Naujienų srautas

Nuomonės2020.01.23 17:22

Ramūnas Terleckas. Lizdelis draugams

Seime diskutuojama apie klimato šilimo poveikį Lietuvai, svarstoma, per kiek metų liausimės naudoti iškastinį kurą, kada tapsime visiškai „žalia“ valstybe ir panašiai. Tuo tarpu savivalda gliaudo daug  „žemiškesnius“ klausimus – ką skirti mokyklos  ar vaikų darželio direktoriais. Vis pasigirsta atodūsių, kad niekas nebenori būti daugiabučių bendrijų pirmininkais – atsakomybė didžiulė, o atlyginimo net simboliniu negalima pavadinti. 

Gal todėl aplinkos ministras Kęstutis Mažeika su partijos bičiuliu žaliuoju valstiečiu Lauru Stacevičiumi, mažiau visuomenei žinomu Seimo nariu, registravo Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų įstatymo projektą. Norėčiau manyti, kad du „valstiečiai“ tikėjosi kažką gero nuveikti, bet pavyko prasčiau nei prastai.

Spėjama, kad projektą parengė Aplinkos ministerijos darbuotojai, tačiau registravo Seimo nariai. Tokiu atveju projektas išvengia Vyriausybės bei ekspertų filtro, kuris dažnai įvairias nesąmones išgaudo.

O gaudyti tikrai buvo ir yra ką.

Antai portalas Alfa.lt rašė, kad bendrijų pirmininkai nuogąstauja, kad įstatymo projektu siekiama sunaikinti egzistuojančias daugiabučių savininkų bendrijas ir užkirsti kelią kurtis naujoms.

Įstatymo projekte savivaldybėms siūloma suteikti teisę nušalinti privačias įmones nuo konkretaus namo administravimo ir uždrausti veiklą visame mieste vien gavus keletą skundų iš gyventojų. Tam tikrais atvejais vietos valdžia galėtų panaikinti ir pačias butų savininkų bendrijas.

Seimo narių fantazija pasufleravo siūlymą visus remonto darbus (net perdegusių lempučių keitimą) daugiabučių savininkams pirkti per Centrinę perkančiąją organizaciją.

Tokiomis sąlygomis bendrijų pirmininkais dirbti norinčiųjų greičiausiai išvis neatsiras, nes jie už įvykdytus darbus ir jų kainą atsakys asmeniniu turtu.

Be to, visuotinis gyventojų susirinkimas, dabar šaukiamas kartą per metus, turėtų rinktis keturis kartus ir tvirtini ketvirtines ataskaitas. Jų nepatvirtinus, išlaidų nebus galima priskaityti savininkams, todėl jas iš savo kišenės turės padengti bendrijos pirmininkas.

Tokiomis sąlygomis bendrijų pirmininkais dirbti norinčiųjų greičiausiai išvis neatsiras, nes jie už įvykdytus darbus ir jų kainą atsakys asmeniniu turtu.

Kodėl dviem Seimo nariams kilo noras sugriauti pakankamai efektyviai veikiančią sistemą, sunku pasakyti.

Taip pat pagal naują reglamentavimą sprendimus dėl daugiabučio valdymo turėtų primti visi butų namo ir garažų ar pagalbinių patalpų savininkai – ir fiziniai, ir juridiniai asmenys, o tai vargiai įvykdomas reikalavimas.

Kodėl dviem Seimo nariams kilo noras sugriauti pakankamai efektyviai veikiančią sistemą, sunku pasakyti.

Jei tik dėl veiklos imitacijos ir neišmanymo, galima būtų suprasti (šiame Seime tokių pavyzdžių būta ne vieno). Liūdniau, jei taip ketinama sukurti darbo vietų partijos draugams. Visgi nederėtų pamiršti, kad korupcinėms veikoms senaties terminas nėra taikomas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą