Nuomonės

2019.10.25 11:20

Jurga Tvaskienė. Krito zuikutis ir voveraitė, bet tai Alytaus problemos

Tuo metu, kai degančio Alytaus meras Nerijus Cesiulis į gaisrininkus kreipiasi „Vyrai. Jūs esate mūsų šviesa ir ateitis“, vyrai (ir moteris) iš valdžios koridorių tarpusavyje varžosi, iš kurio lūpų nuskambėjusi frazė dar labiau pakurstys nusivylimą ir pasipiktinimą. Kol kas pirmauja Vidaus reikalų ministerija, užtūpta alytiškių.

Ginti savo ministrų jau stojo premjeras Saulius Skvernelis, tvirtinantis, kad visuotinio pasipiktinimo sulaukusi vienintelė Kabineto moteris Rita Tamašunienė ir dar du – už aplinką atsakingas Kęstutis Mažeika bei sveikatos reikalus tvarkantis Aurelijus Veryga – „suteikė visą reikiamą pagalbą“ pusantros savaitės nuodinguose dūmuose skendinčiam Alytui.

Ir dar kartą pakartojo frazę, dėl kurios internete vos per kelias dienas susikaupė dešimtys tūkstančių parašų prieš vidaus reikalams vadovaujančią R. Tamašunienę. „Galiu tą patį tik pakartoti: yra situacija, kuri, deja, labai sudėtinga, bet tai – savivaldybės ekstremali situacija“, – užtvirtino.

Jūs tai girdėjote: Alytaus problema – paties Alytaus reikalas. Vos sutramdomą gaisrą malšinant vis tiems patiems vyrams, kurie dėl nuovargio, įtampos ir kenksmingų sąlygų pradėjo kristi lyg lapai. Trūkstant technikos, trūkstant respiratorių, trūkstant pažangios įrangos elementariems aplinkos tyrimams. Trūkstant koordinuoto požiūrio į stichiją, jau užvaldžiusią dvi savivaldybes. Dėl kitų raminama, kad neigiamo gaisro poveikio nėra užfiksuota.

Tai savivaldybės ekstremali situacija, tvirtina premjeras. Kurio vadovaujamos Vyriausybės kanceliarijoje jau kelerius metus egzistuoja ypač slapta Grėsmių valdymo ir krizių prevencijos grupė. Tokia slapta, kad nei kas ją sudaro, nei ką tie sudarytojai sprendžia, informacija neteikiama.

Jūs tai girdėjote: Alytaus problema – paties Alytaus reikalas. Vos sutramdomą gaisrą malšinant vis tiems patiems vyrams, kurie dėl nuovargio, įtampos ir kenksmingų sąlygų pradėjo kristi lyg lapai. Trūkstant technikos, trūkstant respiratorių, trūkstant pažangios įrangos elementariems aplinkos tyrimams.

Tai savivaldybės ekstremali situacija, sako vidaus reikalų ministrė, pačios pasirašytu įsakymu vos prieš mėnesį sudariusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją. R. Tamašunienė jai ir vadovauja, o jos pavaduotojas – vidaus reikalų viceminsitras Česlovas Mulma. Primenu – buvęs ilgametis Alytaus policijos komisaras Č. Mulma, Vidaus reikalų ministerijoje, be kita ko, atsakingas už priešgaisrinę ir civilinę saugą bei gelbėjimo darbus.

Kas girdėjo, kokius racionalius ir jo kuravimo srityje esančius siūlymus dėl Alytaus nelaimės per pastarąją pusantros savaitės pateikė alytiškis Č. Mulma? Teisingai – niekas negirdėjo, nes jokių pasiūlymų iš šio viceminsitro lūpų nenuskambėjo. Ai, tiesa, trečiadienį viceministras pasėdėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Aptarė situaciją dėl gaisro, taip sakant.

Kas gaisravietėje matė dar vieną vidaus reikalų viceministrą, dar vieną alytiškį, beje, ne paprastą alytiškį – dar neseniai buvusį Alytaus vicemerą Tautvydą Tamulevičių? Tą patį, kuris, skiriamas į pareigas Vilniuje, graudenosi, jog po darbo visada bus alytiškiu, kur begyventų. Bet gal tų darbų, kuruojant regionų problemas, tiek daug, kad „po darbo“ pas viceministrą nebebūna?

Ir nebūna taip, kad jo atstovaujamai Vidaus reikalų ministerijai bei šviežiai iškeptai ministrei R. Tamašunienei savaitės pradžioje pakiliai skelbiant, jog gaisras Alytuje – užgesintas, nors iš nelaimės zonos keliamose nuotraukose ir toliau žėruoja ugnis, buvęs alytiškis nepataria savo bosei bent patylėti. Bent patylėti, jeigu jau Vyriausybės koridoriuose pagal nutylėjimą sutarta Alytaus tiesiog nematyti. Nes ten juk – savivaldybės ekstremali situacija.

Iš kitos pusės – juk turėjo kažkas premjerui pašnibždėti viešai ir su pasipiktinimu jo išsakytą žinią, esą, pagal preliminarią informaciją, Alytus nuo 2011-ųjų nėra atnaujinęs savivaldybėms būtino ekstremalios situacijos valdymo plano. Kas su premjeru pasidalijo tokia žinia, virtusia priekaištu prieš Vyriausybės veiksmus purkštaujančiam ir „pjarą“, kaip sako R. Tamašunienė, besidarančiam merui N. Cesiuliui?

Vargšas kiškutis, apie kurį dar vienas – šįkart aplinkos ministras Kęstutis Mažeika – svarstė, jog to vargšelio niekada nė nebuvo, arba žmonės juo specialiai klaidinami ir gąsdinami. Nes jeigu jau prasideda gyvūnų gaišimai, tai koks poveikis turėtų būti žmonių sveikatai?

Doras policininkas Č. Mulma, regis, neturintis ne tik neatnaujinto, bet – apskritai jokio plano, ką daryti ištikus tokioms krizėms? Ištikimas Alytaus mylėtojas T. Tamulevičius? Ar gal pastarąjį premjero globai patikėjęs dar vienas (eks)komisaras – dar prieš pusmetį Alytui vadovavęs Vytautas Grigaravičius? Jo svarių patarimų, gelbstint miestą nuo nelaimės, irgi negirdėti. Kaip ir vidaus reikalų ministro kėdėje dar visai neseniai sėdėjusio Eimučio Misiūno. Šis feisbuke džiaugiasi nauju postu Krašto apsaugos ministerijoje – gaisrus tegu gesina kiti.

O kad šitaip, ant menčių vos nepaguldytam Alytui jau pilasi priekaištai. Kaip, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nuo Vilniaus bokštų perskaičiusio pamokslą Alytaus gyventojams. „Ir gyventojai galų gale turi išmokti reaguoti. Jeigu jiems yra sakoma, kad „važiuokite iš namų“, tai ne su respiratoriumi po kiemą reikia vaikščioti, o reikia važiuoti iš namų“, – sako.

Tai kiek vietų ir kur – gyventojų, bent jau vaikų, evakuacijai parengė gerbiamas ministras su visa Vyriausybe? Ir kokias priemones, kokių sveikatos problemų gydymui skirtų priemonių jis jau numatė dėl to, kad alytiškiams ir aplinkinių kaimų gyventojams šešias ilgas nuodingų dūmų lydimas dienas nebuvo liepta (ne užsiminta ar pasiūlyta) privaloma tvarka vykti ten, kur bus saugu? Nelaukiant, kol pamiškėje kris kiškutis, o paskui ir voveraitė.

Vargšas kiškutis, apie kurį dar vienas – šįkart aplinkos ministras Kęstutis Mažeika – svarstė, jog to vargšelio niekada nė nebuvo, arba žmonės juo specialiai klaidinami ir gąsdinami. Nes jeigu jau prasideda gyvūnų gaišimai, tai koks poveikis turėtų būti žmonių sveikatai?