Nuomonės

2019.09.18 17:33

Rimvydas Valatka. Tautinis sportas – nuolatinis mokesčių kaitaliojimas

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2019.09.18 17:33

Ant šimto dolerių kupiūros atvaizduotas Benjaminas Franklinas yra pasakęs, kad gyvenime yra neišvengiami tik du dalykai – mirtis ir mokesčiai. Lietuvoje dar galėtume pridurti, kad yra ir trečias neišvengiamas dalykas – nuolatinis mokesčių kaitaliojimas.

Dauguma jūsų jau pamiršo, kad baigiantis 2008-iesiems Seimo dauguma, vadovaujama Andriaus Kubiliaus, padidino pridėtinės vertės mokestį nuo 18 iki 19 procentų. Nepraėjo nė metai, o ta pati Vyriausybė padidino PVM dar dviem procentais – iki 21-o.

Tada valdžia sakė, kad toks didelis PVM bus tik laikinai. Baigsis krizė ir PVM vėl nukris iki 19 proc. Krizė seniai baigėsi. Laikinajam 21 proc. PVM tarifui ką tik sukako dešimt metų.

Jūs nepatikėsite, kaip dėl visokių niekų nuolat skelbia naujienų portalų antraštės, bet nuo nepriklausomybės atgavimo PVM įstatymas Lietuvos buvo keičiamas net 800 kartų, o gyventojų pajamų mokesčio įstatymas – „tik“ 500 kartų.

Kaip žinoma, pastarąjį kartą Gyventojų pajamų ir socialinio draudimo mokesčiai kardinaliai pakeisti nuo šių metų pradžios. Atrodė, kad bent iki kitų rinkimų tiek piliečiai, tiek smulkiojo verslo įmonės, kurių yra beveik 90 tūkst., turės laiko išmokti naujus tarifus taip, kad nebedarytų klaidų mokėdami mokesčius.

Kur ten. Vos tik išrinktas Prezidentu Gitanas Nausėda užsimojo įvykdyti savo mokesčių didinimo reformą. Prezidento tikslas – išsunkti iš mokesčių mokėtojų papildomą 100 mln. eurų ir taip greituoju būdu sukurti gerovės valstybę.

Prezidentas paragino Seimą mokesčius už palūkanas bankuose bei dividendus ir net individualią veiklą padidinti iki 20–27 procentų.

Mintis apmokestintis kapitalą taip pat, kaip ir darbo santykius, gal ir nebloga. Tačiau, jei grynasis pelnas bus apmokestinamas 27 proc., tai reiškia, kad mokesčiai kapitalui išaugs net 12 procentų. Klausimas ekonomikos studentams – ar kapitalas ramiai užsikraus šitą naštą, ar dar ramiau neš kudašių į kraštus, kuriuose pelno apmokestinimas net ir dabar yra mažesnis nei Lietuvoje?

Didesni mokesčiai nereiškia daugiau pajamų. Štai Lenkijoje ir Latvijoje tiek akcizai vynui ir alui, tiek pridėtinės vertės mokestis maisto produktams (Lenkijoje) yra gerokai mažesni nei Lietuvoje. Todėl Lietuvos piliečiai pernai Lenkijos parduotuvėse paliko net 360 mln. eurų. Tai pusketvirto karto daugiau nei iš mūsų nori išpešti Prezidentas. O kiek dar milijonų palikome latviams?

Ką jau kalbėti apie Prezidento nemeilę individualia veikla užsiimantiems lietuviams, kuriuos G. Nausėda pagal mokesčius nori prilyginti multimilijonieriams. Tai siūloma tuo metu, kai aiškėja, kad jau po dešimtmečio pusė planetos gyventojų bus tik laisvai samdomi.

Tad jei Franklinas būtų gyvenęs ne XVIII a. Amerikoje, o XXI a. Lietuvoje, jis būtų priverstas konstatuoti, kad nuolat kaitaliojami mokesčiai taip pat gali privesti iki mirties – bent jau protingai veikiančio krašto ūkio.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.