Naujienų srautas

Nuomonės2013.01.24 09:43

Demokratinės šalies nūdiena

Ramunė Sakalauskaitė 2013.01.24 09:43

Nepaisant pesimistų virkavimų dėl prasto gyvenimo ir šaltų orų, tampame demokratine šalimi. Kaip kitaip paaiškinti kone mėnesį viešojoje erdvėje vykstančias diskusijas, kaip galima vadinti ir vertinti vieniems kitus Facebook’e ir interneto komentaruose.

Nepaisant pesimistų virkavimų dėl prasto gyvenimo ir šaltų orų, tampame demokratine šalimi. Kaip kitaip paaiškinti kone mėnesį viešojoje erdvėje vykstančias diskusijas, kaip galima vadinti ir vertinti vieniems kitus Facebook’e ir interneto komentaruose.

Politines audras kelia diskusijos dėl dešrų pavadinimų. Darbo partijos juodosios buhalterijos byla, kuriai galo nematyti, jau seniai pranoko Franco Kafkos „Procesą“, o ateityje gal net Lietuvos demokratėjimo muziejuje galės būti priglausta. Tokiame muziejuje galėtų atsirasti ir daugiau pirmųjų nepriklausomybės metų piktnaudžiavimo teise, naudojimosi jos landomis ir buksuojančios teisėsaugos pavyzdžių.

Sovietmečiu cenzoriai per didinamąjį stiklą stebėjo, kas pateks į spaudą. Šiandien, vis dar apkvaitę nuo laisvės, kai kurie komentatoriai į eterį transliuoja pasąmonės srautus, o kiti, jų kritikai, budi sargyboje. Ko gero, tik dabar suvokėme, kad per dvidešimt metų interneto žiniasklaida keliolika kartų aplenkė spausdintą spaudą. Naujųjų technologijų pastangomis revoliucijos organizuojamos mobiliųjų telefonų žinutėmis, valgydami pusryčius viena akimi televizoriaus ekrane galime stebėti kažkur nutikusias gaivalines nelaimes ar vykstančius karus. Tačiau prie kiekvieno komentatoriaus tikrintojo nepastatysi, visų nesužiūrėsi. Jeigu nėra sveiko proto ir nuovokos, čia nepadės nei įstatymai, nei Europos Sąjungos direktyvos.

Pasiūlymai uždrausti dešras vadinti tarybinėmis taip pat signalizuoja, kad neturime rimtų problemų. Kas sovietmečiu kreipdavo dėmesį į dešrų pavadinimus? Džiaugdavosi, kad iš viso pavykdavo ką nors nusipirkti. Šiandien, rinkos ekonomikos laikais, pirkėjai pirmiausia žiūri kokybės ir kainos. Pavadinimai, kaip ir reklama, skirti tik abejojantiems pirkėjams privilioti. Sąmoningas pilietis „Tarybinės“ dešros gal ir nepirks, tačiau uždrausti tokį pavadinimą būtų tas pats, kas sekti sovietinių ideologų pavyzdžiu. Nepaneigsi, kad mūsų visuomenėje liko sovietinius laikus garbinančių žmonių, – tegul jie bent valgydami „Tarybinę“ dešrą „šviesią“ praeitį prisimena.

Jaunos valstybės teisinės sistemos grimasos bado akis ir stebint Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą. Ši byla verta rimtų analitikų plunksnos. Būdama tikrai demokratinė šalis, Lietuva galėtų pasekti kad ir prancūzų pavyzdžiu. Praėjusiais metais vienas iš Paryžiaus teatrų pastatė spektaklį „Suite 2806“ apie buvusį Tarptautinio valiutos fondo vadovą Dominique Strauss-Kahną. Aukšto posto jis neteko dėl įtarimų seksualiniu priekabiavimu. Spektaklio pavadinimu pasirinkę viešbučio Niujorke kambarį, kuriame priekabiauta, prancūzų režisieriai nutarė pasigilinti, kas vyko jų tautiečio, turėjusio puikų darbą ir puikią šeimą, galvoje. Tai pamąstymai apie moralę, seksualinę priklausomybę, valdžią ir pinigus. Taip temos pasirinkimą komentavo Paryžiaus teatralai.

Kyšiai ir vengimas mokėti mokesčius egzistuoja tiek laiko, kiek gyva žmonija. Būtų įdomu lietuviškoje teatro scenoje pamatyti, kas vyksta juodąją buhalteriją planuojančio ir ją vykdančio žmogaus galvoje. Juk viskas prasideda nuo minties. Temos svarbumas galėtų būti artimas gyvenimo pulso aktualumą deklaruojančiam Nacionaliniam dramos teatrui. Darbo partijos lyderis ir jo minties šuorai tikrai verti Oskaro Koršunovo arba Juozo Vaitkaus interpretacijos.

Taigi, nepaisant kasdienių rūpesčių, tampame Europos Sąjungos šalimi. Gresiantis Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungai ir ta proga pagražinta Vilniaus aplinka dar labiau priartins mus prie europietiškos tvarkos. O kartu ir prie europietiškos realybės ir temų.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą