Nuomonės

2015.10.29 14:39

Ramūnas Terleckas. Savanoriai nušluostė ašaras

2015.10.29 14:39

Tokia ta žmogaus prigimtis – du mėnesius keikę lietuvišką vasarą, dabar bambame, kad karščiai varo iš proto, ypač jei tenka ne ilsėtis, o dirbti. Rugpjūtis – atostogų metas, visuomenės gyvenimas sulėtėja ir nurimsta. Pažįstamas kunigas truputį ironizuodamas skundžiasi, kad rugpjūtį ima sapnuoti baltas sukneles, nes vestuvių ir krikštynų vasaros savaitgaliais dešimčių dešimtys.

Tokia ta žmogaus prigimtis – du mėnesius keikę lietuvišką vasarą, dabar bambame, kad karščiai varo iš proto, ypač jei tenka ne ilsėtis, o dirbti.

Rugpjūtis – atostogų metas, visuomenės gyvenimas sulėtėja ir nurimsta. Pažįstamas kunigas truputį ironizuodamas skundžiasi, kad rugpjūtį ima sapnuoti baltas sukneles, nes vestuvių ir krikštynų vasaros savaitgaliais dešimčių dešimtys. Tai liudija ir spalvotų žurnalų puslapiai – beveik pusę jų užima nuotraukos iš truputį kažkam žinomų žmonių vestuvių.

Bet ne tik balta spalva ir tuoktuvės karaliauja rugpjūtį, keliuose interneto portaluose emocijų ir karščio atnešė „Vilniaus prekybos“ grupės skyrybos. Kas teisus, o kas kaltas, parodys (arba neparodys) laikas.

Neramu, kad dalis politikų be teismo jau nuteisė „Vilniaus prekybą“ – kažin ar tai civilizuotos valstybės požymis. Kita vertus, dabar verslininkai turi galimybę garsiai trimituoti, kad teisingumo jie sulaukti negali, nes valstybės institucijoms daromas politinis spaudimas.

Liūdesys apima skaitant komentarus šia tema internete. Net jei manysime, kad juos rašo tik supykę arba nelabai stabilios psichikos žmonės, pykčio ir purvo juose pernelyg daug. Iki šiol gajus požiūris, kad verslas negali būti sąžiningas, kad visi verslininkai yra sukčiai, valdininkai – kyšininkai, o politikai – vagys arba valdžios geidulio apimti maniakai. Netikiu, kad taip mąsto dauguma Lietuvos piliečių, bet pikto pavydo tikrai dar daug, ypač kai komentatoriai savo pagiežą lieja pasislėpę po anonimiškumo skraiste.

Visgi yra ir daug šviesių dalykų, kurių nemato į kompiuterius sulindę pikčiurnos. Antai mano draugų sūnus šiemet baigė vidurinę mokyklą ir ilgai nesvarstydamas nutarė eiti savanoriu į privalomąją pradinę karo tarnybą. Be patriotinių paskatų, vienas iš motyvų – jaunuolis dar neapsisprendė, ką tikrai norėtų veikti ateityje ir tikisi, kad devyni tarnybos mėnesiai padės apsispręsti.

Nusprendus atnaujinti privalomąją tarnybą buvo daug baimių, virkavimo ir net patyčių. Šiandien Klaipėdos, Šiaulių regionuose šaukimas sustabdytas, nes surinktas nustatytas tinkamų atlikti karo tarnybą prievolininkų skaičius šiuose regionuose. Artimiausiais mėnesiais stabdyti privalomą šaukimą planuojama ir Alytuje.

Seimui priėmus sprendimą atnaujinti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą 2015 metais ją atliks 3 tūkst. jaunuolių. Rugpjūčio 10 dienos duomenimis, savanoriškai atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą registruotas 2461 jaunuolis.

Taigi auga gražus atžalynas. Dabar labai svarbu, kad politikai ir karininkai nenuviltų šios kartos, nes kitu atveju emigracija dar labiau padidėtų.

Kiek teko susidurti su kareivio duonos ragavusiais, jie giria mūsų kariuomenę ir už profesionalumą, ir už tvarką. Vis dėlto 3 tūkst. naujokų yra tam tikras iššūkis jau sustyguotam mechanizmui, todėl visos jo grandys turėtų suprasti savo atsakomybę.

Viliuosi, kad savanorių yra daugiau ir kad jie savo pavyzdžiu parodys, jog būti pasirengusiam ginti savo Tėvynę yra garbė.