Nuomonės

2020.01.23 11:42

Jurga Tvaskienė. „Ramūno“ pypkė, „Agnės“ bambalinis ir kitos „valstiečių“ reklaminės akcijos

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė2020.01.23 11:42

Nusivylimas. Kas per rinkodara Lietuvoje, jei praėjus net savaitei po to, kai valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pagaliau prisipažino rūkęs (taikos pypkę) kartu su prezidentu Gitanu Nausėda, į tai niekaip nebuvo sureaguota? O galėjo atsirasti pypkė „Ramūnas“ – už taiką ir valstybės gerovę. Lyg kokia garsaus gamintojo trauktinė be lašo alkoholio.

Arba apynių gėrimas, tam tikrose apačių grupėse taip mėgstamas stiprusis, dar vadinamas „bambaliniu“. Kodėl ne „Agnės“? Su kokiu nors skambiu šūkiu iš serijos „Civilizuotas požiūris“. Nes dar prieš kelerius metus, kalbėdama apie valdžia tapusių „valstiečių“ vieną pagrindinių rinkiminių pažadų – suvaldyti besaikį girtavimą – prie Seimo Sveikatos reikalų komiteto vairo stovėjusi Agnė Širinskienė būtent „bambalių“ klausimu viešai ragino eiti civilizuotu keliu. Tai yra, nepulti drausti, nepulti riboti. Ramiai ir civilizuotai derėtis su Europos Komisja, kuri kitu atveju, Lietuvai vienašališkai apsisprendus (nes taip buvo siūloma) uždrausti pilstyti stiprųjį alų į gėrikams patogias „pūsles“ ar mažinti gėralo laipsnius, galėtų pritaikyti Lietuvai sankcijas dėl laisvo prekių judėjimo ribojimo.

Per tą laiką „valstiečiai“, pagarsėję kaip žodžio besilaikanti partija, išaugino alkoholinių gėrimų kainas, apribojo pardavimo laiką, beveik išgujo svaigiuosius iš masinių renginių ir paplūdimių, net bandė iškarpyti svaigalų reklamas iš užsieninių leidinių. O bambaliai stovi.

Tiesa, antivalstybininkai iš dešiniojo flango prieš kurį laiką prikišo nagus, sukurstė net kai kuriuos „valstiečius“, ir pasiekė, kad nuo ateinančio lapkričio „bambaliniai“ laipsniai būtų sumažinti nuo 7,5 iki 6 procentų, o didesni teliūškuotų tik „bambaliukuose“, kelių šimtų gramų plastikiniuose buteliukuose. Vyriausybė, kaip ir blaivios daugumos valdomas Seimas, net kelis kartus prieš tai tokius siūlymus atmetė.

Apie ką aš čia? Apie pažadus, kurie nuskambėjo prieš beveik ketverius metus. Apie plačią reklaminę akcją, dėl kurios daugiau nei 52 proc. tautos tuo metu teigė esanti patenkinta tuo, kaip pasirinko. Ir realybę.

Nes rūpinosi Lietuvos įvaizdžiu tarptautiniame kontekste (negalima varžyti laisvo prekių judėjimo, ką Europos Komisija pagalvos). Nes išgyveno dėl aplinkos (daugiau mažų pakuočių – daugiau tuščių buteliukų pakrūmėse). Nes tikėjo savo tauta (prisminkite blaivininkų vedlio ministro Aurelijaus Verygos svarų pareiškimą, jog neteisybė, kad kaimas, susibičiuliavęs su bambaliais“, geria daugiau nei miestas). Tas pats A. Veryga, kaip ir dar pusė „valstiečių“ frakcijos, prieš keturis mėnesius tiesiog nepasirodė Seimo posėdžių salėje, kai minėti ribojimai vis dėlto buvo palaiminti.

Apie ką aš čia? Apie pažadus, kurie nuskambėjo prieš beveik ketverius metus. Apie plačią reklaminę akcją, dėl kurios daugiau nei 52 proc. tautos tuo metu teigė esanti patenkinta tuo, kaip pasirinko. Ir realybę.

Švietimas. Bus prioritetas švietimas, prieš beveik ketverius metus žadėjo tautai įsipareigojimus dalijęs R. Karbauskis. Kur žadėtas aukštųjų mokyklų jungimas? Sujungti – per prievartą vienai pusei – bandyta tik Kauno sveikatos mokslų universitetą su Sporto universitetu. Pikti liežuviai plakė, labiausiai dėl to, kad galimybės dirbti dar vieną – ar ne penktą – kadenciją rektoriaus poste siekta vienam garbingam Kauno medikui, tiesioginiam ministro A. Verygos vadovui. Griežtą „ne“ tuo atveju teko pasakyti Konstituciniam Teismui. Ir visos reformos pasibaigė.

Vaiko pinigai. Tie auksiniai vaiko pinigai, dėl kurių lūžo valdančiųjų ietys vos prieš kelis mėnesius. O prieš ketverius metus žadėta didinti neapmokestinamų pajamų dydį šeimoms, auginančioms du ir daugiau vaikų. Juos pakeitė 30 eurų „galvai“, šiemet – 60 eurų (tam tikroms grupėms tenka 100 eurų, o R. Karbauskis žada – kada nors – priemones, kad rizikingieji tėvai jų nepragertų; ir viltingai sako tikintis, kad tai paskatins šeimas turėti daugiau vaikų).

Augantys atlyginimai mokytojams, mokslininkams, medikams. Auga taip, kad streikų iniciatyvos neslopsta. O medikai, reikalaujantys to, kas buvo pažadėta, jau paversti beširdžiais monstrais: tai dėl jų, siekiančių keliasdešimt eurų didesnių atlyginimų, aukojama tūkstančiai sunkių ligonių gyvybių, tvirtina su sveikatos apsaugos valdytojais siejamos pacientų organizacijos lyderis.

Bet už tai Seime, valdantiesiems prieš kelerius metus panorus pasikapstyti po oponentų reikaliukus ir tam prireikus tarnybų pažymų, toms pačioms tarnyboms atsirado pinigų atlyginimų kėlimui. „Aš kviesčiau į šį įstatymą žiūrėti ne kaip į tam tikrų privilegijų kūrimą atskirai grupei, bet kaip į mūsų veiklos prieš korupciją stiprinimą“, – skambėjo raginimas, ir Seimas balsavo: „už“.

Panašiu metu gimė planas naikinti Pridėtinės vertės mokesčio lengvatą centralizuotam šildymui – prisimenat, tai turėjo leisti per metus į biudžetą papildomai surinkti 30 mln. eurų? Antivalstybiniai konservatoriai paskui tą lengvatą išsiderėjo grąžinti – manais už paramą Sauliaus Skvernelio laimintai urėdijų reformai.

Ir vos vos kelio neprasiskynė pataisa (laiminta A. Širinskienės ranka) dėl stambiesiems ūkininkams – kalbėta, Seimo žemvaldžiams – palankių mokestinių pataisų. O kita pataisa, ir vėl – A. Širinskienės, dėl galimybės „valstiečių“ partneriams socbebrams gauti valstybės dotacijas (buvusių bendrapartiečių ar net krašto gynybos sąskaita), buvo patvirtinta. Tik prezidentės Dalios Grybauskaitės veto teorinei daugumai nepavyko atmesti.

O kur dar valdančiųjų partiečių, arba jų vaikų, arba šiaip gerų bičiulių įdarbinimai tai vienoje, tai kitoje ministerijoje. Lydimi iniciatyvų tai keisti Civilinį kodeksą, draudžiant kritikuoti politikus (tai kova prieš patyčias, sakė R. Karbauskis), tai įpareigoti žiniasklaidą patiekti 50 proc. turinio pozityvios informacijos – vietoj istorijų apie politinę korupciją ir valdžios piktnaudžiavimus.

Tai ar lengva, tiek prisižadėjus, dirbti Seime? „Būtų lengviau, jei nematytume tiek išorinio noro trikdyti darbą. Trukdo ir žiniasklaida, ir, žinoma, opozicija, nusiteikusi ketverius metus ne dirbti dėl tų žmonių, kurie juos išrinko, bet veikti tam, kad trikdytų mūsų visų darbą“, – frazė prieš ketverius metus, ištarta (kas dabar tai prisimena) buvusios Seimo narės Gretos.

Ji – šita frazė – tikrasis valdančiųjų reklaminis šūkis. Dabar jau piešiamas ant visų priešrinkiminių plakatų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.