Nuomonės

2019.09.18 15:41

Efraimas Zuroffas. Atsakymas Šarūnui Liekiui

dr. Efraimas Zuroffas, Izraelio Simono Wiesenthalio centro Rytų Europos reikalų direktorius2019.09.18 15:41

Portale LRT.lt pasirodžiusi Šarūno Liekio nuomonė yra melaginga ir kupina neatitikimų apie mane ir mano veiklą, kuriuos norėčiau išsamiai paaiškinti.

Žemiau pateikiu faktus:

1. Vadinamoji „kampanija“ prieš Tarptautinę komisiją nebuvo paremta pasipriešinimu Komisijai, kuri buvo suburta ištirti 1940–1990 m. Lietuvoje atliktus nusikaltimus, o greičiau faktu, jog tuo pačiu principu buvo tiriami abiejų okupacijų metu atlikti nusikaltimai, kas paskatino melagingą dviejų totalitarinių režimų sugretinimą, kam aš, kaip istorikas, paprieštaravau.

2. Pasak Š. Liekio, Lietuvoje vis dar veikia mano suburta (neegzistuojanti) grupė. Be abejo, jai priklauso ir prof. Dovidas Katzas iš portalo „defendinghistory.com“, su kuriuo nebendravau jau beveik ketverius metus! Vienintelė „grupė“, kuriai aš priklausau, yra Simono Wiesenthalio centras, kuriam atstovauju pastaruosius 33 metus.

3. Dar absurdiškesni yra jo absoliučiai klaidingi teiginiai apie mano tariamus ryšius „su aukštais Rusijos pareigūnais“ ir kaltinimas, kad aš „esu Rusijos vykdomo propagandos karo priešakyje“. Faktai yra tokie: kartą maždaug prieš 10 metų Jeruzalėje jo paties prašymu buvau susitikęs su Užsienio reikalų komiteto pirmininku Margelovu ir 2010 m. gruodžio 17 d. kalbėjau Rusijos Senate vykusioje konferencijoje istoriniais klausimais. Niekada gyvenime nesu susitikęs su nė vienu Rusijos ambasadoriumi Izraelyje ar kitais aukšto rango Rusijos pareigūnais ir nesu įkėlęs kojos į jų ambasadą. Maždaug dvejus metus buvau Boriso Spiegelio įkurtos organizacijos „Pasaulis be nacizmo“ (angl. World Without Nacizm) narys, tačiau beveik prieš aštuonerius metus, 2011 m. spalio 19 d., iš jos pasitraukiau.

4. Aš iš tiesų manau, jog dalis pastangų skatinti klaidingą komunistų ir nacių nusikaltimų sugretinimą buvo grindžiamos noru dėmesį nuo baltų vykdytų nusikaltimų nukreipti į baltų kančias, tačiau sakyti, kad, aš manau, jog Lietuvos visuomenė yra apsėsta „holokausto kaltės“, yra absurdiška. Problema, žinoma, yra kaip tik priešinga.

5. Teigti, kad pateisinau Molotovo–Ribentropo paktą, yra šlykštus melas. Niekada nieko panašaus nesakiau ir nerašiau. Esu parašęs daug straipsnių, kuriuose aiškinu savo prieštaravimą Prahos deklaracijai, tačiau niekada neišreiškiau Molotovo–Ribentropo pakto palaikymo ar noro užkirsti kelią viešoms diskusijoms apie jį.

Šiandieninė Lietuvos problema yra ta, kad tiems, kurie nori užpulti ar delegitimizuoti oponentą, tereikia pasakyti, kad jis dirba Rusijos propagandai. To net nereikia įrodyti. Todėl tegu ponas Liekis arba pateikia įrodymus, arba viešai atsiprašo, arba jam teks prisiimti teisinę atsakomybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.