Nuomonės

2019.10.16 17:37

Rimvydas Valatka. Geras Prezidentas, labai geras

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2019.10.16 17:37

Savaitgalį bus šimtas dienų, kai Lietuvos Prezidentu dirba Gitanas Nausėda. Jei Prezidentas nebūtų surengęs spaudos konferencijos, galėjome ir nežinoti. Prezidentas tarsi yra, bet tarsi šiek tiek kitoje planetoje.

Jei ne Prezidento kalbos apie gerovės valstybę, kurią, jo manymu, galima sukurti su 100 mln. papildomų eurų, o juos šalies vadovas siūlo surinkti papildomai nureketuojant dirbančius žmones, galima būtų sakyti, kad Prezidento gali ir nebūti.

Šiaip tai Prezidentas geras. Netranko kumščiu stalo kaip jo pirmtakė. Ministrai ir pareigūnai jo kabineto prieškambaryje nedrebina kinkų. Net R. Karbauskis atsigavo. Išsišiepęs kartoja, koks šitas Prezidentas yra geras. Netrukdo Seimui ir Vyriausybei daryti bardako.

Prezidentas labai rūpinasi savo įvaizdžiu. Todėl dažniausiai nereaguoja į tai, kas vyksta valstybėje. O jei reaguoja, tai kaip katinas Leopoldas – vaikai, gyvenkime draugiškai. Bet pirmiausia su tais herojais, kurie greičiausiai nelabai tempia iki herojų.

Nacionalizmas Prezidentui yra artimas. Tą tai tikrai parodė per šimtą dienų. Ar tai taps Lietuvai problema? Pamatysime. Šiandien taip teigti dar negalėtume.

Prezidentas iš tiesų gyvena šiek tiek paraleliniame pasaulyje. Lyg vis dar būtų SEB banko patarėju. Toks niekur neskubantis. Kiekvienoje kalboje pasakojantis apie savo žmoną. Kaip ir banke, įsikandęs į vieną sritį. Tik ji dabar priešingos krypties nei banke. Tada jis kalbėjo į taktą „nedrįskit atimti“. Dabar – paimkit bet kokia kaina iš bet ko, ir kad man greitai.

Prezidento gerovės valstybės vizija – bent jau kol kas – labiau panaši į globos valstybę. Prezidentas ragindamas kurti gerovės valstybę nė karto neužsiminė apie tam būtiną meškerę. Tik apie žuvies padalijimą visiems alkstantiems.

Ar bandymas atimti iš tų, kurie dirba, ir išdalyti tiems, kurie nedirba, o neretu atveju net ir nenori dirbti, primityvus paskirstymo metodas yra suderinami su gerovės valstybe? Iki šiol buvo manoma, kad ne. Tačiau gal dabar Lietuva su Prezidento padėjimu sukurs būtent tokią formulę.

Lengva nebus. Kol nebus daugiau meškerių, tol bus ir nuolatinis riebesnės žuvies stygius „Sodroje“.

Lietuvos ekonomikos skaičių lentelė jau signalizuoja gedimą. Mūsų ekonomikai nuolat kylant per pastaruosius penkerius metus pašalpinių bedarbių skaičius šalyje išaugo bemaž trečdaliu, o dirbančiųjų skaičius mažėja. Ar tokia ir yra gerovės valstybės kryptis?

Kiekvienas ekonomistas pasakytų, kad ne. Bet G. Nausėda dabar yra ne ekonomistas. Jis – Prezidentas. Iš pirmųjų šimto dienų sprendžiant – populistas. Vadas be politinio turinio.

Galbūt todėl iš tolo visai gerai atrodantis. Visiems iki vieno, net R. Karbauskiui su S. Skverneliu ir gal jau net ir S. Jakeliūnui, patinkantis.

O ko žmogui, kuris įgyvendino savo gyvenimo svajonę, daugiau reikia?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt