Nuomonės

2019.10.21 17:53

Ramūnas Bogdanas. Britų politika virto azartiniu žaidimu

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas2019.10.21 17:53

Kai nauju konservatorių partijos pirmininku buvo išrinktas populiarusis ir charizmatiškas Borisas Johnsonas, jis automatiškai tapo premjeru, tačiau daug blogesnėmis sąlygomis, negu jo pirmtakė Theresa May. Paskelbęs, kad verčiau voliosis griovyje, negu vėl prašys „Brexito“ atidėjimo, B. Johnsonas įsipareigojo išvesti JK iš ES iki nustatytos datos – spalio 31 d.

Balsų pasiskirstymas Bendruomenių rūmuose

B. Johnsono vyriausybei reikia 320 parlamentarų balsų „Brexito“ sutarčiai patvirtinti. Konservatorių yra 287. Th. May suderėta „Brexito“ sutartis per trečią balsavimą kovo mėnesį surinko 286 už. Dalis torių nepritarė, bet palaikė 5 leiboristai, 2 buvę leiboristai. Rudenį 19 leiboristų parašė laišką į Briuselį, kad pritartų B. Johnsono sutarčiai, jei tokia atsirastų.

Dabar nepriklausomųjų grupėje yra 21 buvęs konservatorius, kuriuos B. Johnsonas pašalino už priešinimąsi kietam „Brexitui“, kai jie rugsėjį balsavo už Benno Aktą, neleidžiantį išstoti be sutarties. Kitame konservatorių sparne yra spartiečiais vadinama 28 parlamentarų kohorta, pasiruošusi balsuoti už „Brexitą“ be sutarties. Pastarieji po spalio 17 d. naujienų teigė, kad balsuos taip, kaip Šiaurės Airijos demokratinė unionistų partija (DUP), kuriai labiausiai rūpi Sąjungos integralumas.

Jungtinės Karalystės liberalų demokratų partijos ir Škotijos nacionalinės partijos atstovai Bendruomenių rūmuose sudaro tvirtą pasilikimo ES rėmėjų bloką.

Premjeras ir konservatorių lyderis po rezultatyvaus ketvirtadienio Briuselyje gavo tik porą dienų sutelkti visus įmanomus balsus už. „Financial Times“ paskaičiavo iš anksto, kad rezultatas gali būti 321 prieš ir 318 už.

Paskutinę termino dieną pasiekęs naują susitarimą Briuselyje, B. Johnsonas padarė tai, kuo netikėjo nei JK, nei ES. Bet kito stebuklo šeštadienį Vestminsteryje jis nesulaukė.

Darbo šeštadienis

Pirmą kartą po Folklendų karinės krizės 1982 m. susirinkę savaitgalį parlamentarai nepatvirtino premjero susitarimo. Posėdžio metu Londono centre nuo Hyde parko žygiavo apie milijonas demonstrantų, reikalaujančių leisti jiems tarti paskutinį žodį (Final Say). Minios gausmą parlamentarai girdėjo net pro storas Vestminsterio sienas.

Buvęs konservatorius Oliveris Letwinas balsavimui pateikė pataisą, jog pirma reikia pasitvirtinti visą paketą įstatymų, kurie įsigalios po „Brexito“, o tik tada balsuoti dėl pačios sutarties. 17 valandą 322 nubalsavo už, o 306 prieš, ir posėdis baigėsi. Prieš balsavo tik 6 leiboristai, paskutinę minutę visa DUP irgi apsisprendė prieš.

Vykdydamas Benno akto nurodymus, B. Johnsonas privalėjo iki 23 valandos kreiptis į Briuselį su prašymu atidėti išstojimo datą. ES sostinę šeštadienio vakarą pasiekė trys laiškai.

Pirmajame kreipiamasi atidėjimo. Po tekstu parašyta, jog rašo JK premjeras, tačiau jo paties parašo nėra. Jį palydėjo antras laiškas, pasirašytas JK ambasadoriaus ES, kuriame pabrėžiama, jog vyksta parlamentinis ratifikavimo procesas, ir Išstojimo sutarties įstatymas bus teikiamas balsavimui. Trečią laišką, adresuotą Donaldui Tuskui, pasirašė pats B. Johnsonas. Jame išdėstė nesutinkantis su parlamento daugumos nuomone ir manantis, jog atidėliojimas bus žalingas abiems pusėms.

Kadangi Škotijos teisme jau guli ieškinys dėl galimai neteisėtų premjero veiksmų, jau pirmadienį teisėjų kolegija imsis nagrinėti, ar tokiais rašinėjimais premjeras nepažeidė Benno akto, ar jo veiksmai nėra traktuotini kaip nepagarba teismui ir parlamentui.

Laukiame tęsinio

Sekmadienį ryte Briuselyje susitikę 27 ES šalių ambasadoriai sutarė pirmadienį teikti Europos parlamentui JK išstojimo susitarimą, kad šis jį aptartų, o jei Bendruomenių rūmai jį patvirtintų, jau ketvirtadienį ES parlamentas irgi galėtų balsuoti dėl jo.

Kol kas „Brexito“ atidėjimo klausimas nesprendžiamas, bet atmesti šį prašymą ES būtų sudėtinga. Vienas pagrindinių „Brexito“ stūmėjų Michaelas Grove dabar skelbia: „ES nori, kad mes išeitume“. Vargu ar ES, atmesdama prašymą, prisiims kaltę dėl neigiamų išstojimo pasekmių JK gyventojams. Be to, atsisakymas ilgam įsirėžtų į britų sąmonę kaip nedraugiškumo įrodymas.

Pats B. Johnsonas pirmadienį ruošiasi pateikti nuo šeštadienio privalomą įstatymų paketą ir reikalauti naujo balsavimo. Dalis buvusių torių, įskaitant O. Letwiną, dabar būtų už. Brexitininkai sako jau turėsiantys trapią daugumą.

Neaišku, ar Bendruomenių rūmų spykeris Johnas Berkowas leis teikti balsavimui tą patį klausimą be pakeitimų, nes kovo mėnesį to neleido daryti Theresai May, pasiremdamas nuo 1604 m. egzistuojančia praktika. Tada antradienį premjeras galėtų teikti Išstojimo sutarties įstatymą, taip inkorporuodamas savo susitarimą į britų teisę.

Bet leiboristai ruošiasi siūlyti balsavimą dėl antro referendumo. Jų lyderiai, išskyrus J. Corbyną, milijoniniame šeštadienio mitinge garsiai žadėjo siekti, kad žmonių būtų atsiklausta, ar jiems priimtinas pasiektas susitarimas dėl išstojimo iš ES. Oponentai tvirtina, jog antrą kartą klausti yra demokratijos pažeidimas, ir privalu vykdyti kartą išsakytą valią. Tačiau sau jie šitos taisyklės netaiko ir pavertė parlamentą į mokyklinių debatų klubą, kur vingrūs ėjimai yra savitikslis, o asmeniniai siekiai iškelti aukščiau už valstybės reikalus.

Bet mums nereikia Londono, kad suprastume, kaip išrinktieji pradeda sklandyti su savo žaidimais virš realybės: mažesniu masteliu tą patį matome Lietuvos Seime. Juos nutupdyti gali tik atsparūs kvailinimui rinkėjai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt