Naujienų srautas

Nuomonės2019.11.06 14:24

Jurga Tvaskienė. Policijos vadai ir tas ment(ų)alitetas

Jurga Tvaskienė 2019.11.06 14:24

Ką gi – teisingumas pagal draugų būrelį jau kaip ir įvyko. Premjero Sauliaus Skvernelio geras draugas Renatas Požėla pagaliau, sprendimą priimant S. Skvernelio vadovaujamai Vyriausybei, paskirtas policijos generaliniu komisaru. O prieš penkerius metus jam už akių užbėgęs Linas Pernavas pasidžiaugė gavęs premjero pažadą, kad galės pasirinkti darbą Jungtinėje Karalystėje.

Drąsiai pasidžiaugė, atsižvelgiant į tai, kad L. Pernavo skyrimas policijos atašė Jungtinėje Karalystėje – tarsi šakėmis ant vandens rašytas. Tuo labiau kad laukdamas jo karjerą galinčio nulemti paskyrimo kadenciją baigiantis policijos vadovas sugebėjo supykdyti S. Skvernelį, nuo pareigų nušalindamas korupcijos skandalo krečiamos Kauno policijos viršininką Darių Žukauską, buvusį tėvystės atostogose. Ir dar „trumpo pokalbio“ su D. Žukausku metu užsimindamas, kad šis turi galimybę išeiti į pensiją. Kitaip dėl generalinio komisaro gautos „tam tikros informacijos“ jam gresia netekti teisės dirbti su slaptais duomenimis, taigi, vis tiek trauktis iš pareigų, tik jau su gėdos žyme.

Išstūmus D. Žukauską iš policijos, sistemoje atsilaisvintų jo užimamas aukštas postas. O kadenciją baigiantis policijos generalinis komisaras turi teisę ir privilegiją rinktis bet kurią laisvą sistemoje esančią poziciją.

Kokia tai informacija, grasanti išversi iš posto Kauno policijos vadovą, beje, vienintelį Lietuvos kriminalistą, du kartus pagerbtą „Metų seklio“ apdovanojimu už ypatingą rezonansą sukėlusių nusikaltimų išaiškinimą, L. Pernavas neatskleidžia. Tik užsimena kalbantis ne apie nusikaltimą, bet apie rizikingą informaciją. Taigi, nukreipdamas prieš S. Skvernelio užtarimo sulaukiantį pareigūną ginklą, kažkada įkurtą ir sėkmingai naudotą paties dabartinio premjero, tada vadovavusio policijos sistemai, – Policijos Imuniteto tarnybą.

Išstūmus D. Žukauską iš policijos, sistemoje atsilaisvintų jo užimamas aukštas postas. O kadenciją baigiantis policijos generalinis komisaras turi teisę ir privilegiją rinktis bet kurią laisvą sistemoje esančią poziciją. Ant vienos svarstyklių lėkštės – jo paties sprendimu atsilaisvinti galinti Kauno policijos viršininko kėdė, iš kurios, beje, L. Pernavas prieš penkerius metus ir startavo į Vilnių, ant kitos – naujai kuriamas policijos atašė Jungtinėje Karalystėje postas.

Pabrėžiu – dar tik kuriamas. Mat, nepaisant S. Skvernelio žiniasklaidai neseniai išsakyto paaiškinimo, kad steigti tokį etatą suplanuota jau prieš dvejus metus, vieši dokumentai rodo ką kita. Jie rodo, kad siūlymą steigti specialiojo policijos atašė pareigybę Jungtinėje Karalystėje Vidaus reikalų ministerija, taigi, Rita Tamašunienė, Vyriausybei pateikė vos prieš kelias savaites – spalio 17-ąją. O dar šiek tiek anksčiau, spalio 8-ąją, įvyko susitikimai, greičiausiai įtvirtinę dabar realizuojamus susitarimus.

Kokia tai informacija, grasanti išversi iš posto Kauno policijos vadovą, beje, vienintelį Lietuvos kriminalistą, du kartus pagerbtą „Metų seklio“ apdovanojimu už ypatingą rezonansą sukėlusių nusikaltimų išaiškinimą, L. Pernavas neatskleidžia.

Tos dienos rytą, kaip matyti iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos tinklalapyje skelbiamų vadovybės darbotvarkių, viršininkas R. Požėla „ir kiti“ susitiko su vidaus reikalų ministre R. Tamašuniene. Sprendė „einamuosius klausimus“. Vos po valandos R. Požėla ir tie kiti jau vyko į Prezidentūrą, kur pagal skelbiamą darbotvarkę vyko „susitikimas“. Tą pačią spalio 8 dieną žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad R. Požėla – realiausias pretendentas pakeisti L. Pernavą.

Kodėl į šį procesą buvo įtraukta Prezidentūra? Pagal iki šio lapkričio 1-osios galiojusį įstatymą policijos generalinis komisaras buvo skiriamas ir atleidžiamas prezidento, siūlant vidaus reikalų ministrui ir teikiant Vyriausybei. Ši tvarka prieš penkerius metus lėmė, kad vidaus reikalų ministru paskirto S. Skvernelio įpėdiniu policijos generalinio komisaro poste tapo ne jo pasiūlytas artimas bičiulis R. Požėla (vyrai kartu atostogavo, kai S. Skvernelis išgirdo patvirtinimą, jog bus ministru), bet L. Pernavas, užsispyrus Vyriausybei bei prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Bet dabar jau – po lapkričio 1-osios, todėl policijos generalinį komisarą skiria ir atleidžia S. Skvernelis (Vyriausybė), teikiant vidaus reikalų ministrui/ei (R. Tamašunienei).

Kaip jau minėta, tai pačiai R. Tamašunienei teikiant, buvo pradėti sprendimai, skirti, galima manyti, taikiai atsisveikinti su L. Pernavu. Taigi: spalio 17-ąją – teikimas Vyriausybei dėl atašė Londone pareigybės, spalio 23-iąją – Vyriausybės nutarimas Nr. 1062 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiojo policijos atašė pareigybės įsteigimo Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje“ įsteigimo.

Kaip atašė bus aprūpinamas, kiek pinigų jo (ir šeimos) išlaikymui numatyta, – nutarime neužsimenama. Vienintelė tikra informacija, kad „2020 metais specialiojo policijos atašė pareigybė bus finansuojama iš Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos skirtų valstybės biudžeto asignavimų.“ L. Pernavui suteikta galimybė pačiam susiplanuoti būsimos veiklos finansavimą?

Ir dabar kadenciją baigiantis policijos generalinis komisaras tvirtai sako: „Mes esame apie tai šnekėję su premjeru ir buvo premjero pažadas, kad jeigu bus tokia laisva pareigybė, aš ją galėsiu užimti. Aš esu įsitikinęs, kad aš ją užimsiu.“ Nes kitaip gali likti laisva Kauno policijos vadovo pareigybė?

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą