Naujienų srautas

Nuomonės2020.01.25 09:00

Mykolas Drunga. Neaiškūs tipeliai JAV prezidento aplinkoje

Mykolas Drunga 2020.01.25 09:00

Ne tik Jungtinių Amerikos Valstijų bei Vakarų Europos, bet ir Izraelio žiniasklaidos kartais reikia tam, kad susidarytum pilną, keistų detalių nestokojančios politikos aplink Donaldą Trumpą vaizdą.

Šįkart mesime žvilgsnį į Tel Avivo dienraščio „Haaretz“ apžvalgininkės Allison Kaplan Sommer straipsnį apie tai, kaip Amerikos prezidento komanda bandė nuo Ukrainos prezidento atitolinti „Soroso žmones“.

Ši apžvalgininkė gerai informuota ir naudojasi keliais skirtingais šaltiniais.

Levas Parnas, kuris Ukrainoje veikė Rudolpho Giulianio, JAV prezidento D. Trumpo asmeninio advokato, pavedimu, sausio 17 d. portalui „Daily Beast“ teigė, jog vienas iš jam patikėtų uždavinių ir buvo pašalinti „Sorošo žmones“ iš Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio orbitos.

Įsitikinimas, kad George`as Sorosas nuo pat 2016 m. rinkimų buvo atsakingas už daugelį D. Trumpo bėdų, plačiai vešėjo Amerikos prezidento artimiausioje aplinkoje, kurią L. Parnas pavadino tiesiog „kultu“.

„Sorosas tapo priešu numeris vienas, manant, kad jis per tam tikrą laikotarpį infiltravo JAV Vyriausybę ir Valstybės departamentą, – teigė L. Parnas „Daily Beast“ žurnalistei Betsy Swan.

Tuo jis ataidėjo Soroso sąmokslo teorijas, plačiai paplitusias tarp kraštutinių dešiniųjų Jungtinėse Valstijose ir Europoje.

„Yairas Netanyahu Budapešte kalbėjo, kad „verslininkas George`as Sorosas „naikina Izraelį iš vidaus“, jo organizacijos „darbuojasi dieną naktį iš neriboto biudžeto, kad išplėštų iš Izraelio žydišką tapatybę“.

Izraelio dešinieji, ypač ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir jo vyriausias sūnus Yairas, taip pat propagavo prieš G. Sorosą nukreiptas teorijas dėl pastarojo veiklos Artimųjų rytų klausimais.

Kaip pernai rudenį buvo pranešęs anglakalbis laikraštis „Hungary Today“, „Yairas Netanyahu Budapešte kalbėjo, kad „verslininkas George`as Sorosas „naikina Izraelį iš vidaus“, jo organizacijos „darbuojasi dieną naktį iš neriboto biudžeto, kad išplėštų iš Izraelio žydišką tapatybę“.

L. Parnas, kartu su kitu Floridos verslininku, Baltarusijoje gimusiu Igoriu Frumanu, laukia teismo. Jie kaltinami nelegaliai nukreipę pinigus D. Trumpo rinkimų komitetui ir kitiems politikams. Abu teigia esą nekalti ir abu yra žydai, – rašė dienraštis „Haaretz“ ir tęsė:

„Nors I. Frumanas tyli, L. Parnas noriai leidosi kalbinamas žurnalistų po to, kai JAV Kongresui jis perdavė šūsnį dokumentų apie savo veiklą Ukrainoje advokato R. Giulianio pavedimu.

Girdi, L. Parno pastangos padėti Giulianiui spausti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kad tas paskelbtų imsiąs tirti Hunterį Bideną, yra esminė dabar vykstančio prieš Amerikos prezidentą D. Trumpą nukreipto apkaltos proceso dalis.

Anot L. Parno, R. Giulianio įsivaizdavimu G. Sorosas prieš D. Trumpą rezgė intrigą, ir prezidento bėdas su apkalta išprovokavo ne kas kitas kaip šis Vengrijoje gimęs ir Holokaustą išgyvenęs žydų milijardierius ir filantropas.

Per šio proceso klausymą atskleista, kad svarbus šių pastangų elementas buvo veiksmai, kurie palengvintų tuometinės JAV ambasadorės Ukrainoje Marie Yovanovitch atleidimą iš pareigų.

Tačiau kaip teigė minėtas portalas „Daily Beast“, Parnas ir kiti Giulianio komandos nariai taip pat darbavosi, kad V. Zelenskis išvarytų du neva „Soroso žmones“, kurie, esą, daro Ukrainos prezidentui neigiamą įtaką: tai buvęs žurnalistas Serhiys Leščenka ir tuometinis saugumo patarėjas Oleksandras Danylyukas.

S. Leščenka, iš tiriamojo žurnalisto virtęs prieš korupciją kovojančiu aktyvistu ir politiku, 2016 m. pirmasis publikavo slaptus dokumentus („juodąją knygą“), kurie, kaip rašė žurnalas „Foreign Policy“, įrodė, kad Paului Manafortui, trumpai buvusiam D. Trumpo rinkimų kampanijos 2016-aisiais vadovu, buvo sumokėta milijonai dolerių už lobistines pastangas Kremliui artimų Ukrainos politikų naudai.

Todėl, kaip pranešė anglakalbis laikraštis „Kyiv Post“, D. Trumpą palaikantys respublikonai stipriai atakavo S. Leščenką per pirmuosius apkaltos klausymus aną lapkritį.

Anot L. Parno, R. Giulianio įsivaizdavimu G. Sorosas prieš D. Trumpą rezgė intrigą, ir prezidento bėdas su apkalta išprovokavo ne kas kitas kaip šis Vengrijoje gimęs ir Holokaustą išgyvenęs žydų milijardierius ir filantropas.

„Bendras konsensusas tarp D. Trumpo šalininkų buvo tas, jog D. Trumpas turėjo bėdų su Rusijos įsikišimu ir kitų dalykų būtent dėl to, kad G. Sorosas ir demokratai kontroliavo kai kurias JAV ambasadas rytų Europoje, ypač Ukrainos.

Pokalbyje su žurnalu „New York“, Giulianis sakė, kad jo drabstymas purvais ant Soroso negali būti laikomas antisemitiniu, nes pats Sorosas „vargu ar yra žydas“, jis greičiau tik „Izraelio priešas“, o Giulianis save patį laiko „didesniu žydu nei yra Sorosas“.

Tai jie pateikė medžiagą P. Manafortui apkaltinti ir visus kitus dalykus, sukėlusius problemų D. Trumpo pasaulyje“, – sakė L. Parnas.

Jis taip pat teigė girdėjęs, kad Sorosas „įdarbino skirtingus prokurorus skirtingose valstijose, įvairius Kongreso narius ir svarbiausia, kad buvusi valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland buvo jo žmogus Valstybės departamente ir per ją jis, Sorošas, kontroliavo rytų Europą, paskirdamas Amerikos ambasadorius ir taip toliau“.

Šitie Levo Parno žodžiai panašūs į Rudolpho Giulianio pareiškimus gruodį, kai tas pakartojo populiarią tarp dešiniųjų sąmokslo teoriją, kad M. Yovanovitch buvo mariometė, kontroliuojama Sorošo, kuris į savo postus buvo įstatęs net keturis JAV ambasadorius ir daugelį Amerikos FTB agentų.

Pokalbyje su žurnalu „New York“, Giulianis sakė, kad jo drabstymas purvais ant Soroso negali būti laikomas antisemitiniu, nes pats Sorosas „vargu ar yra žydas“, jis greičiau tik „Izraelio priešas“, o Giulianis save patį laiko „didesniu žydu nei yra Sorosas“.

Fiona Hill, buvusi Baltųjų Rūmų vyresnioji darbuotoja, liudijusi lapkritį vykusiuose D. Trumpo apkaltos klausymuose, teigė, jog naratyvas, kad Sorosas yra atsakingas už daugelį piktadarysčių, yra absoliuti nesąmonė. Tai naujieji „Siono išminčių protokolai“, įrodyti buvę Rusijos caro pakalikų sukurtas falsifikatas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą