Naujienų srautas

Nuomonės2019.12.02 09:53

Mindaugas Norkevičius. Ar klimato kaita taps didžiausia JAV prezidento rinkimų ašimi?

Rinkimų kampanija į JAV prezidento postą įgauna pagreitį. Naujausią kandidatūrą užimti Demokratų partijos nominaciją artėjančiuose JAV prezidento rinkimuose išreiškė milijardierius, buvęs Niujorko meras 77-erių metų Michaelas Bloombergas.

Viešame pareiškime M. Bloombergas teigė, kad ateina tam, kad nugalėtų Donaldą Trumpą ir atkurtų Ameriką. Su tokiu pareiškimu jis prisijungia prie kitų 17 kandidatų, besivaržančių dėl demokratų kandidatūros siekiant 2020 metais užimti JAV prezidento postą.

Šiuo metu Demokratų partijoje pirmauja jau labiau tapę matomais kandidatai – tai buvęs viceprezidentas Joe Bidenas, senatoriai Elizabeth Warren ir Bernie Sandersas. M. Bloombergas viešai išsakė, kad jis yra susirūpinęs, jog dabartinė kandidatų sudėtis nėra pakankamai stipri, kad mestų iššūkį dabartiniam JAV prezidentui, kuris sieks ir antrosios kadencijos, atstovaudamas Respublikonų partijai.

Kas yra Michaelas Bloombergas?

Anot žurnalo „Forbes“, M. Bloombergas, gimęs Masačusetso valstijoje, yra aštuntas turtingiausias amerikietis, kurio grynoji turto vertė siekia 54,4 mlrd. JAV dolerių. Prieš pradėdamas kurti savo pavardę garsinančią finansų imperiją, jis karjeros pradžioje dirbo „Wall Street“ bankininku. Jis yra ir žinomas filantropas. Per daugelį metų M. Bloombergas skyrė milijonus dolerių švietimo, medicinos ir kitoms reikmėms.

2001 metais jis organizavo sėkmingą kampaniją ir tapo Niujorko meru, kurio pareigas ėjo tris kadencijas iš eilės iki 2013 metų. Gandai apie jo siekius tapti JAV prezidentu sklando jau daugiau nei dešimtmetį.

Klimato kaita, migracija ir moterų teisės tampa alternatyvia nuomone D. Trumpui

Kalbėdamas apie save, kaip apie prezidentą, M. Bloombergas išskiria svarbą kurti gerai apmokamas darbo vietas, užtikrinti kokybišką sveikatos priežiūrą ir paslaugų teikimą kiekvienam amerikiečiui. Kita vertus, tokios temos yra artimos ir dabartiniam prezidentui. Tai, kas jį skiria nuo D. Trumpo, yra ginklų prieinamumo stabdymas ir kova su klimato kaita. Pastaroji grįžta į JAV diskursą, nes tai, ką daug metų kūrė Barakas Obama, D. Trumpas sugriovė per pirmas prezidentavimo dienas.

Kita išskirianti tema – imigracijos sistemos sukūrimas. D. Trumpui tai buvo paprasta politikos darbotvarkė – pastatyti sieną, skiriančią JAV nuo Meksikos ir visos Lotynų Amerikos. Taip jis siekė sutvarkyti migracijos politiką šalyje. Kitas vertas dėmesio kandidato retorikos motyvas yra kalbėjimas apie mokesčių turtingiems asmenims didinimą. Jis visuomet pabrėžia, kad tokie mokesčiai yra reikalingi tokiems, kaip jis. Taip M. Bloombergas tarsi atmeta priešišką retoriką apie jo, kaip milijardieriaus, ėjimą į prezidento postą. Kandidatas taip pat aktyviai kalba apie moterų ir LGBT teisių palaikymą, taip apeliuodamas ir į šių grupių balsus. Likę kandidatai neapima šių temų kaip esminių.

Priešingai D. Trumpo iliuzijos kūrimui apie didingą Ameriką ir jo nesiorientavimui į globalią politiką visi demokratų kandidatai pabrėžia, kad reikia atkurti Amerikos, kaip taikos ir stabilumo jėgos, vietą pasaulyje. Būtent ši pozicija, valdant dabartiniam JAV prezidentui, šiuo metu yra visiškai prarasta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą