Nuomonės

2019.11.26 19:03

Paulius Cubera. Gudzinevičiūtė pasielgė drąsiai, bet nutylėjo nemalonią istoriją

Paulius Cubera, LRT.lt sporto redaktorius2019.11.26 19:03

Pirmadienio vakarą Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pradėjo jau penktąjį savo sporto kino festivalį. Savaitės trukmės filmų programą atidarė labai drąsiu pasirinkimu – bene sunkiausiu festivalio filmu apie JAV gimnastiką sukrėtusį pedofilijos skandalą, geriausiai žinomą dėl Larry Nassaro asmenybės.

Tai amerikietės režisierės Erin Lee Carr juosta „Aukso kaina“ („At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal“) apie 2016 metais JAV sukrėtusį gimnastikos skandalą, kuomet daugybė esamų ir buvusių sportininkių, olimpinių prizininkių ir čempionių viena po kitos prabilo, kad daugybę metų jas seksualiai išnaudojo rinktinės gydytojas Larry Nassaras.

Tai bene didžiausias tokio pobūdžio seksualinės prievartos skandalas pasaulyje, mat puikią reputaciją tarp sportininkų ir sporto valdininkų turėjęs medikas savo nusikaltimus vykdė daugybę metų. Galiausiai buvo atskleista faktų, kad kartais išlįsdavo nusiskundimų dėl netinkamo L. Nassaro elgesio, tačiau jie buvo užglaistyti.

Neslėpsiu, ši dokumentika buvo labai sunkiai žiūrima, kartkartėmis kino salėje pasigirsdavo šnirpščiamų nosių garsas, pačiam irgi ne kartą drėko akys. Turintieji savo vaikų, leidžiantieji juos į sporto ar kitokius būrelius į šį filmą greičiausiai žiūrės daug jautriau nei tie, kas vaikų neturi.

Ir vis dėlto tai yra filmas, kurį būtina pamatyti kiekvienam. Tiek sportininkui, tiek treneriui, tiek tėvams ir jų vaikams. Nereikia gyventi baimėje, tačiau galvojimas, kad „man taip tikrai niekada nenutiks“, yra tiesus kelias į tokias istorijas. Filmas bus puiki pamoka atpažinti galimus ženklus.

Nežinantiesiems L. Nassaro istorijos nesinori atskleisti kai kurių filme papasakotų detalių, tačiau pakanka paminėti, kad ne viena auka gydytojo prievartauta tame pačiame kambaryje esant kitam suaugusiajam, tačiau to nesuprantant.

Nepatingėkite – nueikite į šį filmą ir pamatykite, nesvarbu, kad tema labai nepatogi ir gniaužianti gerklę.

Pripažinsiu, kad LTOK sprendimas festivalio atidarymo renginyje rodyti būtent tokį filmą yra labai drąsus. Festivalyje yra filmų apie skambias pergales, sporto grožį ir trofėjus, tačiau parodyta juosta apie seksualinį priekabiavimą, kurio finiše ritosi net ir JAV olimpinio komiteto galvos.

Po filmo renginį vedusi Aistė Stonytė trumpai diskutavo su LTOK prezidente Daina Gudzinevičiūte ir šioje vietoje olimpinė čempionė praleido progą garsiai pasakyti apie tai, kad panašus atvejis šiemet nutiko mūsų šalyje.

Nors D. Gudzinevičiūtės balsas atsakant į klausimus akivaizdžiai drebėjo ir jautėsi, jog šis filmas sukrėtė net ir dažnai tikrai kietai atrodančią LTOK prezidentę. Vis dėlto, paklausta, ką iš šios istorijos gali išmokti Lietuva, D. Gudzinevičiūtė nusprendė nekalbėti atvirai.

Portalo TV3.lt žurnalistas Mažvydas Laurinaitis atskleidė panašų skandalą dviračių sporte. Garsus treneris Antanas Jakimavičius kelių buvusių dviratininkių buvo apkaltintas seksualiniu priekabiavimu, prievarta, psichologiniu smurtu ir net bandymu išprievartauti.

Nors D. Gudzinevičiūtės balsas atsakant į klausimus akivaizdžiai drebėjo ir jautėsi, jog šis filmas sukrėtė net ir dažnai tikrai kietai atrodančią LTOK prezidentę. Vis dėlto, paklausta, ką iš šios istorijos gali išmokti Lietuva, D. Gudzinevičiūtė nusprendė nekalbėti atvirai.

Pats A. Jakimavičius visus kaltinimus, žinoma, neigia, vadina tai susidorojimu, melu ir šmeižtu. LTOK bei Lietuvos dviračių sporto federacija A. Jakimavičių gana greitai nušalino nuo darbo su dviratininkėmis, tačiau deramos bausmės jis nėra sulaukęs iki šiol (be to, kad prarado darbą dviračių sporto pasaulyje).

Ar buvo būtina D. Gudzinevičiūtei po tokio filmo dar kartą drąsiai ir garsiai pasmerkti būtent šio trenerio elgesį? Manau, kad taip. LTOK prezidentė nusprendė to nepadaryti, o aptakiai pakalbėjo apie labai svarbų suaugusiųjų vaidmenį ir būtinybę saugoti savo vaikus. Kai kurios jos išsakytos mintys apie pasaulyje nuskambėjusį #metoo skandalą šiame kontekste atrodė net kiek keistai.

Ar buvo būtina D. Gudzinevičiūtei po tokio filmo dar kartą drąsiai ir garsiai pasmerkti būtent šio trenerio elgesį? Manau, kad taip.

Taip drąsus filmo pasirinkimas renginio pabaigoje kiek nublėso prieš pamokas, kurias buvo galima dar kartą priminti. Pamokas, kurias iš A. Jakimavičiaus istorijos turi išmokti visas Lietuvos sportas. Greičiausiai nemažai kino salėje buvusių žmonių apie A. Jakimavičiaus istoriją net nebuvo girdėję.

Ar kas kartą, kalbant apie seksualinį išnaudojimą sporte, reikia kalbėti apie A. Jakimavičiaus atvejį? Taip, nes tik taip paskatinsime netylėti kitas, galimai vis dar nedrįstančias prabilti aukas. Tik taip užkirsime kelią atsirasti tokiems nusikaltėliams ir parodysime visuomenei, kad tai nėra ir nebus toleruojama.

Manau, kad dviračių sporto seksualinis skandalas mūsų šalyje sulaukė nepelnytai per mažai dėmesio, o tai buvo proga dar kartą jį priminti ir pasmerkti žmogui, D. Gudzinevičiūtei, kuri Lietuvoje suprantama kaip viso sporto vadovė ir veidas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt