Nuomonės

2019.11.02 14:05

Ramūnas Terleckas. „Klaipėdos nafta“ braziliškose džiunglėse

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2019.11.02 14:05

Prieš kelias savaites valstybės įmonė „Ignitis“ pasiūlė privatiems žmonėms nusipirkti arba išsinuomuoti būsimų saulės elektrinių dalį, tapti jų savininku, per dvidešimt penkerius metus gauti finansinės naudos, išsaugoti tūkstančius medžių ir sumažinti CO2 taršą.

Medžių argumentas truputį juokingas (nes juos vis vien reikia kirsti), o visa kita atrodo logiška ir atititinka laikmečio dvasią: švari energija, asmeninės pastangos išgelbėti planetą ir galimybė ilgalaikėje perspektyvoje sutaupyti. Nesvarbu, kad kilovato kaina, bent iš pirmo žvilgsnio, atrodo trečdaliu didesnė, nei tokią elektrinę įrengiant ant nuosavo stogo, nesvarbu, kad neaišku – elektrą ar įrangą nuomuojiesi.

Investavimo schema primena visuomeninio finansavimo (angl. Crowfunding) modelį, kurį lyg derėtų prižiūrėti Lietuvos bankui, bet teoriškai jis ir draudimo rinką sergsti. Nepaisant klausimų, žmonės žaibiškai reagavo į „Ignitis“ pasiūlymą ir paklausa viršijo pasiūlą. Tai turėtų būti geroji naujiena, bet yra blogesnė – atsipirkimo terminas modeliuojamas su sąlyga, kad elektros energija brangs. O ji tikrai brangs: ir dėl „Ignitis“ noro už 240 mln. eurų visiems įbrukti išmaniuosius skaitiklius, ir dėl išorės faktorių: antai Norvegija nutiesė elektros kabelį į Jungtinę Karalystę, o ši rinka daug pelningesnė nei Baltijos valstybių. Atsijungiant nuo BRELL žiedo, turėsime užtikrinti elektros energijos generaciją, tai vėl papildomai kainuos kiekvienam vartotojui.

Kai girdžiu, kad Lietuvos kelias iš energetinės salos yra sėkmės istorija, gūžteliu pečiais: istorija yra, o sėkmės trūksta. Nekalbėsiu apie SGD terminalo kainą, anksčiau ar vėliau paaiškės, kodėl ji tokia. Bet terminalo finansavimo modelis turėtų iš kantrybės išvesti ne tik didžiuosius dujų vartotojus. Tikrai nėra smagu, kai terminalu sėkmingai naudojasi latviai ir estai, o infrastruktūros mokesčius moka Lietuvos bendrovės. Elektrą pelningai galėtų gaminti net Elektrėnai, tačiau terminalo mokestis to neleidžia. Taigi subsidijuojam kaimynus taip mažindami savo konkurencingumą. O kaip bus, kai dujų vamzdžiu susijungsim su Lenkija? Jau dabar Suvalkai klesti lietuvių išleidžiamų pinigų dėka, gal dar susimokėkim, kad galėtų ir pigesnių dujų per Klaipėdą gauti?

Tokiam kontekste nenuostabu, kad terminalas ir apie jį besisukantys pinigai apauga nepaneigtomis sąmokslo teorijoms. Tam peno duoda ir mūsų visų valdoma bendrovė „Klaipėdos nafta“, prieš pusmetį nusprendusi steigti atskirą įmonę, kuri po savo sparneliu priglaustų terminalą ir jo paslaptis, bet neįsileistų mažųjų akcininkų. Iš tikrųjų, kam dalytis paslaptimis ir turtu, paprasčiau mažuosius palikti ant ledo.

Iki šiol atskiros bendrovės neįkūrė, gal suveikė teisininkų išaiškinimas, kad taip būtų pažeistos smulkiųjų akcininkų teisės ir teismai „Klaipėdos naftai“, skirtingai nei Vyriausybė, palankumo neparodytų. Skaitau kitas šios bendrovės naujienas ir vėl stebiuosi: „Klaipėdos nafta“ norėtų keliauti į Braziliją. Pranešama, kad ji derasi dėl terminalo operatoriaus paslaugų teikimo sutarties Brazilijos Acu uoste, kuriame įgyvendinamas didžiausias Lotynų Amerikoje gamtinių dujų jėgainių parko ir SGD terminalo projektas. Įdomu, kokias žinias ir kompetencijas gali įsūdyti brazilams, kai net „Independence“ įguloje lietuvių nė su žiburiu nesurasi, nes operatoriaus paslaugos yra nuomuojamos. Jei tai nėra dar vienas bandymas slėpti informaciją, lieka vienintelis logiškas paaiškinimas: itin brangiai kainuojančiai „Klaipėdos naftos“ vystytojų komandai nėra kaip pateisinti savo egzistavimą, todėl desperatiškai buria kosminius planus.

Prieš metus orą virpino skambūs pareiškimai, kad „Klaipėdos nafta“ valdys ketvirtadalį Kroatijos SGD terminalo, nevieši bandymai kažką nuveikti Kipre, tačiau kalbos kalbomis ir liko. Dabar svajonių horizonte kyla Brazilija, bet atrodo, kad kai kurie vasiukų kūrėjai gyvena sovietinės komedijos Sveiki, aš Jūsų teta sąvokomis ir apie Braziliją tegali pasakyti, kad ten gyvena daug laukinių beždžionių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt