Nuomonės

2019.10.08 18:36

Vytautas Keršanskas. Baltarusijos grėsmės ir galimybės

Vytautas Keršanskas, politologas2019.10.08 18:36

Pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje vykstanti intensyvi diskusija apie politiką Baltarusijos atžvilgiu svarbi keliais aspektais. Pirma, nepaisant egzistuojančių takoskyrų bei prasiveržiančių emocijų, ji nėra paviršutinė ir joje jau buvo išsakyta daug itin vertingų argumentų. Antra, kiekviena kokybiška diskusija veda brandesnio, labiau apmąstyto ir pasverto rezultato link. Trečia, iš naujo sukalibruoti politiką Baltarusijos atžvilgiu reikia tiek dėl smarkiai pakitusių išorinių veiksnių, tiek ir dėl būtinybės apginti svarbiausius ir net gyvybiškai reikšmingus Lietuvos interesus.

Vertybiniu principingumu grįsta Lietuvos užsienio politika dažnai atlieka moralinio balso vaidmenį į pragmatizmą autoritarinių režimų atžvilgiu linkusiems partneriams. Demokratijos, pilietinių laisvių ir teisės viršenybės principų gynimas bei skatinimas regione tapo esminiais Lietuvos užsienio politikos principais. Tai yra garbinga bei partnerių vertinama Lietuvos užsienio politikos savybė, kuri turi ir toliau išlikti esminiu ramsčiu.

Lietuvos politika Baltarusijos atžvilgiu pastarąjį dešimtmetį buvo vykdoma vadovaujantis šia prieiga. Tam daugiau nei pakankamą pagrindą suteikė Aliaksandro Lukašenkos veiksmai vidaus politikoje ir jo valdomos valstybės mums keliamos grėsmės. Tikintis teigiamų permainų, siekta autoritarinį režimą izoliuoti ir silpninti tarptautinės politikos instrumentais, tuo pačiu remti demokratinę opoziciją ir pilietinę visuomenę.

Tačiau šiandien situacija tiek pasikeitusi, kad tęsti tą pačią vagą jos nė kiek nepermąstant atrodo ne tik neišmintinga, bet galimai ir žalinga. Dėl nepalankių vidinių Baltarusijos ir išorinių geopolitinių struktūrinių veiksnių vykdyta politika atnešė ribotus rezultatus. Alternatyvą A. Lukašenkai greičiau pasiūlyti gali ne demokratinė opozicija, o Maskva. Astravo AE nebėra tik žemės plotas, numatytas statyboms, o beveik baigtas statinys. Kitaip tariant, grėsmės iš Baltarusijos tik sustiprėjo.

Ne viskas vien neigiama: JAV ir Baltarusijos diplomatinių santykių atstatymas į aukščiausią lygį parodo ne tik išaugusį Vašingtono dėmesį regionui, bet ir suvokimą, kad Baltarusijos problemą būtina spręsti rimtai. Tikėtina, kad šis dėmesys susijęs ne tik su JAV įsipareigojimais Baltijos valstybių gynybai nuo galimos Rusijos agresijos, bet ir su vis ryškesniu Kinijos pėdsaku. Vašingtono dėmesys yra nauja galimybė, galinti padėti neleisti pasikartoti anksčiau jau ne kartą nutikusiam scenarijui, kai atsivėrimas iš Minsko pusės įvyksta tik dirbtinai, o į gautą naudą mainais nepasiūloma nieko.

Atrodo visi diskusijos dalyviai neprieštarauja, kad atsivėrimas dialogui su Baltarusija turi būti grįstas aiškia strategija, griežtai nustatytomis ir artikuliuojamomis raudonomis linijomis. Kiekvienas žingsnis turi būti pasvertas ir galimos jo pasekmės įvertintos.

Lietuvos rankose yra ir daugiašalio dialogo likimas, todėl būtina siekti, kad jis padėtų apsaugoti esminius mūsų interesus. Lietuva turi didžiulį įdirbį ir žinias apie Baltarusijos politinę sistemą, visuomenę, galios centrus. Šį vertingą žinojimą turime gebėti protingai panaudoti mainais į partnerių paramą mums svarbiausiais klausimais.

Griežtais principais grįsta santykių peržiūra tikrai neišduos vertybinės užsienio politikos, bet sumaniai sudėliota gali padėti teigiama linkme pakreipti bent dalį esminių su Baltarusija susijusių procesų.

Baltarusijos problema yra ne tik Astravo AE, bet ir karinis Baltijos valstybių saugumas bei apginamumas, Kinijos įtakos Europoje plėtra. Nauji arba šiandien kur kas labiau nei prieš dešimtmetį ryškūs aspektai pritraukia svarbiausių Lietuvos partnerių bei sąjungininkų dėmesį.

Sudėtinga užduotis su daug kintamųjų ir nežinomųjų reiškia, kad tiksliai prognozuoti naudą ir rizikas yra beveik neįmanoma. Vis dėlto būtinybė teigiama linkme pakreipti su esminiais Lietuvos interesais susijusius klausimus bei pakitęs kontekstas su naujomis galimybėmis neturėtų atgrasyti nuo permąstytos politikos Baltarusijos atžvilgiu vykdymo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.