Naujienų srautas

Nuomonės2019.12.06 12:09

Jurga Tvaskienė. Naujasis Seimo šventraštis ir Didžioji inkvizitorė

Jurga Tvaskienė 2019.12.06 12:09

Einant į pabaigą 2019 metams, prieš šv. Kalėdas, Seimo valdančioji dauguma ėmėsi vadovautis nauju šventraščiu. Septynknygė, visame pasaulyje žinoma kaip naujųjų laikų pasaka apie berniuką burtininką, Lietuvos parlamente virto ginklu prieš politinius oponentus. Lyg burtų lazdele mostelėjus.

Vargšas elfas Dobis, knygoje išnaudotas piktųjų burtininkų. Kas skaitė (ar matė) „Hario Poterio“ epopėją, puikiai žino, kad tas padarėlis laisvu burtininkų šalies piliečiu tapo, dovanų gavęs kojinaitę. Bet ne, tvirtina vienintelė teisi ir teisinga Seimo narė, kabineto kampe laikanti ražų šluotą. Kojinaitė Dobiui – kelias į amžiną vergiją.

Kaip, jos manymu, ir Vilniaus universitetui skirtas finansavimas politologiniams tyrimams, įgavęs pavidalą profesoriaus Tomo Janeliūno studija apie prezidentės Dalios Grybauskaitės veiklos metais vykdytą užsienio politiką, esą susaistė mokslininką su buvusia šalies vadove. Ir esą dėl to ramus politologas, pratrūkęs interneto erdvėje, valdančiųjų veiksmus apibūdino itin nešvelniais epitetais.

Pamiršti net ir mėgstamiausios knygos siužeto vingius – jokia ne nuodėmė. Bet jeigu prisiminus? O juk to paties „Hario Poterio“ knygose yra herojė, meistriškai verčianti baltą į juodą, įteiklaujanti galingesniems, vykdanti jų nurodymus. Vienintelė teisi ir teisinga. Hogvardso mokyklos direktorių Albą Dumbldorą pakeitusi Didžioji inkvizitorė, į pareigas paskirta kerėjimo mokyklą apsupusių juodųjų jėgų. „Inkvizitorė turės teisę tikrinti kolegas mokytojus ir garantuoti jų darbo kokybę“, – rašoma knygoje.

Tikrinti ir garantuoti.

O tuo metu Seime, jei prisimintume nuo kadencijos pradžios...

2016-ųjų gruodį darbą vos pradėjusi naujoji dauguma imasi Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Kelią skinasi radikali pataisa, pagrįsta nuostata, jog visavertis žmogus tampa nuo apvaisinimo momento, todėl negalima šaldyti dirbtinių būdu užmegztų embrionų. Netikėtai jos autorius (primenu, Ramūnas Karbauskis) siūlymą atsiima, Seimas už tai balsuoja. Ir staiga – aiškėja, jog dauguma savo balsais parėmė ne pritarimą, kad projektas būtų atšauktas, bet, atvirkščiai, palaikė radikalųjį projektą.

Kas įvyko, kas įvyko? Pasirodo, Seimo Sveikatos reikalų komitetui vadovavusi Agnė Širinskienė politikams padalino esą kompromisinius variantus, o iš tiesų – ne, radikalius. Tai bandymas valstietiškai sugudrauti ir apmulkinti kolegas, šnypštė Seimas.

„Nesuprantu, kaip gali suklaidinti padalintos pataisos ir du pasiūlymai toms pataisoms tobulinti. Panašu, kad kažkas pamiršo perskaityti Seimo Statutą, nors balsuoja jau beveik mėnesį“, – purkštavo A. Širinskienė. Bet intrigėlė nepavyko.

2017-ųjų gegužė: skandalas. Ramūnas Karbauskis ir Aurelijus Veryga užsiregistravo į Seimo posėdį, net neįžengę į posėdžių salę.

Kas įvyko, kas įvyko? Ogi A. Širinskienė, paėmusi jų pažymėjimus, užregistravo partijos bičiulius. „Apkalta!“, – šaukė tuo metu opozicijoje buvę tvarkiečiai.

„Pažeidimas“, – konstatavo Seimo etikos ir procedūrų komisija. O A. Širinskienė? „Tai yra Statuto pažeidimas ir tikrai neatsakingas elgesys, ką aš pripažįstu, tačiau vertinant apkaltos atžvilgiu, tai veiksmų šiurkštumo, kuris pažeistų Seimo nario priesaiką ir Konstituciją, aš šiuo atveju nebematau“, – išaiškino.

Kas įvyko, kas įvyko? Ogi A. Širinskienė, paėmusi jų pažymėjimus, užregistravo partijos bičiulius. „Apkalta!“, – šaukė tuo metu opozicijoje buvę tvarkiečiai.

Išaiškino taip gerai, taip argumentuotai teisiškai, kad vos po kelių mėnesių valdantieji įteikė A. Širinskienei gabumus atitinkantį postą – išrinko Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininke. Iniciatyva – tikrinti ir garantuoti darbo kokybę – pajudėjo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasisakė apie valdančiąją daugumą ir jos lyderį (R. Karbauskį)? Tirti prezidentės veiklą – tam labai tiko į viešumą prasprūdęs „tulpių paštas“.

Opozicija kritikuoja valdančiąją daugumą ir jos lyderį (R. Karbauskį)? Tirti opoziciją – visą kartu ir rinktinius atstovus atskirai.

Valdančiųjų paskirtas Seimo pirmininkas ar jo artimiausia aplinka nebesutinka nuolankiai atidirbti daugumai ir jos lyderiui? Tirti Seimo pirmininką. Taip 2018-ųjų birželį gimsta A. Širinskienės kreipimasis į Seimo kanceliariją, reikalaujant pradėti tarnybinį patikrinimą dėl informacijos, nutekėjusios iš Viktoro Pranckiečo kabineto (Valstybės saugumo departamento rašto, atsidūrusio žiniasklaidos rankose, pavidalu). Paskui – jau ir iniciatyvos šalinti patį Seimo pirmininką.

Opozicija žegnojasi nuo praėjusių metų: „Darbas Seime darosi neįmanomas, o visam paradui vadovauja A. Širinskienė“.

Grasina Dievo bausme.

„Gerbiama Agne, aš žiūriu į jus ir kreipiuosi: kodėl jūs esate tokia destruktorė, kokią jūs turite įtaką visai frakcijai, ir šitaip tuos žmones klaidinate – dorus, sąžiningus. Aš nesuprantu, kaip jūs neturite gėdos ir sąžinės, ir einate į Bažnyčią melstis. Jus vieną kartą Dievas nubaus už tai, kaip jūs išsidirbinėjate“, – iš Seimo tribūnos pernai rėžia buvusi parlamento pirmininkė Irena Degutienė.

Nekomentuosiu kalbų posėdžių salėje, oriai atsako A. Širinskienė. O kita ranka jau tobulina projektą, skirtą krašto apsaugos finansavimo didinimui, ir tada jame atsiranda idėja, kad Vyriausybė skolintųsi ne tik gynybai, bet ir naujai susikūrusių partijų, tokių, kaip „valstiečių“ atrama tapusių socdarbiečių, veiklai finansuoti.

Opozicija žegnojasi nuo praėjusių metų: „Darbas Seime darosi neįmanomas, o visam paradui vadovauja A. Širinskienė“.

Ir kiek vėliau etikos sargams skundžia savo frakcijos narę, ilgametę „valstiečių“ atstovę Seime Rimą Baškienę. Mat ši nesutinka pažeisti Statuto ir paskirti A. Širinskienės vadovaujamo komiteto diriguoti referendumų įstatymo pakeitimams.

Tada, jau šių metų vasarą, eina pas „tvarkiečius“ ir savo kūnu padeda jiems atkurti frakciją, kurios reikia valdžią išlaikyti bandančiam R. Karbauskiui. Tik kilus grėsmei, kad dėl tokios rokiruotės teks atsisakyti Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės posto, parkeliauja atgal pas purkštaujančius „valstiečius“.

Naujausia iniciatyva – atimti apsaugą iš vis dar Seimo pirmininko V. Pranckiečio. Nes, mostelėjus burtų lazdele, atimti posto iš jo nesigavo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą