Naujienų srautas

Nuomonės2019.11.15 10:20

Rita Miliūtė. Kas dar norėtų būti gydytojas?

Rita Miliūtė 2019.11.15 10:20

70 proc. apklaustų sveikatos priežiūros specialistų yra jautę klinikinės depresijos požymius. 34 proc. biomedicinos studentų yra galvoję apie savižudybę. Tokie duomenys iš Jaunųjų psichiatrų asociacijos tyrimo ir Medicinos studentų asociacijos apklausos.

Trečdalis studentų, norinčių tapti žmonėmis, kurie gydo kitus žmones, pajunta nepakeliamą spaudimą dar neišėję iš savo Alma mater. Tiksliau, vos į ją patekę. Nes nustatyta, kad daugelyje šalių medicinos studentai patiria perdegimo sindromą ir depresiją daug dažniau negu kitų specialybių studentai, nors pradėjus mokslus jų visų psichinė sveikata būna panašiai gera. Tas spaudimas niekur nedingsta ir iš aukštosios mokyklos išėjus.

Spaudimą, diktuojamą šeimos lūkesčių ir patiriamą iš dėstytojų, pakeičia spaudimas darbovietėje iš kolegų ir viršininkų, o prie jo prisideda spaudimas ir iš pacientų. Pacientai turi teisę būti gydomi gerai, medikai neturi teisės klysti. Pacientai turi teisę pykti, barti, grasinti žurnalistais, medikai tuo pačiu atsakyti negali ir nebūtinai yra išklausomi spaudos. Kai kurie iš jų netgi nedrįsta pasakyti anksčiau paskirto laiko atėjusiam pacientui „man dabar priklauso pertrauka“. Kad per ją nueitų į tualetą. Kai kurie nedrįsta atsikirsti nepatenkintam klientui, kad, jeigu įstaigoje nuo rudens iki pat gripo epidemijos nėra vakcinos, kalti dėl to reguliuojantieji sveikatos politiką, o ne gydantys susirgusiuosius daktarai.

Daugiau kaip pusė apklaustų medikų galvoja, kad, dėl savo prastos savijautos kreipęsi ne į privatų psichikos sveikatos specialistą, gali netekti licencijos. Baimė nėra susigalvota. Psichikos, elgesio ar nuotaikų sutrikimai yra įrašyti Sveikatos apsaugos ministro įsakyme tarp ligų, kurios trukdo verstis medicinos, slaugos ir akušerijos praktika. Bus teisūs tie, kurie sakys: bet juk niekas nenorėtų, kad gydymą paskirtų sutrikusios psichikos žmogus, dėl to iš tokio reikia atimti mediko licenciją.

Medikai yra linkę į savižudybes du kartus dažniau negu panašaus išsilavinimo kitų profesijų žmonės. Ir kol kas palikti patys sau vieni. Savo pačių organizuojamose konferencijose.

Tačiau kol medikai į specialistus nesikreipia, jie lygiai taip pat yra pavojingi pacientams, nes gydosi patys skirdamiesi vaistus. Taip pat ir sau. Medikai yra linkę į savižudybes du kartus dažniau negu panašaus išsilavinimo kitų profesijų žmonės. Ir kol kas palikti patys sau vieni. Savo pačių organizuojamose konferencijose.

Paraleliniame jų gyvenimui gyvenime susisiekimo ministras už valstybės pinigus nuvyksta pabūti Abu Dabyje ir nė neperskaito kalbelės, už kurią gavo tą komandiruotę ir komandiruotpinigius. Sako, kad tuo laiku kalbėjo su šeichu. Premjeras sako – viskas čia gerai.

Prezidentūra tuo pat metu patvirtina, kad kvietėsi pasikalbėti daktarą, kuris gydo per televiziją. Daukanto aikštė įtikinėja – šnekėjosi su juo apie pokyčius sistemoje, o ne prašė, kad taptų jai reikalingos partijos Seime veidu. Nors pats TV daktaras partijos varianto iš tolo nepaneigia.

Sveikatos apsaugos ministras ir vėl per televizorių paaiškina, dėl ko šį kartą pasibaigė vakcina nuo gripo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą