Nuomonės

2019.12.13 12:13

Rita Miliūtė. Penktadienis, 13-oji ir treji metai Vyriausybei

Rita Miliūtė, žurnalistė, laidų vedėja2019.12.13 12:13

Penktadienis, ir trylikta. Kaip tik šiandien yra lygiai treji metai nuo dabartinės Vyriausybės darbo pradžios. Jos finansų ministras vakar mums pranešė, kad Lietuvoje būtina reformuoti sveikatos ir švietimo sektorius, nes jie yra patys neefektyviausi, o kol reformuoti nebus, niekada nebus gana ir pinigų.

Lyg tie treji metai ir nebūtų praėję, lyg valdančiosios partijos artėtų ne prie kadencijos finišo juostelės, bet prie kokio šviežio starto. Tarsi prieš trejus metus nebūtų buvusi patvirtina Vyriausybės programa, kurioje aistringai žadėta puoselėti šeimą, organizuoti kvalifikuotą ir visiems prieinamą gydymą susirgus, o išsilavinimas toje programoje nebūtų minimas kaip pagrindas žmogaus geresnei ateičiai.

Šeimos stiprinimui įtakos gali turėti vakar dienos balsavimas dėl Nekilnojamojo turto apmokestinimo. Dėl to, kad neapmokestinamoji riba bus skaičiuojama bendram sutuoktinių turtui, vienišo tėvo arba mamos su pora vaikų mokami mokesčiai bus skaičiuojami nuo mažesnės vertės buto, negu turės mokėti pilna laikoma šeima. Ir vienišiems tėvams šitas mano sarkazmas tikrai kad nejuokingas.

Man pačiai nejuokinga, nes iš tikro skauda. Skauda, kaip klausantis vyriausiojo Lietuvos auditoriaus, kuris vaizdžiai parodo, kad kas trečioje šalies mokykloje yra jungtinės klasės, o beveik pusė Lietuvos šeimų – ir tų, mažesnius mokesčius už buto vertę mokėsiančių pilnų, ir vienišų tėvų, samdo vaikams korepetitorius. Mažų kaimo mokyklų mokinių atsilikimas nuo didžiųjų miesto matuojamas jau nebe mėnesiais, o metais. Tik primenu, kad prieš trejus metus prisiekusioji Vyriausybė švietimą vadino ne tik žmogaus gerovės, bet ir nacionalinio saugumo pagrindu, o kokybišką švietimą žadėjo visiems, nesvarbu, kokia vaikų socialinė padėtis ir kur tie vaikai gyvena.

Kol kas didžioji švietimui skiriamų pinigų dalis, kaip ir anksčiau, išleidžiama ne ugdymui, o pastatams. Panašiai per trejus metus reforma pajudėjo ne tik švietimo, bet ir gydymo tinkle. Beveik penktadalis susirgusiųjų išsigydo – arba nusigydo patys. 17 procentų tą daro ne ten, kur priklausytų nemokamas gydymas, bet gydosi už savo pinigus. Ir vėl nėra kaip pasakyti, kad pinigų nėra. Yra. Pavyzdžiui, brangiems prietaisams. Kurių 7 proc. nėra net įjungiami.

Prieš trejus metus patvirtintoje Vyriausybės programoje žadėta kurti visuomenę, kuri geba atpažinti patyčias ir jas įveikti. Dabar patyčiomis vadina kritiką – nukreiptą į tuos, kurie šiandien žada tuos pačius dalykus, kuriuos žadėjo prieš trejus metus.

Tai tiek apie tryliktą, penktadienį.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt