Naujienų srautas

Nuomonės

2019.08.20 14:59

Evaldas Labanauskas. Borisas prieš Briuselį: kas pirmas mirktelės

LRT.lt 2019.08.20 14:59

Būtent tokį žaidimą, regis, žaidžia ES ir liepos pabaigoje Didžiosios Britanijos premjeru tapęs Borisas Johnsonas. Šią savaitę įvyksiantis Didžiojo septyneto (G-7) susitikimas Prancūzijoje ir prieš tai britų vyriausybės vadovo pasimatymai su Vokietijos bei Prancūzijos lyderiais gali padėtį pakeisti, t. y. kažkuri pusė, galbūt, mirktelės.

Atsimenate pernai Kanadoje per G-7 darytą legendinę derybų nuotrauką, kurioje Vokietijos kanclerė Angela Merkel su kitais lyderiais, regis, spaudžią į kampą rankas ant krūtinės sukryžiavusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą? Šį kartą, vietoj D. Trumpo bus B. Johnsonas?

Abu veikėjai daug kuo panašūs, o ir nekantrauja vienas su kitu susitikti. Vis dėlto pernai G-7 lyderiams nepavyko rasti bendro kalbos dėl prekybos, o šią savaitę daugiausia bus kalbama apie „Brexitą“.

Jau trečiadienį B. Johnsonas vyksta į Berlyną, kur susitinka su A. Merkel, o ketvirtadienį suplanuotas susitikimas su kitos didžiosios ES šalies – Prancūzijos – vadovu Emmanueliu Macronu. Tema – „Brexitas“.

Nuo liepos pabaigos B. Johnsonas kartoja vieną ir tą patį – Didžioji Britanija pasitrauks spalio 31 d. (tiek papildomo laiko išsiderėjo jo pirmtakė) be susitarimo, jei ES nepadarys… Va čia ir prasideda sunkiausia dalis – tai vis dėlto, ko nori britai?

Paprastas atsakymas būtų: persiderėti pasitraukimo susitarimą, ypač dalį dėl Jungtinės Karalystės ir Airijos sienos. Pasak B. Johnsono, „mūsų europiečiai draugai nerodo noro ieškoti kompromiso, jie apskritai jo nesiekia kalbant apie susitarimą dėl išstojimo, nors jis (britų parlamento – E.L.) buvo atmestas tris kartus.“ Todėl, kaip ir natūraliu, kad premjeras pasižadėjo, jog pasitrauks iš ES be susitarimo ir net atsisako skirti kandidatą į naująją Europos Komisiją.

Vis dėlto nereikia skubėti teisti „pasipūtusių“, „į kalbas neinančių“ eurobiurokratų. Praėjusią savaitę ES poziciją britų žurnalistui, dirbančiam Briuselyje, eilinį kartą pakartojo Komisijos atstovė Vanessa Mock: „Mes esame pasiruošę analizuoti KONKREČIUS pasiūlymus, kurie suderinami su pasitraukimo susitarimu, bei peržiūrėti ateities santykius, kurie numatyti politinėje deklaracijoje.“

Pasak jo, britų laukia vos ne apokalipsė, jei pasitrauks iš ES be susitarimo: trūks medicinos priemonių, šviežio maisto, kuro, o kainos išaugs. Airijos saloje išdygs siena, uostai nesugebės susidoroti su patikromis, užsidarys gamyklos, žmonės neteks darbų. Dar daugiau, tai gali sukelti protestus ir neramumus, kuriems malšinti prireiks policijos pagalbos.

„Bet norint pasiekti progreso pokalbiuose, Jungtinės Karalystės vyriausybė turi paaiškinti savo idėjas, kaip ji mato kelią į priekį, gerbiant anksčiau derybų metu prisiimtus įsipareigojimus.“

„Jungtinė Karalystė puikiai žino, kad mūsų durys lieka atviros“, – pridūrė ji.

Taip ir galėtų tęstis begalybę – B. Johnsonas gąsdintų „Brexit“ be susitarimo (ir taip vaidintų kovotoją su ES britų auditorijai), o eurobiurokratai tik su pašaipa stebėtų (ir taip išsaugotų britus ES). Vis dėlto spalio 31-oji nenumaldomai artėja. Ir blogiausia, kad pasitraukimas be susitarimo nėra priimtinas abiem pusėms.

„Tai sukels rimtų iššūkių verslui. Bus stiprus ekonominis poveikis, apie kurį jau esame anksčiau kalbėję. Poveikis bus ženkliai didesnis Jungtinei Karalystei, nei kitoms 27 ES narėms“, – pirmadienį žurnalistams teigė kita Europos Komisijos atstovė Natasha Bertaud.

Taip ji, iš dalies, komentavo sekmadienį „The Sunday Times“ pasirodžiusį straipsnį, kuriame atskleidžiamas „Brexito“ poveikio Jungtinei Karalystei oficialus tyrimas. Pasak jo, britų laukia vos ne apokalipsė, jei pasitrauks iš ES be susitarimo: trūks medicinos priemonių, šviežio maisto, kuro, o kainos išaugs. Airijos saloje išdygs siena, uostai nesugebės susidoroti su patikromis, užsidarys gamyklos, žmonės neteks darbų. Dar daugiau, tai gali sukelti protestus ir neramumus, kuriems malšinti prireiks policijos pagalbos.

Tuo metu, bent jau Europos Komisija, – „ramūs, kaip belgai“. N. Bertaud pažymėjo, kad jau imtasi priemonių „Brexito“ be susitarimo poveikiui ES sušvelninti ir jų visiškai pakanka.

Tuo metu, bent jau Europos Komisija, – „ramūs, kaip belgai“. N. Bertaud pažymėjo, kad jau imtasi priemonių „Brexito“ be susitarimo poveikiui ES sušvelninti ir jų visiškai pakanka.

Taigi statymai kyla, įtampa auga. Būtent tokioje atmosferoje vyks pirmasis oficialus po tapimo premjeru B. Johnsono apsilankymas Europoje. Ar kuri nors iš pusių mirktelės? Jei ir nemirktelės, bent jau su Borisu liūdna nebus nei šią savaitę, nei iki pat spalio 31 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą