Nuomonės

2015.07.08 12:10

D. Altmanas: kas atsitiktų bankrutavus Graikijai ir žlugus Kinijos finansų rinkoms

15min.lt2015.07.08 12:10

Kas būtų, jeigu skolų krizės smaugiama Graikija bankrutuotų, o Kinijos finansų rinkos žlugtų? Žurnalo „Foreign Policy“ analitikas Danielis Altmanas pateikia pačią niūriausią prognozę pasaulio ekonomikai.

Kas būtų, jeigu skolų krizės smaugiama Graikija bankrutuotų, o Kinijos finansų rinkos žlugtų? Žurnalo „Foreign Policy“ analitikas Danielis Altmanas pateikia pačią niūriausią prognozę pasaulio ekonomikai.

Leiskite pradėti pasakant, kad aš nežinau kaip atrodo blogiausias scenarijus, kaip to nežino niekas. Dėl netikėtų įvykių yra neįmanoma žinoti, kaip blogai įvykiai gali klostytis pasaulinėje ekonomikoje.

Akivaizdžiausi rizikos veiksniai šiuo metu yra euro zonoje ir Kinijoje. Jeigu Graikija bankrutuos ir turės atsisakyti euro, dings šios valiutos nepažeidžiamumo aura.

Neįmanoma taps įmanoma, ir investuotojai bus priversti apsvarstyti faktą, kad kitos šalys, pavyzdžiui Portugalija, gali vieną dieną taip pat palikti euro zoną.

Nežinomybė dėl euro vertės smarkiai išaugs. Centriniai bankai eurus kaip atsvarą JAV doleriams laikė savo rezervuose metų metus. Ši tendencija, kuri po truputį keičiasi, gali dar labiau paspartėti. Kažkada buvusios svajonės, kad euras taps pagrindine tarptautine atsiskaitymo valiuta, žlugo dar prieš dvejus metus Kinijos juaniui tapus antrąja pagal populiarumą valiuta po JAV dolerio.

Viena vertus, Graikijos išėjimas iš euro zonos gali sustiprinti euro vertę. Ekonomiškai silpnesnės šalys tik silpnina Vokietijos, Prancūzijos ir kitų išsivysčiusių euro zonos šalių kuriamą valiutos sąjungą.

Tačiau dėl euro kurso kilimo gali nukentėti šių šalių eksportas bei susilpnėti ekonomikos augimas, o tai turėtų gerokai didesnę įtaką pasaulio ekonomikai negu Graikija.

Dabar žvilgtelėkime į pradėjusį sproginėti Kinijos akcijų rinkos burbulą. Esant aukštoms akcijų kainoms, tenykštės bendrovės išleisdavo naujus vertybinius popierius ir tokiu būdu padengdavo savo skolas. Tuo metu investuotojai pasiskolino šimtus milijardų dolerių vertybinių popierių portfelių formavimui ir tokiu būdu dar labiau prisidėjo prie akcijų kainų augimo.

Jeigu rinkos patirtų krachą, kompanijos, laisvai leidusios akcijas, nepelnytai įgautų pranašumą milijonų kinų šeimų sąskaita. Iš privačiose sąskaitose esančių milijardų bus finansuojama aibė bereikšmių projektų, o tuo pačiu metu nyks turtas.

Įtaka pasaulio ūkiui bus neigiama. Daugybė finansinių institucijų laikosi atokiau nuo Kinijos finansų rinkų, tačiau tos, kurios valdo kiniškus vertybinius popierius, bus priverstos atsikratyti rizikingų aktyvų.

Kinijos investuotojai bus priversti parduoti savo turimas akcijas užsienio šalyse tam, kad būtų padengti nuostoliai namuose.

Tuo pačiu metu Kinijoje sumažės importinių prekių paklausa. Tai atsitiks ne tik dėl turto nykimo, bet ir dėl juanio silpnėjimo.

Kartu su Australija, Honkongu ir Mongolija daugybė Užsacharės Afrikos šalių, taip pat Čilė, abi Korėjos, Omanas ir Turkmėnija mažiausiai ketvirtadalį savo eksporto srautų yra nukreipusios į Kiniją.

Fiskalinės ir/arba valiutų krizės šiose šalyse destabilizuotų regionus, kurie jau dabar išgyvena įvairius konfliktus ir kuriems kyla ekstremistinių grupuočių grėsmė

Kuomet šie regionai užsiliepsnos, naftos kainos pradės kopti į viršų. Tuo pačiu metu didės pasaulinės prekybos išlaidos saugumui ir draudimo kaštai.

Jeigu tuo pačiu metu pradės lėtėti JAV ūkio augimas, o istoriniai duomenys leidžia spėti, kad taip ir bus, visame pasaulyje prasidės sumaištis. JAV, Europos ir Kinijos ekonomikos pradės trauktis ir paskui save temps žemyn mažesnius ūkius.

Vien tik keli recesijos metai JAV reikštų kelio užkirtimą keliems milijonams naujų darbo vietų.

Ar tikėtinas šis scenarijus? Šią savaitę finansų analitikai duoda apie 50 proc. tikimybę, kad Graikija paliks euro zoną. Šanchajaus biržos vertė nuo birželio 12 d. jau susitraukė 20 proc.

Akademikai ir vyriausybės ekonomistai neįžvelgia didelės recesijos JAV tikimybės šiais metais arba 2016 m., tačiau tokia tikimybė šiuo metu yra didesnė, negu buvo dar prieš keletą metų.

Šie įvykiai nėra nepriklausomi – vienas daro įtaką kitam. Vis dėlto, bendrai paėmus, tikimybė, kad toks scenarijus įvyks, gali būti menka. Tačiau scenarijus yra toks blogas, kad į jį būtina žvelgti rimtai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt