Nuomonės

2015.10.29 14:40

Rimvydas Valatka. XXI amžiaus garsiakalbis

2015.10.29 14:40

Ruduo netruko užsukti balsų, garsų, streikų ir krepšinio kakofoniją. Balsai ir garsai įtraukia – pasižiūrėti ir pasiklausyti iš šono, iš toliau, nebelieka nei laiko, nei noro, o svarbiausia – šalto proto. XXI a. garsiakalbis kala į galvą antraštę po antraštės.

Pergalę su Belgija pramiegoję Lietuvos rinktinės krepšininkai kreipėsi į Tarptautinę krepšinio federaciją paaiškinimo. Vilniaus meras R. Šimašius kreipėsi į „Facebook“ planetą su išsamiu savo visuomeninių patarėjų sąrašu. Kuris turėjo išelektrinti atmosferą dėl nemažą tos planetos dalį įelektrinusio naujojo mero patarėjo neištariama pavarde iš Izraelio nausėdijų. To paties, kuris kažką paistė apie taktinį atominį ginklą ir vietoj Gazos ruožo su milijonu kitu arabų norėtų matyti lygų ir gražų parkingą prie Viduržemio jūros.

Darbdaviai ir net ministrė A. Pabedinskienė kreipėsi į Lietuvos sveiko proto likučius, ragindami Seimą kuo greičiau svarstyti lankstesnį ir konkurencingesnį darbo santykių reguliavimą. Profsąjungos kreipėsi į visus, norinčius turėti saugų, gerą, seną etatą iki grabo lentos, – paskelbė, kad Lietuvoje su tokiu socialiniu modeliu įvedama vergija. Pirmasis, kuris išgirdo profsąjungų balsą, buvo emeritas ubagų karalius V. Šustauskas.  

Darbo partijos pirmininkas V. Mazuronis kreipėsi į tautą su pabėgėlių iš Artimųjų Rytų srauto suvaldymo planu.  Popiežius kreipėsi į pasaulio katalikus, ragindamas, kad kiekviena parapija priimtų po vieną pabėgėlių šeimą. Parapinė Lietuva vieningai atrėžė: „Dar ko, patys neturime už ką kasdien cepelinų pavalgyti ar gerą automobilį nusipirkti!“

V. Tomaševskio reikalą aukščiau edukacijos statantys Lietuvos lenkų mokyklų direktoriai vietoj pamokų vaikus nuvarė melstis prie Aušros Vartų. Bet ne už vargšus pabėgėlius iš Artimųjų Rytų ir ne už kietas Lietuvos sielas, kurioms negaila kenčiančių pabėgėlių.

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis kreipėsi į pareigūnus, užstodamas juos nuo valstybės prezidentės piktumų ir moteriškų pamokymų, kaip taikliai šaudyti į kontrabandininkų automobilių padangas iš kito automobilio, prieš tai per pratybas neiššovus į jas nė vieno šūvio. Ir t. t. ir pan.

Kaip rasti kryptį šiame amžiuje, kur antraštės, garsai ir kiti triukšmai yra viskas, o troškulys – niekas? Kiek žmonių Lietuvoje, o ir visoje Europoje dar susimąsto, kas yra esmė, o kas – tik dėmesio nevertos detalės, supakuotos į „TV pagalbos“ maišelius?

Kartais atrodo, kad apie tai, kas yra esmė, jau nemąsto nė filosofai, kurių nelaimingoji dauguma išėjo į „Facebook`ą“, o laimingoji mažuma tapo TV laidų vedėjais. Svarbiausia yra ne mąstyti, ne spręsti ir ne dirbti, o žūtbūt parodyti save ar tiesiog painiotis po akimis.

Prieš kelis mėnesius nuėjo garsas, kad partijų lyderiai pasirašys nacionalinį susitarimą dėl demografijos, kuri tampa nacionalinio saugumo problema Nr. 1. Paskelbtas ambicingas tikslas – vykdant efektyvią demografinę politiką pasiekti, kad jau po dešimties metų Lietuvoje gyventų 3,5 milijono žmonių.

Šiuo metu Lietuvoje yra likę tik 2,9 milijono. Net jei įvyktų stebuklas ir dešimt metų iš Lietuvos niekas neemigruotų, o mirtis dešimčiai metų tuoj pat būtų išleista nemokamų atostogų, toks tikslas nepasiekiamas. Kas tikrai realu, tai, kaip skelbia Pasaulio bankas, Lietuvoje 2040 metais gyvens tik 1,9 mln. žmonių.

Ar realu mesti iššūkį mirčiai šalyje, kurioje problema jau tapo net užrašas anglų kalba ant autobuso, kursuojančio tarp geležinkelio stoties ir oro uosto?

Tarptautinė krepšinio federacija nieko dorai nepaaiškino. Popiežiaus raginimas Lietuvoje liko neišgirstas. V. Mazuronio plano niekas neperskaitė. Pasieniečiai, kaip negavo iš valdžios pinigų šaudymo pratyboms rengti iki tų nelemtų gaudynių ties Leipalingiu, taip negaus ir dabar. Lietuva, kaip nyko, taip ir nyks. Spaudžiam „like“, ir tikrai jau gana apie tai. XXI a. garsiakalbis kala į galvą kitus garsus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.