Nuomonės

2015.10.29 14:39

Ramunė Sakalauskaitė. Aktuali Shakespeare`o patirtis

2015.10.29 14:39

Posakis: jei karvę per televizorių parodysi šimtą kartų, ją galbūt išrinks į Seimą, pasitvirtino. Komercinių televizijų metų metais transliuojamos laidos apie ekstrasensus davė rezultatų. Antgamtinių jėgų pagalbos jau prašo ne tik politikai, bet ir pasiturintys verslininkai.

Posakis: jei karvę per televizorių parodysi šimtą kartų, ją galbūt išrinks į Seimą, pasitvirtino. Komercinių televizijų metų metais transliuojamos laidos apie ekstrasensus davė rezultatų. Antgamtinių jėgų pagalbos jau prašo ne tik politikai, bet ir pasiturintys verslininkai. Karmos gerinimo seminaruose mokoma, kaip plečiant verslą klientus taip paveikti, kad šie eitų ne pas konkurentus, o pas jus, kaip privilioti mylimus žmones ir net kaip panaikinti prakeiksmą, kritusį pavogtiems daiktams.

Pasirodo, viduramžiais dvelkianti profesija yra svajonių darbas – galima uždirbti daugiau nei dirbant administratoriumi Ramiojo vandenyno salų viešbučiuose. Pirmoji pusantros valandos trukmės aiškiaregės konsultacija kainuoja 200 eurų, apsauginiai amuletai – nuo 4 000 iki 10 000 eurų. Siekiant verslo ir asmeninės gerovės tenka gerti dar papildomai įkainotą vandenį arba trintis kapinių smėliu.

Panašiai kaip per karmos korekcijos seansą pasijuto ir Širvintų rajono gyventojai, kurių byla pasiekė teismą. Jie skundžiasi, kad merė Živilė Pinskuvienė nevykdo prieš rinkimus duotų pažadų. Prieš rinkimus Darbo partijos atstovė, tada dar vicemerė, Motiejūnų gyvenvietei žadėjo pieno upes ir medaus krantus, tačiau pasipuošusi mero regalijomis ir atsisėdusi į valdžios sostą viską pamiršo. Širvintų rajono gyventojai, užburti politikės kalbų, pasijuto kaip aiškiaregės pažadais patikėję Kauno verslininkai. Ir jiems galvas apsuko graži moteris.

Žinoma, šalyje, kurioje nedarbo lygis siekia 9,4 proc. ir jokių pajamų neturi kas dešimtas pilietis, o bedarbių armiją sudaro 145,8 tūkst. žmonių, pastangos susikurti darbo vietą yra sveikintinos. Pirmiausia dėl to, kad tokių paslaugų sumanytojai nenori valstybei sėdėti ant sprando. Kaip dera demokratinei laisvosios rinkos šaliai, valdžia į ekstrasensų paslaugų sritį nesikiša. Tačiau sveiką protą atgavusieji karmos korekcijos seminarų dalyviai kreipiasi į teismą, siekdami iš aiškiaregės atgauti sumokėtus 100 tūkst. eurų.

Kelio į bažnyčią nepamiršusieji prisimena dešimtį Dievo įsakymų, kurių vienas sako: „Neturėk kitų dievų, tiktai mane.“ Bažnyčios įstatymų knygoje rašoma: „Tenebūna rasta tarp jūsų nė vieno, kuris aukoja savo sūnų ar dukterį ugnimi, ar kuris užsiima būrimu, ar yra žynys, ar burtininkas, ar raganius, ar kerėtojas, ar kuris tariasi su vaiduokliais bei dvasiomis, ar kuris teiraujasi mirusiųjų. Juk kas tik tokius dalykus daro, tas yra pasibjaurėtinas VIEŠPAČIUI; už tokius bjaurius darbus VIEŠPATS pašalina tautas tau iš kelio“ (Įst 18, 9-13).

Shakespeare`as, prieš sėsdamas rašyti pjesių, kurias skaitome ir šiandien, rėmėsi to meto mąstytojų įžvalgomis: proto pasaulyje yra nedaug, o iš proto kylančios išminties – dar mažiau; kvailumas yra beribis, jis pasižymi dviem bruožais – įtaigumu ir spalvingumu. Profesorė Viktorija Daujotytė yra pasakiusi, kad protui suvokti reikia proto, išminčiai – išminties, o kvailumui – kvailumo.

Kad ir kaip būtų keista, dvidešimt penkerius metus demokratijos besimokantys Širvintų rajono rinkėjai, kaip tie viduramžių gyventojai, ir vėl užlipo ant to paties grėblio. Laikas suprasti, kad politikoje, kaip ir ūkyje, viščiukus skaičiuoja rudenį, kadencijos pabaigoje, o renkantis būsimą rajono merą svarbiausia yra ne kandidato išorinis grožis, o jo dalykinės savybės. Deja, ištesėti per rinkimų kampaniją žarstytų pažadų nepadės net juodosios magijos magistrai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.