Nuomonės

2019.09.12 12:41

Rima Urbonaitė. Pasiklydę tarp prioritetų

Rima Urbonaitė 2019.09.12 12:41

Startuoja nauja Seimo sesija. Darbų programoje kai kurie dalykai nesikeičia. Kaip visada, programoje daugiau nei 500 teisės aktų projektų, prioritetai irgi tie patys ir vis žadantys mažesnę socialinę atskirtį bei geresnį rytojų. Tačiau kai kurie dalykai, nors gal ir nėra jau tokie nauji ar stebinantys, bet vis dėlto kelia minčių, kad mūsų politika yra Viktoro, bet ne Pranckiečio, o Frankenšteino kūrinys.

Sunku suprasti, kaip politikos ašimi tapo Seimo pirmininko pakeitimo klausimas. Visą vasarą sprendėme rebusą, išliks ar neišliks V. Panckietis savo poste. Ir situacija tiesiog graudi. Vieni daugiau kitų problemų nemato, kitas niekaip savo kėdės palikti nenori, net išėjus iš partijos ir neturint iš esmės jokio autoriteto Seime. Ir tai vis dėlto istorija ne apie jį, o apie tą patį Ramūną Karbauskį.

Derybos dėl koalicinės sutarties taip pat parodė ne tik tai, jog politikus labiau nei pažiūros jungia siekis pasidalinti valdžios postus, bet ir tai, jog tokios sutartys yra tiesiog dokumentai pakuroms ir gali būti aktualūs vos mėnesį, tai yra iki to momento, kai jau reikia dirbti.

Tikros muštynės derantis dėl koalicijos vyko vaiko pinigų didinimo klausimu. LLRA-KŠS ir LSDDP tiesiog surengė rungtynes, kas didesnių vaiko pinigų užsiprašys. Žinoma, rimtesnių problemų juk nėra.

Gediminas Kirkilas dabar skundžiasi, kad finansų ministras V. Šapoka nesiklauso ir nedidina vaiko pinigų tiek, kiek buvo kalbėta. Štai čia ir norisi priminti, jog dėjote parašus iškilmingai ant popiergalio, kuris net netapo naujai patvirtintos vyriausybės programos dalimi. Patvirtinta buvo 2016 m. programa, kuri koalicinį susitarimą iškart pavertė pelenais. Su visomis šiomis machinacijomis tiek užsižaista, jog net buvo patvirtinta programa su visais opoziciniais socialdemokratais.

Finansų ministrui nepasitenkinimą pritardama G. Kirkilui reiškia ir Agnė Širinskienė. Tik kažkodėl faktą, kad šis portfelis priklauso „valstiečiams“, o ministrų kabinetas tik ką patvirtintas, visiškai pamiršta. Bet kaip patogu visa tai pamiršti ir turėti į ką pirštu dėl visų negandų parodyti. Turbūt tam ir paliko V. Šapoką, jog vėliau iškilmingai paaukotų jį sudegindami ant naujų Seimo rinkimų laužo.

Galiausiai visą koalicinę sutartį palaidojo pačią pirmą naujos sesijos dieną griuvusi „tvarkiečių“ frakcija. Kaip bebandė ją gelbėti R. Karbauskis, liūdno galo frakcija neišvengė. Panašu, neišvengs ir partija, kas kai kurioms jos konkurentėms, pavyzdžiui, Darbo partijai, tik į naudą. Nauja žadama frakcija gali pradėti spausti ir valdančiuosius, kurie dabar liko mažumoje, ir tai gali įnešti dar daugiau destrukcijos.

Taigi nauja sesija prasidėjo. Daugumos nėra, migracijos srautai Seime tarp frakcijų tik didėja, o prioritetu tampa tiesiog nauji Seimo rinkimai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.