiją, kuri užkirstų kelią į šį regioną atkeliauti dujoms iš JAV. Gal Lietuvos žvalgybininkai ir tuo galėtų pasidomėti?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi