Nuomonės

2019.08.31 09:00

Mykolas Drunga. Neramūs laikai Jungtinėje Karalystėje

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2019.08.31 09:00

Užsienio spaudos puslapiuose radau labai mažai komentarų, kurie pritartų Britanijos ministro pirmininko Boriso Johnsono trečiadienį paskelbtam šalies parlamento darbo suspendavimui nuo rugsėjo 9 d. iki spalio 14 d.

Vieną tokį pritariantį parašė konservatyvaus Londono laikraščio „Telegraph“ redaktoriai. Jų žodžiais, „tie, kurie abejojo, kad B. Johnsonas turės drąsos įvykdyti savo pažadą iki spalio 31 d. prastumti „Brexitą“ nesvarbu kokiomis sąlygomis, pasirodė žiauriai klystantys.

Išties vadinti jo nutarimą prašyti karalienės suspenduoti parlamentą rizikingu sumanymu, yra pasakyti per mažai. Juk po trejų metų slydimo atgalios, kompromisų ir žeminančių pralaimėjimų vadovaujant Theresai May šalis pagaliau turi ministrą pirmininką, kuris, matyt, pasiryžęs daryti viską, ką reikia, kad tik įgyvendintų žmonių valią“, – rašė konservatyvaus britų dienraščio redaktoriai.

Bet tai ne daugumos spaudoje pasisakiusiųjų nuomonė. Gerokai būdingesni pasisakymai štai tokie:

„Nors tai ir ne valstybės perversmas, bet skandalas tai tikrai ir smūgis žemiau juostos vienai seniausiųjų pasaulio demokratijų“, – rašė regioninis Prancūzijos laikraštis „L`Alsace“.

„Išvarydamas parlamentą atostogų B. Johnsonas bando Jungtinei Karalystei primesti savo valią. „Brexitą“ jis nori prastumti truks pliš spalio 31-ąją“, – baigė pietryčių Orancūzijos mieste Miulūze leidžiamas dienraštis.

„Kaip ciniškas galios politikas ministras pirmininkas griebiasi visų jam prieinamų priemonių, – rašė Briuselio dienraštis „De Tijd“ ir tęsė, – taip dar niekas parlameninėje demokratijoje parlamento nenustūmė į paribį. „Brexito“ šalininkai bus sužavėti.“

JAV dienraštis „New York Times“ stebėjosi, kaip „viena iš seniausių pasaulio demokratijų įgyja autoritarinių bruožų, tai kelia nerimą. B. Johnsonas neturi demokratiškai legitimuoto mandato Didžiąją Britaniją be susitarimo su Briuseliu išvesti iš Europos Sąjungos.

Jis premjeru išrinktas tik mažyčio procento britų, būtent, konservatorių partijos narių daugumos. Net ir kai kurios „Brexito“ kampanijos 2016 metais vadovaujančios galvos nepritaria „Brexitui“ be susitarimo.

Pats B. Johnsonas irgi prieš keletą mėnesių sakė, jog tikimybė „Brexitui“ be vadinamojo skyrybų susitarimo yra „vienas iš milijono“. Taigi į ką pavirs britiškoji demokratija?“, – nuogąstingai domėjosi pagrindinis Niujorko laikraštis.

To paties klausė ir Londono dienraštis „Financial Times“: „Jei B. Johnsonui pavyks triukas su prievartinėmis parlamento atostogomis, tai Didžioji Britanija praras teisę kitoms šalims pamokslauti apie demokratijos deficitus.

Jungtinės Karalystės konstitucinės taisyklės ilgą laiką rėmėsi bendrai priimtomis, įpročiu virtusiomis tradicijomis. Bet čia visą laiką grėsė pavojus, kad neskrupulingas vyriausybės vadovas šias tradicijas pamins po kojomis. To naujaisiais amžiais niekada nebuvo – iki dabar.

Ateinančią savaitę parlamento nariai turi pasinaudoti paskutine galimybe ir prastumti dar nesuspenduotų žemesniųjų rūmų valią prieš premjero valią.

Laikas gali būti per trumpas priimti įstatymui, kuris Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos datą nustumtų į ateitį. Bet laiko užtektų pareikšti dabartinei vyriausybei nepasitikėjimą.

Dabar visi, kurie yra prieš „Brexitą“ be susitarimo, privalo įveikti savo tarpusavio skirtumus“, – ragino Londono verslo laikraštis.

Penktadienį žiniasklaida, įskaitant Vokietijos radiją „Deutschlandfunk“, pranešė, jog „Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas B. Johnsonas nori derybas su Europos Sąjunga dėl „Brexito“ suintensyvinti.

Londone jis sakė, kad dabar abiem pusėms pribrendo laikas padidinti tempą, o to reikia, idant būtų pasiektas vadinamasis skyrybų susitarimas dar prieš spalio 31-ąją numatytą Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos.

Pasak B. Johnsono, rugsėjo mėnesį britų derybininkai du kartus per savaitę susitiks su atstovais iš Briuselio.

Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje stiprėja priešinimasis premjero paskelbtoms parlamento priverstinėms atostogoms. Edinburge 75 deputatai ketvirtadienį kreipėsi į aukščiausiąjį civilinį teismą prašydami premjero žingsnį įvertinti teisiškai.

Opozicinės leiboristų partijos pirmininkas Jeremy Corbynas pranešė, kad imsis politinės iniciatyvos sustabdyti B. Johnsoną per parlamentinį procesą. Bylą teisme prieš premjerą užvedė ir „Brexito“ priešininkė, aktyvistė Gina Miller“, – pranešė ne tik Vokietijos radijas, bet ir britų laikraštis „Independent“ bei kiti šaltiniai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt