Nuomonės

2019.11.02 09:00

Mykolas Drunga. Islamo valstybė be galvos

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2019.11.02 09:00

Helovino dienomis, kai nevisai rimtus, geriausiu atveju – pusiau juokingus, baisumus iškrečia tik literatūriniai ar kinematografiniai baisuokliai, užsienio spauda, deja, mums primena, jog pasaulyje vyksta ir visiškai realūs bei tikrai baisūs dalykai.

Kaip spalio 31-ąją rašė dienraščio „New York Times“ Europos reikalų žurnalistė Melina Delkič, vadinamosios „Islamo valstybės: vadas Abu Bakras al-Baghdadi savo varžovui mokėjo kelias dešimtis tūkstančių dolerių už apsaugą, konkrečiai – už suteiktą galimybę slėptis to varžovo būstinėje.

Tai paaiškėjo iš pinigų davimo ir priėmimo pakvitavimų, kuriuos tyrėjai rado po Sirijos Idlibo provincijoje JAV specialiųjų pajėgų surengto reido, privedusio prie al-Baghdadi žūties. Pinigai buvo sumokėti grupuotės „Hurras al Din“, neoficialios „Al-Qaeda“ sąjungininkės ir „Islamo valstybės“ priešininkės, nariams.

Ir nors šie priešininkai jiems patikėtą ir pinigais užtvirtintą paslaptį išsaugojo, al-Baghdadi, pasak dviejų amerikiečių pareigūnų, lemtingai išdavė jo labai artimas patikėtinis.

Per minėtą reidą amerikiečiai slaptavietėje rado ir keletą nešiojamųjų kompiuterių, mobiliųjų telefonų, duomenų saugojimo įrenginių, iš kurių gauta informacija atvers dar vieną langą į džihadistų pasaulį.

Pasak Pentagono, reido metu žuvo dar 6 žmonės be al-Baghdadi ir dviejų jo vaikų, kuriuos jis apglėbė detonuodamas savižudybės liemenę.

O to al-Baghdadi ir jį išdavusio patikėtinio, kurį parūpino amerikiečiams kovoje su „Islamo valstybe“ talkinusių kurdų žvalgyba, tapatybė saugumo sumetimais lieka neatskleista.

Tačiau vienas gerai su padėtimi susipažinęs asmuo patikino, kad tas informatorius buvęs labai, labai artimas al-Baghdadi bendražygis, kuriuo jis tvirtai pasitikėjo – rašė dienraščio „New York Times“ Europos reikalų korespondentė Melina Delkič.

Daug dėmesio sulaukė ir JAV prezidento Donaldo Trumpo reakcija į „Islamo valstybės“ vado žūtį. Pasak televizijos kanalo CNN, D. Trumpas sakė, kad „al-Baghdadi inkštė ir verkšleno prieš detonuodamas savižudžio liemenę, prie jo nenumaldomai artėjant amerikiečių kariams.

Paskutiniąsias savo akimirkas jis praleido visiškoje baimėje, totalinėje panikoje ir siaube, išgąsdintas ir terorizuojamas ant jo užgriuvusių amerikiečių pajėgų“, – aiškino D. Trumpas ir dar pridūrė:

„Jis mirė kaip šuva. Dabar pasaulis daug saugesnis“.

Tačiau kanalas CNN pažymėjo, jog neaišku, iš kur Amerikos prezidentas šią informaciją apie al-Bagdadi neheroišką žūtį ištraukė. Jos nepatvirtino joks kitas Vašingtono pareigūnas.

Bet, žinoma, tai nereiškia, kad taip nebuvo.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt