Naujienų srautas

Nuomonės2019.11.16 09:00

Mykolas Drunga. Spektakliai ir abejonės Vašingtone

Mykolas Drunga 2019.11.16 09:00

Jungtinių Amerikos Valstijų Kongresas pradėjo moderniojoje savo politikos istorijoje trečius oficialius ir atvirus liudijimus arba klausymus prezidento apkaltos byloje.

Ketvirtadienį rašė dienraštis „New York Times“ ir tęsė: nacionalinių televizijos stočių iš prašmatnios komiteto salės perduotoje sesijoje du patyrę diplomatai – vyriausias Jungtinių Valstijų atstovas Ukrainoje, ambasadorius Williamas Tayloras ir kitas diplomatas George`as Kentas – papasakojo, kaip, jų nuomone, Amerikos užsienio politikos darymą iškreipė prezidento Donaldo Trumpo politinės vendetos, kurios kryžminėje ugnyje paliko Rusijos agresijos kamuojamą Ukrainą.

O D. Trumpą ginantys respublikonai ne tik šiuos diplomatus atmetė kaip priklausančius politizuotai biurokratijai, skleidžiančiai tik nuogirdas ir nepagrįstas interpretacijas, bet ir liejo pyktį ant paties apkaltos proceso, vadindami jį neteisingu ir neteisėtu.

Šis Jungtinėse Valstijose vykstantis apkaltos spektaklis, – rašė „New York Times“, – silpnina Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pozicijas, jam ruošiantis galimam susitikimui su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir galimoms deryboms dėl karo rytų Ukrainoje nutraukimo.

Dabar mes priešinamės Rusijai vienų vieni, – pridūrė ji.

JAV ir Ukrainos santykius temdantis kontroversijos šešėlis reiškia, kad Amerika nebedemonstruoja vieningo fronto Rusijos atžvilgiu ir nebeteikia įprastai stiprios diplomatinės paramos Ukrainai labai neramiais laikais.

Ukraina šiuo metu gana nuoga, – sakė Oksana Syroid, vadovaujanti partijai Kliaukimės savimi, pasisakančiai už glaudesnius ryšius su Vašingtonu.

Dabar mes priešinamės Rusijai vienų vieni, – pridūrė ji.

Per apkaltos procesą ryškėjančios naujienos stiprina ir vieną iš centrinių Kremliaus propagandos elementų, būtent mintį, kad Vašingtonas į Ukrainą žiūri tik kaip į priemonę siekti savo paties tikslų.

Tą patį, pasak Rusijos, rodo ir tai, kad Jungtinės Valstijos apleido savo buvusius sąjungininkus kurdus šiaurės rytų Sirijoje.

Dienraštis „New York Times“ toliau kelia klausimą: o kas su Islamo valstybę kovos dabar? Ir rašo, kad ketvirtadienį diplomatai iš 35 valstybių ir tarptautinių organizacijų Vašingtone susitiko su valstybės sekretoriumi Mike`u Pompeo.

Jungtinės Valstijos susirinkusiųjų, įskaitant atstovus iš Prancūzijos, Britanijos, Vokietijos ir Saudo Arabijos, paprašė neapleisti kampanijos, kurios tikslas – visiškai sunaikinti džihadistų Islamo valstybę. Jos vadas, Abu Bakras al Baghdadis, praeitą mėnesį žuvo per amerikiečių antpuolį.

Dienraštis „New York Times“ toliau kelia klausimą: o kas su Islamo valstybę kovos dabar?

Tačiau neaiškumai dėl D. Trumpo Vyriausybės tikrosios politikos, pasak kai kurių diplomatų, sukėlė abejones ir delsimą pasirašyti susitarimus, kuriuos Amerikos prezidentas galėtų tuoj pat atšaukti.

Pavyzdžiui, trečiadienį jis teigė laikantis JAV dalinius šiaurės rytų Sirijoje tik dėl vienos priežasties. Mes turime naftą, – sakė D. Trumpas, – nafta yra saugi.

Tačiau antradienį aukšto rango valstybės departamento pareigūnas teigė, jog amerikiečių pajėgos Sirijoje pirmiausia stengiasi užtikrinti, kad organizacija Islamo valstybė būtų amžinai įveikta, o naftos laukai – tik antraeilis tikslas.

Be to, Baltuosiuose Rūmuose ketvirtadienį D. Trumpas maloniai priėmė Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, neparodydamas jokių susierzinimo ženklų dėl Turkijos dalinių įžengimo į Siriją.

Aš didelis gerbėjas, – bendroje spaudos konferencijoje teigė D. Trumpas. O R. T. Erdoganas atsakydamas D. Trumpą pavadino mielu draugu.

Žodžiu, nuo savęs pridursime, kad Amerikos vadovybė blaškosi ir tarpusavy nesutaria, o opozicinė demokratų partija, kuri šiuo metu kontroliuoja Atstovų Rūmus, bet ne Senatą, kur nedidelę daugumą turi respublikonai, sunkiai stumia pirmyn prezidento, respublikono D. Trumpo apkaltą, dėl kurios reikalingumo amerikiečių tauta yra aistringai suskilusi tarp D. Trumpo priešininkų ir D. Trumpo rėmėjų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą