Nuomonės

2019.11.30 09:00

Mykolas Drunga. Poslinkiai Amerikos ir Europos viršūnėse

Mykolas Drunga 2019.11.30 09:00

Šiomis dienomis bent keli užsienio laikraščiai teigė, jog JAV politikos „užsiciklinimas“ ties prezidento Donaldo Trumpo apkalta gali turėti toli siekiančių pasekmių.

„Ypač šiais laikais, kuomet Rusija strategiškai, o Kinija politiškai ir ūkiškai tampa vis stipresnės“, – rašė Prahos dienraštis „Mlada fronta dnes“. „Užtat pagrįstai ir kyla klausimas, ar rimtos tarptautinės krizės atveju Jungtinės Valstijos būtų pasirengusios reaguoti adekvačiai. Juk D. Trumpas jau pavarė tris savo paskirtus nacionalinio saugumo patarėjus.

Per būsimą NATO viršūnių susitikimą kitą savaitę Londone jo apkalta ir to pasekmės tikriausia nebus pokalbių tema. Tačiau visiškai įmanoma, jog vienas ar kitas valstybės ar vyriausybės vadovas šiame fone prisimins Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono ištartus žodžius, kad Šiaurės Atlanto santarvė yra kliniškai mirusi.

Kai šitokiomis akimis pasižiūri į politinius žaidimus Vašingtone, norom nenorom dingteli mintis, kad gal E. Macrono diagnozė ne taip jau toli nuo tiesos“, – teigė Čekijos sostinės laikraštis.

O ir amerikiečių dienraštis „New York Times“ apgailestavo, jog „vienas iš blogiausių D. Trumpo prezidentavimo padarinių yra tai, jog visi šneka tik apie jį.

Žinoma, gal ir nėr čia ko stebėtis, juk šitas prezidentas kasdien knaisiojasi po dviem mūsų demokratijos pamatais – tai tiesa ir pasitikėjimas. Jo sukeliamas triukšmas užgožia kai kuriuos toli siekiančius geopolitinius pokyčius, kurie pareikalautų rimtų nacionalinių diskusijų. Tarp jų – Jungtinių Valstijų santykiai su Kinija“, – teigė vienas įtakingiausių Amerikos laikraščių.

Bet jo konkurentas tikslių, patikimų žinių ir įžvalgių komentarų srityje, dienraštis „Washington Post“ rašė, jog „šiemet visi D. Trumpo šalininkai turėtų per ketvirtadienį vykusią Padėkos dienos šventę dėkoti demokratams, kad jie taip „užsiciklinę“ dėl D. Trumpo apkaltos.

Siekimas apkaltos būdu iš prezidento posto išstumti D. Trumpą – tai didžiulė klaida. Jau dvi savaites demokratai vykdo klausymus, tačiau amerikiečių tautos protų ir širdžių jie tuomi nepasiekė“, – teigė pagrindinis Amerikos sostinės laikraštis.

Daugelis Vakarų laikraščių teigiamai vertina Honkongo žmonių protestus kaip siekiamos demokratijos apraišką. Tačiau Pekino dienraštis „Huanqui Shibao“ labai nepatenkintas, kad prie jų prisidėjo ir Amerikos prezidentas.

„Negalima prileisti prie to, kad Honkongas taptų žaidimų pievele šalies išdavikams ir skaldytojams, su kurių pagalba Trumpas gali spausti Kiniją. Pekinas privalo radikaliosios opozicijos Honkonge iliuzijas sugriauti.

Centrinė Kinijos valdžia neturi nė per nago juodymą leistis Vašingtono grasinimų įbauginama“, – rašė Kinijos sostinės laikraštis.

Nemažai dėmesio užsienio spaudoje šią savaitę sulaukė ir Ursulos von der Leyen išrinkimas trečiadienį Europos Komisijos pirmininke.

Pasak Lenkijos sostinės dienraščio „Rzeczpospolita“, ji sulaukė daugiau balsų nei prieš penkerius metus jų gavo Jean-Claudeas Junckeris, ir tai yra jos sėkmė. Ursula von der Leyen kalbėjo nuosaikiu tonu, taip į savo pusę palenkdama kairiuosius, kartu neatbaidydama ir konservatyviųjų“.

Vengrijos sostinės dienraštis „Nepszava“ įsitikinęs, kad ji „turės stipresnį pagrindą darbui, nei buvusi Junckerio vadovaujama Komisija. Ir kas ponią von der Leyen pažįsta, tas žino, kad ji nesiilsės atsigulusi ant savo laurų“, – rašė Budapešto laikraštis.

Prahos verslo dienraštis „Hospodarske noviny“, priešingai, teigė, jog „poniai von der Leyen dirbti bus sunkiau nei Junckeriui, nes tas kaip beveik du dešimtmečius ištarnavęs Liuksemburgo ministras pirmininkas sukaupė keliolikos viršūnių konferencijų patirtį, kuri palengvino jam vadovavimą deryboms aukščiausioje plotmėje.

O jo įpėdinė buvo tik krašto apsaugos ministrė ir dabar turės sau užsitikrinti stiprią poziciją pati“, – rašė Čekijos sostinės laikraštis.

Anot Austrijos sostinės dienraščio „Standard“, „trimis kalbomis šnekanti vokietė sunkiai dirbdama nusipelnė savo kritikų pasitikėjimą, ją, atrodo, lydi sumanių darbštuolių laimė“.

Barselonos dienraštis „Vanguardia“ teigė, jog „von der Leyen vadovaujama Komisija turi šansą pasipriešinti Europos Sąjungos nuslydimui į bereikšmiškumą ir atsikovoti piliečių pasitikėjimą.

Europos Sąjungai, išgyvenusiai tris pastaruosius gana nemalonius metus, dabar atėjo laikas naujai pradžiai“, – rašė Katalonijos regiono Ispanijoje laikraštis, tarsi paliudydamas savo ir daugelio kitų tikėjimą, kad prie naujosios Europos Komisijos pirmininkės būtent tai ir pavyks.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.