Naujienų srautas

Nuomonės2019.08.11 13:50

Vaiva Rykštaitė. Mažoms mergaitėms reikia daugiau drąsių, o ne patogių moterų pavyzdžių

Vaiva Rykštaitė 2019.08.11 13:50

Norėčiau, kad mano vaikystėje būtų buvę tokių elgesio modelių kaip Megan Rapinoe. Gal ir buvo, greičiausiai – buvo, nes maištininkių gimsta visais laikais, tik niekas man tų moterų nerodė. O kaipgi rodysi; kur tai matyta – moteris, žaidžianti futbolą?! – jau girdžiu sakant savo močiutę, kuri dvi savaites apraudojo mano vaikystėje iki pečių nukirptus plaukus.

Nes mergaitė turi būti su ilgomis kasomis! Švelni. Graži. Žaismingai elgtis su vyrais, be piktumų, verčiau paglostant… O kaip norėčiau, kad man, anuomet pasaulio bijančiai keturiolikmetei, kas nors būtų parodęs tokią raumeningą lesbietę trumpai kirptais rožiniais plaukais, su keiksmais metusią iššūkį savo šalies prezidentui!

Bet niekas josios neparodė, nes savo ryžtu ir drąsa šviesmečiais nuo manęs nutolusi M. Rapinoe, pasirodo, yra mano bendraamžė. Nežinau, ką JAV rinktinės kapitonei teko išgyventi paauglystėje, tik kol aš iki šiol pagaunu save krūpčiojančią ir bijančią kam nors neįtikti, ši moteris siunčia žinią: esu stipri, drąsi, turiu savo nuomonę ir savo balsą.

Nuojauta kužda, kad apie M. Rapinoe žino gan nedidelis ratas skaitytojų, besidominčių sporto naujienomis. Nuoširdžiai tikiuosi, kad klystu, ir vis tik leisiu sau čia trumpai priminti pastarojo pusmečio įvykius: M. Rapinoe, amerikietė, talentinga futbolininkė, pirmoji tarp moterų ir vyrų žaidėjų pelniusi olimpinį įvartį (kai kamuolys įspiriamas į vartus iš futbolo aikštelės kampo) 2012 m. Londono olimpinių žaidynių metu.

Tačiau platesnės, ne vien sportu besidominčios visuomenės dalies dėmesį Rapinoe pelnė šiemet atsisakiusi apsilankyti apdovanojimų ceremonijoje Baltuosiuose rūmuose, jei jos vedama komanda laimėtų pasaulio futbolo čempionatą. Mat Rapinoe, kaip ir daug kitų progresyvių pažiūrų žmonių, atsisako Donaldą Trumpą pripažinti kaip JAV prezidento titulo vertą asmenybę.

Toks M. Rapinoe pareiškimas buvo palaikytas arogantišku, turint omenyje, kad čempionatas dar laukė priešakyje. Į futbolininkės komentarą D. Trumpas atsakė keliais ilgais komentarais tviteryje, teigdamas, kad moteris turėtų gerbti savo šalį ir Baltuosius rūmus, pirma laimėti ir tada kalbėti ir kad bet kokiu atveju – laimėjusi ar pralaimėjusi – M. Rapinoe Baltuosiuose rūmuose bus laukiama. Kaip žinia, JAV moterų futbolo komanda pelnė auksinę taurę, čempionate nugalėjusi Olandijos komandą rezultatu 2:0.

Ši pergalė į dienos šviesą iškėlė kitą socialinę neteisybę: drastišką skirtumą tarp moterų ir vyrų JAV sporto komandoms skiriamo finansavimo. Pavyzdžiui, 2014 m. JAV sporto federacija nacionalinės vyrų rinktinės nariams išmokėjo po 5,3 milijono JAV dolerių tik už dalyvavimą Pasaulio futbolo čempionate. 2015 metais JAV moterų futbolo rinktinė laimėjo čempionate, tačiau joms už šią pergalę buvo išmokėta tik 1.725 000 JAV dolerių.

Po šiųmetės pakartotinės JAV moterų futbolo rinktinės pergalės M. Rapinoe pasakė jausmingą kalbą, po kurios minia skandavo „equal pay!“ – už vienodą atlygį. Nepraėjus nė mėnesiui po čempionato pabaigos, liepos 29 d. M. Rapinoe susitiko su dviem JAV senatoriais aptarti vienodo atlygio galimybių. Atletės teigimu, nevienodas atlygis veikia ne tik moteris, bet ir vyrus ir, iš esmės, visuomenę.

Nuo įvarčio iki politikos, nuo sporto iki mėginimo pasaulį padaryti geresnį, nebijant klysti, keiktis ir sakyti, ką galvoji. Megan Rapinoe yra, švelniai tariant, neįprasta, daug kam net JAV kontekstuose besirodanti nepatogi, tačiau ir ne mažiau įkvepianti asmenybė.

Prieš keletą metų, kai dar nebuvau skaičiusi apie Rapinoe, Vilniaus oro uoste išgirdau mamą kalbant su savo maždaug dvejų metų sūneliu: „Tu – mano stipruolis! Koks drąsus!“ Tuo metu rankose glaudžiau panašaus amžiaus dukrytę. Nuo tada pradėjau savo dukrai sakyti tuos pačius, iš nepažįstamos moters lūpų išgirstus žodžius: stipri, drąsi, protinga mergaitė.

Dabar mano vyresnėlė jau džiaugiasi savo stiprumu ir narsa, mėgsta vilkėti princesiškas sukneles, o pernai per Helovyną persirengė piratu. Tačiau žinau, kad ateis diena, kai mamos žodžių nepakaks. Todėl mergaitėms reikia stiprių įkvepiančių pavyzdžių, elgesio modelių, nes bijau, kad Jeanne d’Arc mažai ką beįkvėps.

Mergaitėms ir visam pasauliui reikia mažiau aiškinimų, „kaip būti moterimi“, ir daugiau ruth bader ginsburgių, nicki minaj‘ų, emmų watson, mindy kaling, gretų thunberg, alexandrijų cortez, megan rapinoe ir kitų nepatogių, į standartus ar daugumos lūkesčius netelpančių moterų.

O kaip apsidžiaugiau Portlande, Oregono valstijoje, aptikusi parduotuvę, kurioje prekiaujama R. B. Ginsburg bei Fridos lėlytėmis! Ir ne ką mažiau – feisbuke pamačiusi draugę, vilkinčią marškinėliais su užrašu „My spirit animal is Megan Rapinoe“ (mano toteminis gyvūnas yra Megan Rapinoe).

Galvojant apie Lietuvą pirmiausia galvon šauna Austėja Landsbergienė, Rūta Meilutytė, Berta Tilmantaitė, Beata Tiškevič. Ką jūs įvardytumėte kaip nepatogią, drąsią, įkvepiančią lietuvę?

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą