Naujienų srautas

Nuomonės2019.08.08 12:03

Ramūnas Terleckas. Kryptelėję profesionalai

Ramūnas Terleckas 2019.08.08 12:03

Ramūnas Karbauskis prieš rinkimus į Seimą entuziastingai aiškino, kad su savim į parlamentą vedamą itin įvairiaspalvę publiką suvaldys „profesionalų“ Vyriausybė. Neatrodo, kad eksperimentas, kai valdančioji partija į ministrus skiria žmones iš politinės pašalies ir pavadina juos profesionalais, būtų pasiteisinęs.

Be abejonės, R. Karbauskis savo aplinkoje nelabai ir turėjo iš ko rinktis, nes net ir šiandien didžiosios dalies Seimo žaliųjų valstiečių geriau neleisti į viešumą. Taigi teko burti „profesionalus“. Trys iš jų šiame būryje atsidūrė prezidentės noru: krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, susisiekimo ministras Rokas Masiulis ir į užsienio reikalus žvelgiantis Linas Linkevičius. Visi trys galėjo savo postus išsaugoti ir naujoje Vyriausybėje, nors L. Linkevičius profesionaliausiai gebėjo neužkliūti prezidentei, o R. Masiulis tobulai įvaldė viešųjų ryšių galią. Pastarasis paskutinę minutę krito, bet iki šiol nešioja ir ilgai dar nešios kovotojo su korupcija karūną.

Visgi atidžiau pažvelgus į LRT Tyrimų skyriaus medžiagą apie pasikeitimus „Lietuvos geležinkeliuose“ neatrodo, kad daug permainų šioje valstybėje įvyko: vieną drakoniuką pakeitė modernesnis. Kelių tiesimo galimos korupcijos dirvonams išravėti nupirktas specialus automobilis, prie kurio ministrui patiko duoti interviu, bet apie ilgalaikę Lietuvos transporto strategiją kalbėta būsimuoju laiku. Nesunku daug pastangų dėti dėl laikrodžio sukiojimo ES valstybėse, bet išmintingų žingsnių Briuselyje, galėjusių padėti mūsų vežėjams, net neieškota, galbūt nelabai suvokiama, kaip sukasi šio mechanizmo krumpliaračiai. Visgi jau buvusį susisiekimo ministrą profesionaliu politiku vadinti galima. Į sėkmingų ministrų sąrašą dar galima būtų įtraukti Virginijų Sinkevičių, o su kitais „profesionalais“ yra prasčiau.

Pirmasis žaliųjų valstiečių žemės ūkio ministras Bronius Markauskas krito, nes „profesionaliai“ svetimas žemes prižiūrėjo. Paskui premjeras Saulius Skvernelis vienu mostu dar tris ministrus nukirto. Spėju, kad nelabai kas jų pavardes prisimena, nes net viešoji erdvė jų negailėjo. Išskyrus naująjį kultūros ministrą, neatrodo, kad pavyko daugiau kompetencijų turinčius įkalbėti savo gabumus rodyti. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika besiklausydamas medienos pramonės lobistų beldimo į premjero kabineto duris, regis, galutinai pasiklydo Punios šile, o kad niekas to nesuprastų, kasdien iš naujo buria galimą taršos mokestį transporto priemonėms.

Nelabai ką gero yra pasakyti ir apie kitus ministrus, kuriuos netrukus turėtų pakeisti „naujos“ valdančiosios koalicijos deleguoti veidai. Didžiausia problema, kad žalieji valstiečiai, laimėję Seimo rinkimus, politinės patirties stoką kompensavo arogancija, kurią atsinešė ir į valstybės tarnybos lauką. Todėl daugelį ministerijų, neapsikentę paniekos, paliko ir palieka didžiausią patirtį turintys specialistai. Nenustebsiu, jei po kelerių metų iš valdžios olimpo išnyks Karbauskio ir Skvernelio pavardės. Klausimas, kas ir kaip tuomet tikruosius profesionalus sugrąžins dirbti valstybei?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą