Nuomonės

2019.11.23 09:00

Mykolas Drunga. Ar Amerikos prezidentas ir Izraelio premjeras neteks valdžios?

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2019.11.23 09:00

Ketvirtadienį Jungtinių Amerikos Valstijų Atstovų Rūmų tyrėjai baigė reikšmingą tris dienas trukusią viešų liudijimų seriją prezidento Donaldo Trumpo apkaltos byloje, prieš paskelbdami daugiau nei savaitės ilgio pertrauką Amerikos padėkos dienos lapkričio 28 d. proga, – pranešė dienraštis „New York Times“ ir susumavo tai, kas šioje byloje pasiekta ligi šiol.

„Ketvirtadienį du liudytojai papasakojo štai ką.

Pirmiausia Fiona Hill, buvusi Baltųjų Rūmų pagrindinė Rusijos reikalų ekspertė, teigė, jog prezidento D. Trumpo reikalavimas, kad Ukraina viešai paskelbtų tirianti buvusio JAV viceprezidento ir dabar demokratų kandidato į prezidentus Joe Bideno elgesį, tebuvo tik vidaus politikos reikalas, nukrypstantis nuo ilgalaikių JAV nacionalinio saugumo ir užsienio politikos tikslų.

F. Hill taip pat sukritikavo fiktyvų pasakojimą, jog ne Rusija, o Ukraina buvo ta, kuri 2016 m. kišosi į Amerikos rinkimus. Jos nuomone, šią teoriją, kuriai pritaria ir D. Trumpas, sumąstė bei paskleidė Maskva, nes tai tarnauja jos interesams Jungtinėse Valstijose sėjant politinę nesantaiką.

Ketvirtadienį taip pat liudijo Davidas Holmesas, aukšto rango pareigūnas JAV ambasadoje Kijeve, pateikdamas papildomų detalių apie jo nugirstą liūdnai pagarsėjusį D. Trumpo pokalbį telefonu su D. Trumpo paskirtu Amerikos ambasadoriumi Europos Sąjungoje Gordonu Sondlandu.

Bet D. Trumpas ne vienintelis į bėdą pakliuvęs svarbios valstybės vadovas.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komitetas dabar žengia pirmyn neapklausinėjęs kai kurių pagrindinių šios dramos žaidėjų. Tai rizikingas žingsnis apskaičiuojant, jog jau dabar esama pakankamai įkalčių, kad demokratų daugumos Atstovų Rūmuose balsais prezidentas D. Trumpas pagaliau būtų oficialiai apkaltintas“.

Bet D. Trumpas ne vienintelis į bėdą pakliuvęs svarbios valstybės vadovas.

„Ketvirtadienį oficialiai apkaltintas ir Izraelio ministro pirmininko pareigas einantis Benjaminas Netanyahu. Jam prikišamas kyšininkavimas, sukčiavimas ir piktnaudžiavimas pasitikėjimu. Tai verčia suabejoti jo politine ateitimi.

Nors teisiškai jis ir neprivalo dabar atsistatydinti, jam iškelta baudžiamoji byla gali apsunkinti jam valdžios išlaikymą, ypač atsižvelgiant į tai, kad jau du kartus jam nepavyko suformuoti naujos Vyriausybės.

Jaunesnis partijos „Likud“ parlamentaras jau pareikalavo premjerą išrinkti konkurso būdu, o pagal apklausas oficialus apkaltinimas kainuotų B. Netanyahu nemažai rinkėjų balsų“.

Tiek iš dienraščio „New York Times“, o dabar žvilgtelėkime į Ciuricho dienraštį „Tages-Anzeiger“. Jo žodžiais, „B. Netanyahu tiki, kad jis stovi virš įstatymo. Jis įsivaizduoja esąs raganų medžioklės auka ir nenori pripažinti, kad iš parlamento rinkimų aną rugsėjo mėnesį jis išėjo antras. Į save jis žiūri kaip į nepakeičiamą.

Jo politinės kampanijos tarnauja jo asmeniniams interesams. Jis net reiškia abejonių valstybės generalinio prokuroro sąžiningumu. Savo atakomis jis silpnina teisinę valstybę ir pasidalijimą galiomis, o per tai ir demokratiją, kuria izraeliečiai taip didžiuojasi“, – teigia Ciuricho laikraštis apie B. Netanyahu.

Pasak Šanchajaus dienraščio „Jiefang Ribao“, „nors premjero pareigas einantį Netanyahu kol kas saugo imunitetas, jeigu tolesni tyrimai atskleistų tvirtus įrodymus jam reiškiamiems kaltinimams pagrįsti, tai jo vadovaujama partija „Likud“ galėtų nuspręsti trūks plyš, bet iškeisti jį kitu vadovu.

Galiausiai, premjerui B. Netanyahu priešiškas Tel Avivo dienraštis „Haaretz“ paskelbė savo redakcinį straipsnį, pavadintą „Netanyahu, eik namo dabar“, ir prognozavo, kad jis „tyliai nepasitrauks, bet rinksis degančius fakelus.

Antra vertus, savo šalyje jis vis dar laikomas kompetentingu ūkio politiku ir Izraelio saugumo garantu. Tuo atveju, jei grėsmės Izraeliui sustiprėtų, o tai neišspręsto Palestinos klausimo, Teherano atominių ambicijų ir konflikto Sirijoje akivaizdoje visada įmanoma, Izraelio rinkėjai nepaisant visų abejonių galėtų dar kartą jam atiduoti daugumą savo balsų“, – rašė Kinijos uostamiesčio dienraštis.

Galiausiai, premjerui B. Netanyahu priešiškas Tel Avivo dienraštis „Haaretz“ paskelbė savo redakcinį straipsnį, pavadintą „Netanyahu, eik namo dabar“, ir prognozavo, kad jis „tyliai nepasitrauks, bet rinksis degančius fakelus.

Tai jau buvo visiškai aišku iš jo pareiškimų ketvirtadienį: sunkumų kamuojamas ministras pirmininkas taikosi teisinę sistemą apkaltinti perversmo prieš jį rengimu – ir laukti, kol masės paklausys jo vadovaujančio balso ir eis paskui jį“, – rašė Izraelio laikraštis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.