Nuomonės

2019.12.21 09:00

Mykolas Drunga. Prezidentas, kuriam ir apkalta nebaisi

Mykolas Drunga 2019.12.21 09:00

„Taigi tai įvyko, kaip ir žinojome, kad įvyks, – rašo internetinio žurnalo „American Conservative“ vienas redaktorių Rodas Dreheris, – Donaldas Trumpas yra tik trečiasis JAV prezidentas, kuris sulaukė apkaltos.“

„Manau, kad tarp mūsų negali būti daug tokių, kurie jau jo inauguracijai įvykus dar nežinojo, jog anksčiau ar vėliau toji apkaltos diena ateis. Charakteris yra likimas. Taip buvo Billui Clintonui, taip dabar yra ir D. Trumpui“, – rašo jis.

Toliau savo straipsnyje Rodas Dreheris cituoja dienraščio „New York Times“ politinės analizės straipsnį, pavadintą „Prezidentas apkaltintas, o šalį krečia konvulsija“ ir klausia:

„Ar tikrai? Ar tikrai šalį apėmė kūno traukulys? Gal kai kas kenčia nuo konvulsijos Niujorke, 43-iosios gatvės rytinėje pusėje ar Times aikštėje, o gal ir kabelinių televizijų žaliuose kambariuose.

Bet aš nejaučiu jokių traukulių čia Luizianoje, kur gyvenu“, – rašo R. Dreheris ir cituoja vienos savo Niujorke gyvenančios pažįstamos atsiųstą žinutę, kad „pavojaus signalą man kelia tai, kaip neįmanoma į visa tai žiūrėti rimtai“.

„Aš šią jos nuomonę paantrinu“, – teigia R. Dreheris ir paskui aiškina, kodėl. Ogi dėl to, jog abiem pastaraisiais atvejais kaltumas buvo visiškai neabejotinas.

„Kol ėjome ir priėjome prie apkaltos B. Clintonui, visi jau žinojome, kad jis kaltas kaip velnias, kadangi davė melagingą priesaiką ir kliudė teisingumui bandydamas paslėpti savo gėdingumą.

Ir nors D. Trumpo kaltumas Ukrainos byloje ginčijamas, tačiau dalykas, kurio negalima rimtai užginčyti, yra tas, kad jis pats sau apkaltą užsikrovė savo išskirtinai beatodairišku elgesiu.

Kaip jam būdinga, pats D. Trumpas sąmoningai įlipo į mėšlą, ko joks žmogus su normaliu savitvardos jausmu nebūtų net mintimis padaręs.

Koks lunatikas skambintų Ukrainos prezidentui dieną po to, kai vos vos išvengęs R. Muellerio kulkos dėl bendravimo su V. Putinu, ir tuo savo skambučiu V. Zelenskiui sukeltų mažų mažiausia įtarimą, kad žadėjo Ukrainai suteikti dosnią karinę paramą mainais už svarbaus D. Trumpo oponento veiklos Ukrainoje ištyrimą?“ – klausė R. Dreheris žurnale „American Conservative“.

Kaip pažymėjo Vokietijos radijo svetainė „Deutschlandfunk“, „dauguma komentatorių skersai išilgai pasaulio daro prielaidą, kad JAV Senatas, kuriame respublikonai turi daugumą, nuspręs D. Trumpą iš prezidento kėdės neišmesti.

„Vis dėlto Atstovų Rūmų jam paskelbtos apkaltos jis nusipelnė, – teigė Amerikos sostinės dienraštis „Washington Post“, – nes tai stiprina esmines mūsų demokratijos normas, pagal kurias prezidentams neleistina piktnaudžiauti savo galia tam, kad iš užsienio vyriausybių išsireikalautų politinių paslaugų ir kad neprisileistų jokios kontrolės iš Kongreso pusės“.

Su tuo, kad „D. Trumpas nenusipelnė nė vienos papildomos dienos prezidento poste“, – sutiko ir Meksikos sostinės dienraštis „Cronica de Hoy“, kartu pažymėdamas, kad galutinis prezidento likimas bus sprendžiamas Senate, kurį valdantys respublikonai apkaltos nepalaikys, nes bijos užpykdyti savo rinkėjus, besąlygiškai D. Trumpą remiančius.

Kaip pažymėjo Stokholmo dienraštis „Aftonbladet“, „tarp respublikonus palaikančių rinkėjų, tik labai nedidelė mažuma yra už D. Trumpo išmetimą iš posto. Šiaip jau į partijos kasą plaukia pinigai, ir čia nesvarbu tai, kas teisinga ar padoru, nes visos šitos ribos jau seniai panaikintos.

Tad tikriausiai ir šitą skandalą D. Trumpas nuo savęs nusikratys ir turės gerus šansus būti perrinktas. Tačiau prie to prisidės ir demokratai, kurie šiuo metu daro susiskaldžiusiųjų įspūdį ir veda vienas kitą, tai yra save pačius naikinančią rinkimų kampaniją“, – rašė Švedijos sostinės laikraštis.

Pasak Londono „Times“, „D. Trumpo pagrindiniai šalininkai į apkaltą žiūri kaip į naują Vašingtono valstybės aparato bandymą įstumti jų herojų į bėdą“.

Varšuvos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ nuomone, „juk šiaip dalykas visiškai aiškus. Tikriausiai niekas iš tiesų nemano, kad D. Trumpas, kaip teigia jis pats, iš Ukrainos prezidento reikalavo prieš savo varžovo Joe Bideno šeimą imtis teisminių veiksmų vien dėl to, kad jam, Trumpui, labai rūpėjo Kijevo kova su korupcija.

Jis tik norėjo sužlugdyti savo politinį oponentą – tai ir viskas. Ir kodėl respublikonai užėmė tokią kietą poziciją? Ogi dėl to, kad jie tai gali. Šiuo metu D. Trumpą palaiko beveik 90 nuošimčių visų respublikonų rinkėjų“, teigė Lenkijos sostinės laikraštis.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo apie LRT RADIJĄ.