Nuomonės

2019.09.04 13:59

Rimvydas Valatka. Grybavimas pasaulio didžiųjų pagrybavimų fone

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2019.09.04 13:59

Mes taip susitelkę į savo vietinius blūdus, kad paliekame nuošaly faktą, jog net tas pasaulis, kurį savo valdžiai nurodydavom pavyzdžiu, irgi kvailioja išsijuosęs.

D. Britanijos premjeras B. Johnsonas trumpina Parlamentą. Amerikos prezidentas D. Trumpas pasvarsto, kad reikėtų patrumpinti uraganus atominėmis bombomis. Paskui užsimano apsipirkti ir į krepšelį įsimesti Grenlandiją. Galiausiai nevyksta į Lenkiją paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių, nes laukia pas jį atvykstant uragano.

Italijoje – eilinė valdžios suirutė. Prancūzijos prezidentas E. Macronas susipeša su Brazilijos prezidentu dėl to, kurio žmona dailesnė, o prieš tai nusišneka, kad Europa yra ir visas Sibiras.

Lietuva tokiame fone net ir su amžinai nepatenkintais dviem valstiečių herojais dar neblogai atrodo. Verygizacija įvykdyta. Žmonės važiuoja prisipirkti pilnas bagažines vyno ir alaus į Latviją ir Lenkiją, o po to visa tai greituoju būdu išgeria, taip gerindami Lietuvos ir blogindami lenkų ir latvių alkoholizmo statistiką.

Seimas vietoj vyno tonomis perka saldainius ir skelbia naujas šventines dienas, kad mums į Latviją ir Lenkiją būtų patogiau pavažiuoti.

Karbauskis meiliai kalba apie Prezidentą, kurį ką tik vadino krizę sukėlusių Švedijos bankų statytiniu. Prezidentas renka grybus palei Baltarusijos rubežių. Paskui pagrybauja mokykloje, rodydamas save pavyzdžiu, kaip turi mokytis, kad gautum gerą algą.

Net mokytojai nebestreikuoja. Niekam niekas nebeįdomu. Antai penki intelektualai išleido „Lietuvos humanitarinių mokslų Raudonąją knygą“. Čia rašoma, kad istorijos mokymas mūsų mokyklose prilygsta kalimui.

Istorija dėstoma ne kaip nuoseklus procesas, o tik kaip atskiri epizodai. Tai daroma pinkliais, sudėtingų dalyvinių konstrukcijų sakinių rezginiais. Net sudėtingų istorinių įvykių ar procesų priežastys netampa samprotavimo ir analizės objektais. Vaikai tik atmintinai iškala datas ir faktus. Iš mokyklos išeina, neturėdami žalio supratimo nei apie šalies, nei pasaulio istoriją.

Kad nors šuo būtų sulojęs. Visiems, išskyrus vienos lentos gynėjus, kalančius, kad net jei prisidėjai prie žmonių galabijimo, vis tiek gali būti herojus, jei tik tie galabijami žmonės buvo ne lietuviai, o kokie ten žydai.

Caro Malinausko valdose griaunamas Vijūnėlės dvaras. Su kryžiuočiais aštuntą šimtmetį kariaujantys pagonys iš „Romuvos“ tikėjimo būrelio ieškodami teisybės kreipėsi į Strasbūro teismą, kurį, kaip žinoma, valdo tie patys kryžiuočiai.

Kai šitaip, lieka su prof. V. Landsbergiu niūriai pripažinti, kad menkėja ir politika, ir žmonių nusiteikimas.

Bet juk pasakyta, kad kiti blūdija labiau už mus. Tai kur problema?

Bėda ta, kad tiek amerikiečiai, tiek britai gyvena daug geriau už mus. Tai bepigu aniems blūdyti. Mes, jei tikrai norim juos pavyti gerovės valstybės lankose, blūdyti neturėtume. Bet blūdijame. Ir darbo dienomis, ir per gausėjančias šventes. O po gausių švenčių pykstame, kad algos mažos.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.