Naujienų srautas

Nuomonės2019.10.24 11:30

Rima Urbonaitė. Neužgesinamas ir labai toksiškas gaisras Seime

Šiomis dienomis išgirdus žodį „gaisras“, žinoma, galvoje iškart iškyla Alytaus gaisro vaizdai. Tačiau kol Alytuje ugniagesiai rizikuodami savo sveikata ir gyvybe kovoja su ugnimi, Seime vyksta visiškai priešingas procesas – kas tik netingi, pila žibalą į ugnį, kad viskas pleškėtų. Taip ir Alytaus situacijai aptarti laiko atsiranda tik po geros savaitės.

Įprastai tokios kovos būna nulemtos valdžios siekio. Bet šįkart, nepaisant to, kad kalbame apie „vieną iš trijų“ valdžios hierarchijoje, tai tapo kova dėl ambicijų, asmeninių santykių, o ne tik dėl valdžios. Kovojant dėl valdžios dar reikia suprasti, kas ta valdžia ir ką su ja gali daryti. O toks supratimas Seime ne itin dažnai aptinkamas.

Žinoma, politika visada turi spektaklio ir šou elementų. Tačiau šįkart šis politikos spektaklis yra gerokai pervaidintas, o aktoriai atrodo lyg pirmą kartą išėję į sceną ir nė vienos repeticijos neturėję. Bet juk iš tiesų, kai kurie aktoriai nėra dalyvavę jokiose repeticijose, teksto (Konstitucijos, Statuto) neskaitę. Ir tai tiesiu keliu veda į pakrikimą, kurį dabar ir turime Seime.

Balsavimai, regis, baigėsi. Viktoras Pranckietis liko poste. Tačiau tai neišsprendė nė vienos problemos. Seimo pirmininkas yra jokios frakcijos neremiamas. Valdančiosios daugumos de facto nėra. Ir tai tik programuoja naujas problemas.

Seimo pirmininkui bus kaišiojami pagaliai į ratus ir ta pelkė jį trauks į dugną. Tokia situacija yra itin toksiška. O valdančiųjų paramos neturintis Seimo pirmininkas tampa problema ir Seimo valdyboje. Joje šiuo metu valdantieji neturi daugumos dėl V. Pranckiečio ir Remigijaus Žemaitaičio, perėjusio į kitą barikadų pusę, bet vis dar esančio Seimo vicepirmininku. Todėl gaisras dar tikrai siautės Seime.

Įtampos valdančiojoje daugumoje ir kaltųjų dėl Seimo pirmininko neatstatydinimo paieškos gali tapti ir dar vienu gaisro židiniu Seime. O biudžeto priėmimo kontekste tai yra rimtas iššūkis. Galima tikėtis, jog Seimo pirmininkas yra viena, o biudžetas kita. Bet ar tikrai R. Karbauskis gebės tai atskirti?

Ir jau matome, kaip Seime balsuojama už vaiko pinigų didinimą ir kartu nepritariama mokesčiams, kurie leistų rinkti tuos trūkstamus milijonus. Taip, dėl mokesčių klausimų daug, bet jei toliau bus balsuojama principu „išmokas didinam, o iš kur pinigai – ne mano reikalas“, tai Seimo pirmininko problema gal tapti tik problemyte.

Todėl šiandien nėra atmestinas ir juodžiausias scenarijus, kai biudžetas gali būti laiku ir nepriimtas. Taip ir iki Vyriausybės krizės netoli. Todėl gaisro židiniai Seime gali tik plisti, o aitriais dūmais springsime visi. Ir, deja, taip besiaukojančių, kaip Alytuje, ugniagesių Seime nematyti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą