Nuomonės

2019.09.18 10:22

Virginijus Savukynas. Vaikų teisės ar valdžios noras kontroliuoti piliečius?

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2019.09.18 10:22

Socialiniuose tinkluose buvo daug aptarinėjami nauji Valstybės vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos išaiškinimai, kad tėvai palikdami savo vaikus seneliams rizikuoja. Suprantama situacija, jei dėl kažkokių priežasčių ilgam paliekamas vaikas.

Tačiau valdžios institucija nori, kad net ir išvykdami savaitei atostogų į užsienį tėvai prieš 30 dienų turėtų pateikti prašymą savo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai dėl laikinosios globos nustatymo.

Štai kaip aiškina valdininkai: išvykę į užsienį (net ir savaitei, dėl savo pačių ramybės ir vaikų saugumo) ir palikę vaikus prižiūrėti kitiems asmenims, patys neturėdami sąlygų operatyviai pasirūpinti savo vaikų interesais (sutikite, nelaimė gali nutikti ir per vieną dieną), tėvai privalo tai įgyvendinti teisiškai – pasirūpinti laikinąja vaikų globa tėvų prašymu.

Man iškyla klausimas, kas tokio gali nutikti, kad tokie formalizmai būtų būtini? Taip, gali vaikas susižeisti. Tačiau negi gydymo įstaiga atsisakys suteikti būtiną pagalbą dėl to, kad tėvai išvykę? Neįsivaizduoju tokio gydytojo. Antra, jei nelaimė rimta, tėvai tikrai kuo greičiau grįš namo. Kur problema?

Įsivaizduokime ir kitas situacijas. Jei abu tėvai dirba ir tenka važinėti į darbo komandiruotes, gali taip sutapti, jog jie vienu metu porai dienų išvyks. O jei savaitgaliui išvažiuoja į sanatoriją? Ar ir tada prieš mėnesį reikia pateikti prašymą dėl laikinos globos?

Beje, toks prašymo pateikimas nėra poros minučių darbas: reikia parašyti prašymą, gauti oficialų sutikimą iš senelių, po to laukti eilėje, kol bus priimtas pareiškimas, tikriausiai dar kitokių dokumentų reikės. Tai atims iš tėvų laiko, kurį galėtų skirti savo vaikams.

Ko siekiama tokiais gąsdinimais? Matau vienintelį tikslą – kuo labiau kontroliuoti piliečius. Norima parodyti, kad valstybė kiekvieną žingsnį seka ir bet kada gali nubausti, jei pažeidei formalias, ir, būkime atviri, niekam nereikalingas taisykles. Siekiama formalizuoti per ilgus tūkstantmečius susiklosčiusius šeimos santykius. Be to, ar valdininkai pagalvoja, ką reiškia psichologiškai tėvams – bent jau trumpam laikotarpiui – laikinąją globą paskirti kitiems asmenims? Ar tai reiškia, kad tą savaitę jie nebus tėvais?

Valdininkai kuria baimės atmosferą. Daug kalbama, kad šeima yra visuomenės pamatas, tačiau žvelgiant į esamą situaciją iškyla logiškas klausimas: ar tikrai verta turėti vaikų, nes valstybė sugalvojusi daugybę taisyklių visada atras, kurią pažeidei ir per vieną akimirką tapsi netinkamu tėvu ar motina.

Valdininkų pareiga ne gąsdinti žmones, tačiau dirbti taip, kad piliečių gyvenimas būtų kuo mažiau komplikuotas. Valstybės vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ne tokius grasinimus turėjo rašyti socialiniame tinkle, bet pateikti teisinius pasiūlymus Seimui, jei jie reikalingi, kad tėvai galėtų savaitei išvažiuoti atostogų, neatsisakydami savo tėvų pareigų. Sprendžiant iš paskutinių įvairiausių skandalų, ši tarnyba turėtų labai gerai peržiūrėti savo veiklos principus ir sugrįžti prie vaiko, o ne valstybės ar dar kieno nors, interesų gynimo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt