Nuomonės

2020.01.07 18:32

Virginijus Savukynas. Jei gali nesugadinti, negadink!

Kaip sukurti gerovės valstybę? Kai apie tai garsiai prabilo Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda, diskutuoti pradėjo ekonomistai, politologai ir sociologai. Kol kas jie sutaria, kad nesutaria. Tačiau gal jie per giliai kapsto? Regis, kai kas Lietuvoje jau surado atsakymą. Koks jis? Ogi prikurti kuo daugiau problemų Lietuvos piliečiams. Tada jas bus galima spręsti. Ir gyvenimas pagerės.

Štai maži, bet labai iškalbingi pavyzdžiai. Nuo metų pradžios nuėmė žalias rodykles nuo šviesoforų. Koks rezultatas? Vilnius, dar pusiau paniręs į šventišką stingulį, pradėjo dusti kamščiuose. Panašu, kai visas pasaulis kovojo su oro užterštumu ir globaline klimato kaita, Vilnius žengia prieš srovę ir nori padidinti išmetamų automobilių dujų kiekį. Juk ko verti patobulinimai Vilniaus žiedinėse sankryžose? Skirtingose sankryžose padarytos skirtingos įvažiavimo tvarkos, kurios erzina ir klaidina vairuotojus, negana to, nuo tų pertvarkų kamščiai tik padidėjo. Pradedi galvoti, kokia kvalifikacija tų saugaus eismo specialistų, kurie sugalvoja tokius sprendimus? Tačiau gal atsakymas paprastesnis: kuo daugiau prikurs jie problemų, tuo daugiau galės prašyti padidinti savo biudžetą.

Arba naujieji šiukšlių konteineriai Vilniuje. Idėja labai gera, tačiau kodėl jie taip greitai užpildomi, kad gyventojai savo šiukšles turi palikti prie jų? O gal išvežama per retai? Kodėl reikėjo sugalvoti naują tvarką, kuri nelabai veikia?

Atrodo, kad pamažu daroma taip, kad Vilniuje būtų kuo nepatogiau gyventi vilniečiams. Galbūt taip vykdoma slapta regionų atgaivinimo politika – atgrasant nuo Vilniaus žmones?

Pavyzdžių galima rasti ir visos Lietuvos mastu. Panagrinėkime švietimą, kurį kiekviena valdžia vis keičia, skambiai pavadindama pakeitimus reformomis. Kokia paskutinė reforma? Tai mokytojų atlyginimo skaičiavimo pakeitimas. Taip paprastas dalykas buvo pavadintas skambiu vardu. Ir tas pakeitimas buvo blogas, nes sukėlė teisėtą mokytojų pasipiktinimą, kuris, kaip visi prisimename, baigėsi streiku. Dabar reikės laukti naujos valdžios, kuri grąžins senąją apmokėjimo tvarką, ją pavadins reforma. Ir gyvenimas vėl pagerės.

Kodėl dalis pakeitimų ne pagerina gyvenimą, bet jį pablogina? Negi valdininkai negali laikytis taisyklės: jei gali nesugadinti, negadink? Tačiau taip tikriausiai nebus. Biurokratams reikia kažką daryti. Ir visiškai jiems nesvarbu, koks bus rezultatas, nes jokios atsakomybės iš jų niekas nepareikalaus. Tad jiems dar geriau, jei jų reformos sukels problemų. Tada jas bus galima ilgai ir nuobodžiai spręsti, prašant vis daugiau pinigų iš biudžeto. Taip esant galima mokesčius didinti, kiek tik norime, jų vis tiek visada truks. Tačiau biurokratai turės savo gerovės valstybę.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.