Naujienų srautas

Nuomonės2020.01.15 11:39

Rita Miliūtė. Šventasis karas su penkiais neužmirštuolės žiedlapiais

Nuo baltosios ir raudonosios, arba Rožių karų dėl karaliaus sosto kažin ar kokia gėlė yra tapusi tokia politikos dalyve, kaip nereikli gamtos sąlygoms neužmirštuolė. Yorkai ir Lankasteriai kariavo 15-ajame amžiuje Anglijoje, neužmirštuolė segama į atlapą arba maunama ant kuolo daugiau kaip penkiems amžiams praėjus. Prie Baltijos, Lietuvoje.

Jos, kaip atminimo ženklo priešininkai teigia, kad Sausio 13-osios aukos atminimo simboliu tampanti neužmirštuolė nuosekliai ir apgalvotai stumia iš jaunesnės kartos akiračio, o kartu iš viso viešojo gyvenimo tokius valstybės simbolius kaip trispalvė ar Gediminaičių stulpai. Kalta gėlė dėl to, kad priešingai, negu trispalvės arba stulpų, tą kruvinąją sausio naktį niekas iš gynusiųjų parlamentą arba radiją su televizija juk nesegėjo.

Nesu tikra, ar kas nors tą sausį lėkdamas budėti dėl savo valstybės laisvės specialiai būtų sugrįžęs įsisegti kurio nors ženkliuko. Taip pat aš nežinau nė vieno neužmirštuolės šalininko, kuris šiandieną reikalautų, kad kitas išsisegtų trispalvę ar bet kurį kitą jam brangų simbolį – tiek sausio tryliktosios, tiek Nepriklausomybės atkūrimo, tiek pačios Lietuvos. Užtat tikrai mačiau, kad neužmirštuolę užvakar segėjo keli pasiaukojusių už Lietuvos laisvę artimieji. Nereikia, kad visi. Nebūtina, kad prezidentas ją segėtų, kiekvienas turime ir savo simbolius, ir savus prisiminimus. Bet vieno, net vienintelio iš Sausio 13-osios aukų artimojo sprendimas įsisegti tą gėlytę, man rodosi, turėtų nuraminti, – jeigu jau ne sugėdinti galvojančius, kad kas nors ją įsisegė, „nes liepė”. Taip sakantys turėtų pasiklausti prie TV bokšto sūnaus netekusios mamos, kas jai tą liepė padaryti.

Tikinčiųjų Airijos globėju laikomas šventasis Patrikas šv. trejybę aiškino rodydamas tris dobilo lapelius, bet žmonės taip pat tiki, kad dobilas simbolizuoja ir Tikėjimą, Meilę bei Viltį. Neužmirštuolė su penkiais lapeliais visus juos irgi gali reikšti. O likę du galėtų reikšti Pasiaukojimą ir Išlikimą, jeigu jau taip reikia kiekvienam žiedui ar žiedlapiui kokios nors bendros reikšmės.

Visi šitie dalykai Sausio 13-osios auką ir pavertė uola, ant kurios stovi Lietuvos nepriklausomybė. Tačiau Maironis apie neužmirštuolę rašė paprasčiau. Tiesiog vadino ją gėle atminimo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą