Naujienų srautas

Nuomonės2019.10.30 11:33

Rimvydas Valatka. Atimti galima tik iš dirbančiųjų, o agrooligarchus reikia globoti

Šūkis „atimti ir pasidalyti“ senas kaip pasaulis. Bet dar niekada per 29-erius atkurtos nepriklausomybės metus tas kalėjimo urkų šūkis neskambėjo taip atvirai ir įžūliai kaip dabar. Seimo dauguma, svarstydama kitų metų biudžetą, tik juo ir vadovaujasi.

Tuo pat metu Seimo valstietija jaučiasi kaip į miltus pridirbę katinai. Jie negali nieko atimti iš tokio turtuolio, kaip R. Karbauskis, kuris kaip oligarchas ir stambus ūkininkas moka vos 1,5 proc. mokestį nuo pajamų. Čia ne tik Karbauskio karvė, pats Karbauskis to nesuprastų.

Negali nieko atimti ir iš tų Seimo narių ūkininkų, kurie važinėja per 100 tūkst. eurų kainuojančiais džipais. Kam jie tada į Seimą ėjo? Negi kad turėtų mažiau? Tai iš ko tada atimti? Kaip visada, atimti galima tik iš vargstančiųjų ir vidurinės klasės. Kam klius kam neklius, o vidurinei klasei Lietuvoje, kaip tam pasakos vilkui beuodegiui, visada.

Sakote, kad siūlomas prekybos centrų mokestis yra turtuolių apmokestinimas? Tai – valdžios jums paslaugiai pakišta saviapgaulė. Jei prekybos centrų mokestis bus priimtas toks, koks pateiktas Seimui, dauguma prekybininkų turės mokėti procentą nuo apyvartos.

Iš esmės tai reiškia, kad valdžia užslėpta forma vienu procentu didina pridėtinės vertės mokestį. Prekybininkai šį mokestį perkels ant visų prekių. Žodžiu, turėjom 21 proc. PVM mėsai, pienui ir daržovėms, po Naujųjų bus 22 procentai. Su kuo ir sveikinam.

Apskritai, kad Lietuvoje galėtum oriai gyventi, privalai labai daug neoriai dirbti. Tada ateina ori valdžia su nauju Prezidentu priešaky ir sako: tu daug dirbdamas per daug uždirbi, reikia iš tavęs atimti dar daugiau ir atiduoti tiems, kurie oriai leidžia sau iš viso nedirbti.

Taip valdžia baudžia gydytojus, mokytojus, profesorius, aktorius, rašytojus, statybininkus, kurie žino tik vieną būdą geriau gyventi, – dirbti viršvalandžius, be išeiginių ir be atostogų.

Bet juk turėtų būti skirtumas tarp 4000 eurų gaunančių ir tik vienu etatu dirbančių V. Pranckiečio ir S. Skvernelio ar 7000 eurų imančio G. Nausėdos ir tų, kurie panašiai gal surenka dirbdami po 13 valandų kasdien, o neretai, ypač tie, kurie užsiima individualia veikla, negauna atostoginių, taigi priversti dirbti visus metus be atostogų? Tik ne Lietuvoje.

Ar valstybei geriau, jei tie žmonės ne dirbtų už du kaip tas nusižudęs jaunas Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės gydytojas, o vogtų, kyšius imtų, iš valdžios prašinėtų?

Finansų ministras V. Šapoka prieš kelias dienas Lietuvos televizijai atvirai išklojo, kad valdžia nesuka sau dėl to galvos. Valstiečiai žūtbūt nori įsiteikti savo rinkėjams prieš Seimo rinkimus. Todėl ir didinami seni bei įvedami nauji mokesčiai.

Pasak finansų ministro, mokesčių nereikėtų didinti, jei jo partija būtų vykdžiusi struktūrines švietimo ir sveikatos apsaugos reformas. Bet reformų rezultatai pasimatytų tik po rinkimų.

Todėl bus dar kartą apvogti tie, kurie patys sunkiu darbu susikūrė gerovės valstybę. Šie žmonės turės dirbti dar daugiau, dar mažiau ilsėtis ir, kas be ko, dažniau žudytis. Tam, kad mokesčių beveik nemokantys dvarponiai dar kadenciją liktų prie lovio.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą