Nuomonės

2019.09.26 17:57

Rima Urbonaitė. (Ne)svarbūs rinkimai

Rima Urbonaitė , politologė2019.09.26 17:57

Baigėsi rinkimai į tris atsilaisvinusias Seimo nario vietas vienmandatėse apygardose. Nežinia, ar politikai padarys išvadas. Tačiau yra keletas aspektų, kurie verčia sunerimti ir teigti, jog, deja, bet šiuose rinkimuose tikrų laimėtojų nėra.

Žmonės rinko savo atstovus į svarbiausią valstybės instituciją. Teisė rinkti buvo suteikta maždaug 110 tūkst. rinkėjų. Šia teise antrajame ture pasinaudojo 18,82 proc. rinkėjų. Ir rezultatą turime tokį, jog Žirmūnų apygardoje laimėjusi konservatorių atstovė Paulė Kuzmickienė pateko į Seimą su 2798 balsais, nors teisę balsuoti toje apygardoje turėjo maždaug 35 tūkst. žmonių. T. y. ji turi palaikymą apie 8 proc. rinkėjų. 2016 ar 2012 toje pačioje apygardoje mandatą iškovoję politikai surinkdavo maždaug 2,5 karto daugiau balsų. Gargždų, Žiemgalos apygardose, kuriose laimėjo konservatorė Rasa Petrauskienė ir socialdemokratas Liudas Jonaitis, situacija iš esmės ta pati.

Partijų atstovai dėl tokio aktyvumo kaip pagrindinę priežastį nurodo tai, jog iki naujų rinkimų liko tik vieneri metai. Bet tai net vieneri metai. Šių žmonių balsai gali būti lemiami priimant itin svarbius sprendimus. Šie žmonės gali padaryti, kad ir vieną ar du darbus, kurie keičia žmonių likimus. Todėl tokie aktyvumo rodikliai yra ir politinių partijų, ir visos visuomenės didžiulis pralaimėjimas.

Bet daugelis džiūgavo, jog labiau antisisteminiais laikyti kandidatai – Rūta Janutienė ir Kristupas Krivickas – antrajame ture pralaimėjo konservatorių ir socialdemokratų kandidatams. Kai kurie politikai jau beveik pradėjo rašyti nekrologą populizmui. Bet tam pagrindo nėra. K. Krivickas atsiliko vos dviem šimtais balsų. R. Janutienės situacija dar nežinia kaip būtų pasisukusi esant didesniam aktyvumui.

Todėl daryti toli siekiančių išvadų nereikėtų. Ir jei partijos nusprendė, kad viskas gražu, puiku, rinkėjas gręžiasi į senąsias, tradicines politines jėgas, tai belieka tik apgailestauti. Pasitikėjimas politinėmis partijomis, remiantis paskutiniais „Vilmorus“ duomenimis, siekia vos 5,4 proc. Nepolitiškumo, nepartiškumo populiarumas tikrai dar niekur nedingo. Ir su tokiu požiūriu 2020 metų Seimo rinkimai gali pateikti daug nemalonių siurprizų.

Kaip pasiteisinimas skamba ir tai, kad žemas rinkėjų aktyvumas yra palankus konservatoriams. Taip, konservatorių rinkėjas yra gana lojalus ir drausmingai vaikštantis į rinkimus. Tačiau tai negali būti pasiteisinimas. Kodėl kitos partijos neatvedė savo rinkėjo? Kur jis? Skrajojantys rinkėjai yra problema, kurią reikėtų siekti spręsti, o ne tuo teisintis, kai pralaimi.

Taigi šie, kai kurių akimis nesvarbūs, rinkimai, pasiuntė labai rimtas žinutes politinėms partijoms ir visai visuomenei. Greitų sprendimų šioms problemos spręsti nėra. Bet ir ignoruoti to nebegalima.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.