Nuomonės

2019.07.10 10:35

Rimvydas Valatka. Kaip (ne)šaudyti sau į kojas?

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2019.07.10 10:35

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos vakarą LRT karūnavo režisieriaus V. Žalakevičiaus filmu „Niekas nenorėjo mirti“. Gūdžios okupacijos metais sukurtas filmas apie dorus kovotojus už sovietų valdžią ir niekšus nacionalistus sukėlė pasipiktinimo audrą. LRT pripažino savo klaidą ir galima būtų apie tai daugiau nekalbėti, jei ne du „bet“.

Pirmiausia, LRT jau ne pirmą kartą pasimauna su šiuo filmu. Antra, dalis žmonių, pavadinkim juos grynojo meno gerbėjais, aiškino, kad jokios nuodėmės Valstybės dieną rodyti tokį filmą nėra, nes tai esąs geras filmas, kurį kūrė talentingas režisierius ir itin talentingi aktoriai.

Į tai galima būtų atsakyti paprastai – A. Nevzorovas, sukūręs filmą „Naši“ irgi ne be talento. Bet jo „Naši“ Sausio 13-ąją juk dėl to nerodom.

Taigi, kodėl filmo „Niekas nenorėjo mirti“ neturėtume rodyti bent jau per valstybines šventes? Arba ko nenori pripažinti grynojo meno gerbėjai?

Kad ir koks talentingas režisierius buvo V.Žalakevičius, šis jo filmas yra grįstas sovietine ideologija, skelbusia, kad Lietuva pati prisijungė prie Sovietų imperijos, o po karo Lietuvoje vyko ne karas su okupantais, o klasių kova. Kitaip šis filmas tiesiog nebūtų buvęs rodomas.

Taip, Žalakevičiaus filmas pranoko to meto sovietines ideologines klišes. Bet ką tai keičia?

Priešingai, tai dar didesnė režisieriaus ir aktorių tragedija, nes savo talentu jie pridengė žiaurų okupantų elgesį su partizanais ir ūkininkais. Šis filmas talentingai skiepijo mintį, kad dėl visų žūčių ir tremčių kalta ne Sovietų sąjunga, o tie, kurie kovojo už Lietuvos laisvę. Ypač demoralizuojančiai filmas veikė kartą, kuri buvo per jauna prisiminti partizaninį karą.

Problema tai, kad daug kam vis dar sunku suprasti, jog tai, kas buvo pažangu nežmoniškoje sistemoje, laisvėje gali tapti dvigubai reakcinga.

Pavyzdžiui, Lietuvoje kolchozai buvo geresni nei Rusijoje ar kituose okupuotuose kraštuose. Tačiau perėjus į laisvą rinką būtent ši vergovinė „pažanga“ Lietuvai tapo akmeniu po kaklu. Kolchozų sistema sukūrė vienos operacijos žmogų, kuris laisvės sąlygomis negalėjo tapti nei ūkininku, nei pritaikyti savo menkų gebėjimų kitur. Iš dalies būtent todėl turime daug didesnę nei kitose Baltijos šalyse emigraciją.

Pagaliau, ar pats Žalakevičius būtų sukūręs būtent tokį filmą, jei Lietuva būtų laisva? Tikrai ne. Per daug talentingas buvo, kad klastotų istoriją.

Apskritai LRT vertėtų pagalvoti, kaip šiandien rodyti sovietinius filmus, kuriuose kūrėjo talentas yra pajungtas okupantų tiesoms skelbti. Kaip variantą galima svarstyti pristatymą-diskusiją prieš filmą, kurioje dalyvautų kino kritikai, istorikai ir partizanai. Paleisti tokį filmą „nuogai“, reiškia pilti vandenį ant Rusijos propagandos malūno už mūsų pačių pinigus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.