Nuomonės

2019.09.27 11:32

Jurga Tvaskienė. Vienas policininkas, vienas partietis ir profesionalų likučiai. Kabinetų kronikos

Jurga Tvaskienė2019.09.27 11:32

Kol Seime „valstiečiai“ ir kompanija lipdė valdančiąją koaliciją, ministerijas lyg karo grobį gavusios partijos darė tai, dėl ko premjeras Saulius Skvernelis dar pavasarį trepsėjo koja ir net žadėjo nevadovauti tokiais pagrindais kuriamai Vyriausybei. Dabar nebetrepsi. Gal todėl, kad naujai iškovotų ministerijų viršūnės formuojamos pagal principą: vienas policininkas, vienas (ar keli) partijos žmonės ir kažkiek ten profesionalų.

Ir kalba – ne tik apie Čimbarų Modestą ir jo pripučiamą lėlę. Na, žinote, TĄ lėlę, kuri užstojo kelią Seimo nario 24 metų sūnui įgyti patirties tėčio partijos bičiulio Andriaus Palionio, ar, teisingiau, juos vienijančios Socialdemokratų darbo partijos rankose atsidūrusios Žemės ūkio ministerijos viceministro poste.

Kalba – apie poziciją, kurią prieš kelias dienas išsakė idėjinis valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis, lyg Vyriausybės vadovas pareiškęs, kad neturi abejonių ministro ketinimais ir norais. Tai pirmiausia ministro prerogatyva rinktis savo viceministrus ir savo politinę komandą, pranešė. Apie tuos pasirinkimus šįkart. Naujai koalicijos partnerių perkuriamuose kabinetuose ministerijose.

Pirmiausia Aplinkos ministerijoje, kurios tuometinį vadovą Kęstutį Navicką taip norėta atleisti, kad kartu iššvilpė ir dvi Vyriausybės moterys, Liana Ruokytė-Jonsson bei Jurgita Petrauskienė. Po keturių mėnesių Aplinkos ministerijos vairą perėmė „valstietis“ medžioklis Kęstutis Mažeika. Tradicine tampanti schema įsisuko.

Pirmas partinio profesionalo paskyrimas: Aplinkos ministerijos kancleriu tampa „valstietis“ Arminas Mockevičius. Sveiko gyvenimo būdo šalininkas, antialkoholinės koalicijos veikėjas, visuomeninių iniciatyvų sumanytojas, R. Karbauskio fanas. „Šiuo metu manau, kad atradau teisingą partiją, su tikrai autoritetingu lyderiu – R. Karbauskiu“, – tai iš naujojo kanclerio biografijos. Prieš tai jis dirbo paties K. Mažeikos, vadovavusio Seimo Aplinkos apsaugos komitetui, patarėju.

Antrasis politinis paskyrimas: rugpjūtį ministro K. Mažeikos patarėja paskiriama „valstietė“ Aleksandra Minajeva. Ministras viešai pasakoja ją „šiek tiek“ pažįstantis. Nieko keista: dar neseniai K. Mažeika buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vicepirmininkas, K. Minajeva – LVŽS Vilniaus rajono skyriaus pirmininkė. Pastaroji jos darbovietė – lektorė Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje, kur dėstė atsinaujinančių energijos šaltinių, pastatų vėdinimo ir oro kondicionavimo dalykus.

Bet ministrui K. Mažeikai partietė patarinėja sodininkystės ir gyvūnų gerovės klausimais. Su sodais viskas aišku: A. Minajeva deklaruoja esanti sodininkų bendrijos „Rudenėlis“ narė. O rūpybos gyvūnų gerove patirtis? Politinio pasitikėjimo komandos nare tapusios „valstietės“ deklaracijoje nurodoma, kad ji yra Lietuvos kurtų savininkų klubo narė. Bet ten – nė žodžio apie šiam klubui priklausantį šunų veislyną „Mielas kupidonas“. Jo vadove klubo puslapyje įvardijama A. Minajeva.

Dar minėjau policininkus. Yra policininkas – šios savaitės pradžioje K. Mažeikos patarėju tapo prieš kelerius metus Vilniaus apskrities Kelių policijai vadovavęs Vytautas Černevičius. Aplinkos ministerijoje stiprins imunitetą ir kovos su korupcija. Tą daryti prieš tai bandė „Lietuvos pašte“.

(Eks)policininkas aukštą postą užėmė ir „valstiečių“ partnerei Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atitekusioje Susisiekimo ministerijoje, vadovaujamoje parlamentaro Jaroslavo Narkevičiaus. Tai naujasis ministerijos kancleris Gintaras Aliksandravičius, buvęs Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas. Tos pačios tarnybos, kuriai anksčiau vadovavo dabartinis premjeras S. Skvernelis. O G. Aliksandravičius nuo 2005-ųjų kelerius metus buvo S. Skvernelio pavaduotojas. Susisiekimo ministerijoje jis įsidarbino 2016 metais – buvo patarėjas kelių ir oro transporto saugos klausimais, dabar pakilo pareigose.

Ir tik primenu faktinio Vyriausybės vadovo S. Skvernelio 2016 metais išsakytą tvirtą ir nekeičiamą pažadą: „Kol būsiu ministras pirmininkas, nebus nei Vyriausybė, nei jai pavaldžios įstaigos įdarbinimo agentūromis partiečiams. Tą patį sakome ir partneriams“.

„Lenkų“ perimtos Susisiekimo ministerijos vadovybėje – du „lenkų“ atstovai. Nuo seno čia dirbantis ir ministro postą užimti realiai pretendavęs viceministras Vladislavas Kondratovičius. Ir patarėjas Jaroslavas Kaminskis, ilgametis Vilniaus tarybos narys, per šiais metais vykusius savivaldybių rinkimus patyręs nesėkmę. Pastarasis koordinuos kitų patarėjų darbą, be to, palaikys ryšius su savivaldybėmis, Seimu ir Vyriausybe.

Taip pat LLRA-KŠS įtakoje atsidūrusioje Vidaus reikalų ministerijoje, kuriai dabar vadovauja Rita Tamašunienė, buvęs policininkas darbuojasi jau nuo šios Vyriausybės suformavimo – regis, jo postas nepajudinamas. Viceministras Česlovas Mulma, buvęs Alytaus policijos viršininkas, 2016-ųjų pabaigoje pereidamas į ministeriją, žiniasklaidai pasakojo sulaukęs asmeninio premjero S. Skvernelio kvietimo.

Ministrės partiečiai Vidaus reikalų ministerijoje? Šią savaitę viceministre buvo paskirta LLRA-KŠS narė Beata Maliušickaja. Viceministrė, atsakinga už savivaldą ir administravimą, pastaruoju metu dirbo LLRA-KŠS valdomos Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Vidaus reikalų ministerijos kancleris – Valdemaras Urbanas, buvęs dabartinės ministrės ir visos LLRA-KŠS frakcijos Seime patarėjas, anksčiau dirbęs Vilniaus rajono savivaldybės administracijoje.

Ir jau grįžtame prie socdarbiečio A. Palionio vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos, į kurią patekti nepasisekė jaunajam M. Čimbarui. Bet už tai pasisekė socdarbietei Linai Zinkevičienei, dirbusiai neseniai valstybinės, o dabar – uždarosios akcinės bendrovės „Pieno tyrimai“ Teisės ir personalo skyriaus vadove. Nuo šiol ji – Žemės ūkio ministerijos kanclerė. Prieš tai pusmetį kanclerės pareigas ėjusi Vilija Vervečkienė, buvusi Alytaus kolegijos dėstytoja, tapo ministro patarėja.

Darbą Žemės ūkio ministerijoje tęsia Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) prezidiumo narys viceministras Evaldas Gustas. Nuo šios savaitės kartu su juo darbuojasi ir kitas partietis – LSDDP Panevėžio skyriaus pirmininkas, buvęs Seimo narys Petras Narkevičius. Sąžiningas žmogus, viešai paaiškinęs, dėl kokių kompetencijų žemės ūkyje buvo paskirtas. „Į šias viceministro pareigas mane delegavo partija, o ministras po pokalbio priėmė sprendimą“, – sakė portalui AINA.

Ir tik primenu faktinio Vyriausybės vadovo S. Skvernelio 2016 metais išsakytą tvirtą ir nekeičiamą pažadą: „Kol būsiu ministras pirmininkas, nebus nei Vyriausybė, nei jai pavaldžios įstaigos įdarbinimo agentūromis partiečiams. Tą patį sakome ir partneriams“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt