Naujienų srautas

Nuomonės2019.08.21 10:12

Rimvydas Valatka. „Didvyrės” Marytės Melnikaitės paminėjimas Zarasuose su Putino pasiuntiniu Udalcovu

Po poros dienų Lietuva minės Didžiojo laisvės kelio trisdešimtmetį. Analogų pasaulyje neturintis Baltijos kelias didelei daliai Lietuvos jau tapo istorija. Užaugo laisvės karta, gimusi jau po Baltijos kelio. Kelio jubiliejus vieniems yra proga prisiminti pasaulį sužavėjusio laisvės kelio akimirkas. Kitiems – proga sužinoti, kad jų tėvai ir seneliai buvo ne iš kelmo spirti.

Gausūs istoriniai reportažai žiniasklaidoje, įrašai ir senos fotografijos socialiniuose tinkluose rodo, kad Lietuvos žmonės Baltijos keliu didžiuojasi, jį prisimena su pagarba ir sielos virpesiu.

O tuo metu, kai lietuviai dalijasi prisiminimais ir fotografijomis apie Baltijos kelią, Rusijos ambasada Lietuvoje pasidalijo fotografijomis iš iškilmingo Zarasų rajono tarybos posėdžio, skirto 513-osioms Zarasų įkūrimo metinėms. Į kurį mero Nikolajaus Gusevo pakviestas atvyko ir kalbą pasakė Rusijos ambasadorius Udalcovas.

Putino pasiuntinys pasidžiaugė tuo, kad Zarasai labai patiko Lietuvą okupavusios Rusijos carui Nikolajui I, kuris suteikė miestui Novoaleksandrovsko vardą, taip pagerbdamas savo sūnų, būsimąjį carą Aleksandrą.

Tą būtų galima priimti kaip duoklę istorijai. Kaip ir Udalcovo prisimintą faktą, kad Zarasuose gimė caro, o vėliau ir Baltųjų armijos generolas Piotras Vrangelis, kurį, kaip žinoma, nunuodijo FSB pirmtakės OGPU agentas, tik Udalcovas šio fakto, aišku, jau neminėjo.

Vietoj to Rusijos ambasadorius priminė netikėliams zarasiškiams, kad čia gimė ir žymioji partizanė, Sovietų Sąjungos didvyrė Marija Melnikaitė. Tą priminęs Udalcovas pamokė, kad, studijuodami gimtųjų vietų, tautų ir šalių istoriją, neturėtume prisiminti tik negatyvius momentus.

Tą pamokymą, jei ne tas nekorektiškas į Lietuvą iš permestos NKVD teroristės tyčinis paminėjimas, iš principo irgi turbūt galima būtų nuleisti negirdom. Jeigu ne du bjaurūs faktai.

Tuo metu, kai Zarasų rajono tarybos nariai plojo Putino ambasadoriui Udalcovui, kuris neslepia pagiežos Lietuvai, Putino gvardija Maskvoje daužė moteris ir jaunuolius vien tik už tai, kad jie reikalavo sąžiningų rinkimų į vietinę Dūmą.

Dar keisčiau atrodo pats Rusijos ambasadoriaus pakvietimo į iškilmingą rajono tarybos posėdį prieš pat Baltijos kelio trisdešimtmetį faktas.

Rusija neslepia savo priešiškumo Lietuvos laisvei, Rusijai taikomos tarptautinės sankcijos dėl agresijos prieš Ukrainą, užgrobto Krymo ir karo Donbase. Bet Zarasų meras su Putino ambasadoriumi fotografuojasi, draugiškai vaikšto po miestą.

Tokį pat akibrokštą iškart po išrinkimo iškrėtė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, prieš pat Sausio 13-ąją pasikvietęs Udalcovą į Seimą. Dabar tai pakartojo Zarasų meras. Ar meras visai nesusigaudo politinėje situacijoje?

Sunku tuo patikėti. Socialdemokratas Gusevas pakankamai ilgai tarnavo Lietuvos policijoje ir Pasienio policijoje, taigi turėtų suprasti, kas yra Putino Rusija. O tai, kad apie Udalcovo vizitą net neužsiminta Zarasų savivaldybės svetainėje, rodo, kad ponas Gusevas puikiai suvokia, ką darantis.

Matyt, su LSDP veikėjais kaip su tuo vilku – kad ir kiek rinktum, vis tiek į Rusiją žiūri.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą