Nuomonės

2020.01.27 17:25

Ramūnas Bogdanas. Nesėkmingi kiaulės metai draugui Xi

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas2020.01.27 17:25

Penktadienį, sausio 24 d., baigėsi kiniški medinės kiaulės metai ir nuo šeštadienio valdo metalinė žiurkė. Šią šventę pasaulyje mini apie 2 milijardai žmonių. Ji nėra fiksuota pagal mūsų kalendorių, nes kinai senoviniu būdu derina saulės ir mėnulio ciklus. Kiniškame zodiake yra dvylika gyvūnų. Greta jų skaičiuojama penkių elementų metinė kaita. Drauge jie sudaro 60 metų, o tai atitinka Jupiterio orbitos periodą. Tik ką tas periodas baigėsi ir prasidėjo naujas 60 metų ciklas.

Kasdieniame ir oficialiame gyvenime Kinija yra perėmusi Grigaliaus kalendorių, tačiau svarbiausia jiems tebelieka Pavasario šventė, kaip jie vadina Naujųjų metų pradžią, kuri skaičiuojama nuo antros mėnulio jaunaties po žiemos saulėgrįžos. Toji jaunatis būna laikotarpiu tarp sausio 21 ir vasario 21. Tada visa Kinija pakyla didžiajai metų kelionei, nes yra išsaugoję tradiciją sutikti naujus metus šeimos rate.

Mandatas iki gyvos galvos

Šiemet kiniški metai baigėsi nežinomo mirtino viruso protrūkiu, kuris privertė uždaryti kelis didelius miestus centrinėje Kinijoje. Virusas tarsi vainikavo nesėkmių grandinę, lydėjusią Kinijos prezidentą Xi Jinpingą per visus kiaulės metus.

Užėmęs aukščiausią postą 2012 m., draugas Si paskelbė sieksiantis didžiojo kinų tautos atgimimo, kuris turi įvykti iki 2049 m. Kinijos Komunistų partijos XIX suvažiavimas, įvykęs 2017 m., patvirtino, kad žengiama teisingu keliu.

Draugas Xi pažadėjo paversti Kiniją pasaulio centru, vykdydamas „Juostos ir kelio“ strategiją, kuri siekia net Lietuvą. Tokiam dideliam tikslui dviejų kadencijų po penkerius metus neužteks.

Medinės kiaulės metai buvo pirmieji metai, kai draugas Xi pakeitė po Mao Zedongo įvestą rotacijos taisyklę ir lieka valdyti neribotą laiką. Be to, jis ėmėsi naikinti kolektyvinį sprendimų priėmimą, nustumdamas bent kiek prilygstančius sau partiečius ir įsitvirtindamas kaip vienvaldis. Liaudies palaikymą jam užtikrino vykdoma antikorupcinė programa.

Prekybos karas

Medinės kiaulės metai prasidėjo prekybos karu su JAV. Po to, kai prezidentas Xi sukirto Niujorko kepsnį svečiuose pas Donaldą Trumpą, atrodė, kad laukia šviesi ateitis. Nesutarimas buvo dėl didžiulio prekybos disbalanso Kinijos naudai. Derybininkai dėl daugelio klausimų sulygo, ir pavasarį laukta priešpriešos pabaigos. Pekinas žadėjo papildomai importuoti JAV prekių už 1,2 trijonų JAV dolerių su sąlyga, kad JAV panaikins visus pastaruoju metu įvestus muitų tarifus. Bet draugas Si netikėtai atmetė pasiektus susitarimus.

Įpykęs D. Trumpas atsakė naujomis sankcijomis, pakeldamas muitus kinų prekėms nuo 10 proc iki 25 proc., kas sudaro 200 mlrd. JAV dolerių. Bet svarbiausia, kad JAV ėmė riboti Kinijai prieigą prie aukštų technologijų. Milžinas „Huawei“ pateko į sąrašą gamintojų, keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui.

Kinija negalėjo nusileisti JAV derybose, nes tai reikštų kinų elgesio keitimą. JAV kaltinimus, kad technologijų vagystė yra įteisinta vastybės lygiu, kinai apskritai neigė, nors neseniai įvedė reikalavimą užsienio kompanijoms, dirbančioms Kinijoje, perduoti kinams savo technologijas.

O pagrindinis dalykas, dėl ko prezidentas Xi užbraukė pasiektus susitarimus, yra amerikiečių sąlygos, kad Kinijos valdžia neiškraipytų rinkos, subsidijuodama bendroves, dirbtinai keisdama juanio kursą ir t. t. Valstybinis Kinijos kapitalizmas to neatlaikytų.

Kinijos ekonomika nebeatrodo taip gerai, kaip anksčiau. Perkamosios galios mažėjimą šalyje rodo, pvz., besitraukianti automobilių pardavimų rinka. Didmiesčiuose stovi tušti neseniai pastatyti namai, nes butų juose žmonės neįperka net su paskolomis. Draugas Xi lipa ant grėblio, nes telkiasi partiją gelbėti ekonomiką: privačiose įmonėse kuriamos komunistų organizacijos, turinčios teisę dalyvauti sprendimų priėmime.

Rūpesčiai salose ir žemyne

Sugrįžęs Kinijai po 99 metų priklausymo Didžiajai Britanijai Honkongas tapo dar vienu rūpesčiu prezidentui Xi. Išėjo kaip žvejų valtelė, o grįžo kaip pasaulinis finansų laineris. Kol kas Kinijai jis būtinas kaip toks, todėl Pekinas negali tiesiog brutaliai sutraiškyti demonstrantų Honkonge, kurie nenori pakliūti į autoritarinės valdžios nasrus.

Honkongiečių susirūpinimas dėl įtariamųjų išsiuntimo į žemyninę Kiniją įstatymo sulaukė atgarsio Taivanyje. Pekinas nuo Mao laikų skelbia, jo Taivanis yra Kinijos Liaudies respublikos dalis. Per verslą ir ryšius su politikais atrodė, kad greitai gali būti, jog Taivanį ims valdyti Pekinui palanki politinė jėga, ir Kinija Taivanį įsidės į savo kišenę. Tačiau demonstracijos Honkonge pažadino taivaniečius. Jiems tapo aišku, kur veda pasaka „viena šalis – dvi sistemos“. Dabar Taivanyje populiariausia yra partija, griežtai pasisakanti už salos nepriklausomybę.

Trečias iššūkis prezidentui Xi buvo Sindziano provincija šiaurės vakaruose, kur gyvena uigūrai. Kažkas iš aukštų pareigūnų pakišo kiaulę draugui Xi ir nutekino 400 puslapių dokumentų apie operacijas prieš uigūrus, nesuderinamas su elementariomis žmogaus teisėmis.

Šiuo metu Tibete ramu, bet ši provincija yra dar vienas teritorinis klausimas prezidentui Xi, kuriam jis atsakymo neturi.

Vienvaldystė kursto gaisrus

Matant prezidento Xi reakcijas į jį užklumpančias problemas, galima apibendrinti, jog kolektyvinis valdymas Kinijoje po Mao buvo minkštesnis. Aptartas įtampas, kurios egzistavo visą laiką, grupė sprendžiančiųjų suvaldydavo. Dabar įsigalinti vienvaldystė į pirmą planą iškėlė užsispyrimą, kurį vadina nesitaikstymu. Vata žiežirbos neišskelsi, o virtus titnagu – prašom, pakibirkščiuosim kiek tik norit. Todėl beribis Xi valdymas kelia gaisrus ten, kur anksčiau problemos tik rusendavo.

Galima spėti, kad metalinės žiurkės metai draugui Xi bus dar blogesni. Žiurkė tapo pirmuoju ženklu, nes atjojo pas Nefritinį imperatorių įsiprašęs pas jautį ant nugaros ir nušoko į priekį. Dabar nesimato jokio jaučio, ant kurio prezidentas Xi galėtų įveikti jo paties kurstomas problemas.

Sveiki įžengę į metalinės žiurkės metus. Xin nian kuai le! (kin. Su Naujaisiais Metais!)

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt