Nuomonės

2019.10.09 12:57

Jurga Tvaskienė. Karbauskis ir jo lėlės

Jurga Tvaskienė2019.10.09 12:57

Kai prieš dvejus metus virš muzikos gerbėjų minios iškilo Jokeriu paversto Ramūno Karbauskio veidas, niekas – ypač tie, besipiktinę patyčiomis – netikėjo, kad šaržas taps simboliu. Pranašyste to, kas dabar vyksta R. Karbauskio rankose atsidūrusiame Seime, kurio prestižą jis žadėjo pakelti.

Jau keturi mėnesiai, kai Lietuva beveik kas dieną turi progą pirktis spragėsius, stebėdama eilinį R. Karbauskio ir jo atvesto Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio susirėmimo raundą. Ambicijų karą „vilties Seime“, kaip šį sambūrį skiriamas į postą vadino V. Pranckietis.

Bam! Nuskamba gongas, ir gegužės 30 dieną naują susitarimą dėl valdžios pasirašę trijų partijų lyderiai išduoda atleidimo lapelį V. Pranckiečiui. Būk malonus, užleisk Seimo pirmininko kėdę partneriams, tavo laikas baigėsi.

Bam! V. Pranckietis stoja į kovinę pozą. Ko gi ne – reitingai neblogi, o R. Karbauskio, nors ir laimėjusio, bet iš tiesų tai prapylusio trejus rinkimus iš eilės, pozicijos susilpnėjusios, ir dar neaišku, ar jo vietos partijoje neužims koks nors Saulius Skvernelis, gana aiškiai užsimenantis apie tokias galimas pretenzijas. O kad šitaip, reikia kėdėje išsilaikyti dar kurį laiką. Ir V. Pranckietis laikosi, pasiskelbdamas ne valdančiųjų, bet viso Seimo visai kadencijai išrinktu pirmininku (tai dabar opozicija tvirtina jo nerinkusi, o tada, prieš keturis mėnesius, užuodusi bręstantį valdžios vyrų konfliktą, tik plekšnoja V. Pranckiečiui per petį, sako, tu geras vyras, stovėk kaip Laisvė).

Breik! Šaukia R. Karbauskis, pats sau teisėjas. Ir, kadangi niekada nemeluoja, sako, kad jo žodžio išsižadant Seimo pirmininko nėra. Ir jokio keršto. Tai socdarbiečių „ultimatyvi pretenzija“, ir galimybių jos pakeisti nėra, norite – klauskite Gedimino Kirkilo. Ir jei nebus pasirašyta koalicijos sutartis, valstybė liks be realios valdžios, kils politinis chaosas, juo pasinaudos nedraugiškos jėgos, interesų grupės ir taip toliau, kas jau girdėta prieš prezidento rinkimų pirmąjį turą, kai niekas nenorėjo balsuoti už S. Skvernelį.

Bam! V. Pranckietis stovi kaip Laisvė ir žada išlaisvinti R. Karbauskio pavergtus „valstiečius“. Aš padedu partijos žmonėms būti laisviems, sako.

Bam! „Valstiečių“ taryba laisva valia balsų dauguma pasirenka R. Karbauskį. Ir atsižada Seimo pirmininko posto.

Breik, siūlo R. Karbauskis. V. Pranckietis žmogus neblogas, ir Seimo pirmininku gali būti – jei susitars su socdarbiečiais, nes per juos visa šita košė.

Nenoriu! Užsispiria V. Pranckietis. Teisingiau, Seimo pirmininku būti noriu, bet pas socdarbiečius nenoriu.

O tada valdantieji atranda netyčia užsimėčiusią informaciją apie Iriną Rozovą ir jos neaiškius draugus, ir Seimo komisija, vadovaujama ištikimybę R. Karbauskiui deklaruojančio buvusio policininko, tirs ne tik šios politikės, bet ir informaciją kažkam davusio – kažkam nedavusio V. Pranckiečio veiksmus. Ir dar V. Pranckietis išeina iš „valstiečių“, nes nenori suteikti R. Karbauskiui malonumo jį išmesti.

Bet iš Seimo pirmininko kabineto neišeina, ir visa, kas pastaraisiais mėnesiais vyksta Seime, jau pradeda panašėti ne į vieno didvyrio tragediją, bet į prastai surežisuotą farsą, kuriame V. Pranckietis žada neleisti R. Karbauskiui „viršininkauti“ visame kame ir nedrąsiai užsimena apie viltį, kad „valstiečiai“ susiprotės ir pastatys dabartinį lyderį į kampą, o jau tada V. Pranckietis bei visi kiti nuskriausti ir pažemintieji grįš, ir...

O R. Karbauskis skaičiuoja: šiandien V. Pranckietis melavo du kartus, vakar – vieną kartą, ir jokia partija tokio, kaip jis, nenori. Ir dar skaičiuoja, tik ne taip garsiai, labiau per savo vietininkę Agnę Širinskienę, kad šią savaitę Seime nebus aštuonių „valdančiųjų“ atstovų, o kitą – gal bus visi, ir todėl Seimo balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu čia suvirpuliuoja ore lyg dykumos miražas, čia vėl pasidengia laukimo dulkėmis.

Ir, akivaizdu, R. Karbauskis yra pasiryžęs aukoti savo reputaciją – kiek jos ten liko – bet neleisti Seimo daugumai pakrikti ties to sprendimo slenksčiu, o tai įvyktų, balsavimą dėl V. Pranckiečio kėdės palikus laisvam apsisprendimui.

Opozicija, kuriai lyg tam striukiui beuodegiui nuo R. Karbauskio vis tiek visada klius, o ypač už tai, kad siūlo valdantiesiems patiems su savo V. Pranckiečiu ir tvarkytis, linksminasi iš širdies. Būk pats Seimo pirmininku, palaikysime, siūlo R. Karbauskiui. Jums tik juokauti, pyksta R. Karbauskis, ir vėl primena, kad posto tai reikia ne jam – socdarbiečiams. Tai, kad prieš kelias savaites pats, be jokių socdarbiečių, jį siūlė opozicijos lyderei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, kuri, tiesa, turėjo už tai pažadėti paramą V. Pranckiečiui nuversti, jau kaip ir pamiršta.

Ir visa tai būtų tikrai juokinga, jei ne maža smulkmena, kad klounada su pasidaužymu lazdomis vyksta prieš pat naujo valstybės biudžeto svarstymą. O tame – rinkiminių metų – biudžete, kaip matyti iš pirmųjų kregždžių, atlėkusių iš Finansų ministerijos, guli tokie siūlymai, kaip, pavyzdžiui, didnti nekilnojamojo turto mokestį. Ir dar dievai žino kokie, bet, be abejo, skirti pirmiausia pamaloninti tiems, kurie 2016-aisiais atidavė balsus už „valstiečius“ ir turėtų atiduoti vėl, patepti didesniais „vaiko“ pinigais, didesnėmis pašalpomis, didesnėmis lengvatomis.

Ir, akivaizdu, R. Karbauskis yra pasiryžęs aukoti savo reputaciją – kiek jos ten liko – bet neleisti Seimo daugumai pakrikti ties to sprendimo slenksčiu, o tai įvyktų, balsavimą dėl V. Pranckiečio kėdės palikus laisvam apsisprendimui. Todėl V. Pranckiečio klausimas bus tęsiamas tiek, kiek reikės, o dabartinis Seimo pirmininkas ir toliau įsivaizduos esantis svarbus žaidėjas, dėl kurio visa tai vyksta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt