Naujienų srautas

Nuomonės2019.06.22 08:00

Mykolas Drunga. Rūpestį kelia „nacionalsocialistinis pogrindis“ Vokietijoje

Nors tai dar nėra galutinai aišku, atrodo, kad Kaselio regioninės tarybos pirmininkas Walteris Lubcke nušautas dešiniojo ekstremisto dėl to, kad palaikė pabėgėlius.

Ir vėl turime Vokietijoje dešiniojo ekstremizmo motyvuotą nužudymą. Turime terorą. Kulka, taikyta į beginklį vyrą ir valstybės atstovą – tai mums primena grupuotę „nacionalsocialistinis pogrindis“.

„Nuoseklu, kad bylą perima generalinis Vokietijos prokuroras. Kraštutinio ekstremizmo teroras turi pajusti visą teisinės valstybės griežtumą“, – įsitikinęs dienraštis „Frankfurter Rundschau“.

Pietų Vokietijos dienraštis „Suddeutsche“ terorą iš dešinės prilygina „Raudonosios armijos frakcijai (RAF)“: „Vokietiją ištiko nauja, ruda RAF. Ne darniai suorganizuotos komandos, kaip tai būdavo vadovaujant Andreasui Baaderiui, Gudrunai Ensslinai ir Ulrikei Meinhof  bei jų įpėdiniams, bet smurtauti pasirengęs sąjūdis, kuris smogia ten, kur gali: prieš pabėgėlius, burmistres, nekenčiamus valstybės atstovus.

Tai metastazuojantis prievartaujantis darinys, kuris daugelyje vietų gali išdygti netikėtai, kaip antai Kaselyje. Rudieji nusikaltėliai, apsupti jiems plojančių, juos drąsinančių ir skatinančių rėmėjų, iš kurių semiasi stiprybės, kaip anksčiau iš savųjų simpatikų jos semdavosi RAF teroristai.

Tada tarp teroristų ir jų rėmėjų nužudymai sukeldavo slapto džiugesio. Dabar nieko slapto nebeliko, džiugesys yra triukšmingas ir pilnas atviros paniekos žmonėms. Neapykanta iš pakraščių persismelkė į visuomenės centrą“, – rašė Miunchene leidžiamas nacionalinis Vokietijos laikraštis „Suddeutsche“. 

Weideno miesto Bavarijoje dienraštis „Neuer Tag“ pasipiktinęs, kad „nesuvaldomai iš įprastinių pakampių socialinėse medijose suskambo džiaugsmas ir džiūgavimas dėl W. Lubckes mirties. Taip pat nesuvaldomai beveik kiekvienam šiuo klausimu turinčiam kitą nuomonę siūloma nusižudyti: „eik ir pasikark!“

Barjerai nepadoriems siūlymams krenta vienas po kito. Tai ir yra pamatinė problema. Ekstremistų kurstoma baimė veda prie neapykantos persunkto klimato. Tada seka prievarta, kuri blogiausiu atveju baigiasi laidotuvėmis.“

Anot Vysbadeno laikraščio „Kurier“, „įtariamojo sulaikymas vis dėlto yra pirmas teisminio persekiojimo pasiekimas, stiprinantis pasitikėjimą saugumo tarnybų darbu. Dabar tyrimus perėmė ir generalinis valstybės prokuroras.

Tai ryškus ženklas tam, kaip teisinė valstybė rimtai žiūri į W. Lubckės nužudymo atvejį ir į smurtą naudoti pasirengusių dešiniųjų teroristų problemą.“

Tačiau Berlyno rytmetinis laikraštis „Berliner Morgenpost“ įspėjo, kad „nekaltumo prezumpcija galioja ir įtariamajam W. Lubckės byloje. Gali paaiškėti, kad tas 45 metų vyras nekaltas arba tai, kad, nors jis be abejo yra žudikas ir net turi ryšių su neonaciais, jis nusikaltimą padarė visai kitų motyvų skatinamas.

Tik kai be jokių abejonių paaiškės, kad W. Lubckė buvo politinės žmogžudystės auka, tik tada šis atvejis įgis visai kitą dimensiją“, – teigė Vokietijos sostinės dienraštis.

O Miuncheno dienraštis „Merkur“ skundėsi „kurstymu ir žodžių šiurkštumu ne tik internete, bet ir politikų forumuose. Visuomenės poliarizacija, kurioje tegalima būti tik arba „už“, arba „prieš“ bėglius, „už“ arba „prieš“ apsaugą nuo klimato kaitos, suteikia vis mažiau vietos apmąstymui ir tarpiniams tonams.

Kaip kadaise kairiųjų pusėje Raudonosios armijos frakcija, taip šiandien ir dešinieji prievartautojai įsitikinę, kad juos palaiko šalies gyventojai.  Tačiau mes turime jiems aiškiai parodyti: čia jūs smarkiai klystate – niekas jūsų neapykantos nenori! – pareiškė Miuncheno laikraštis.

Kaselio miesto dienraštis „Hessische Niedersachsische Allgemeine“ rašė, kad „jeigu įtarimai prieš sučiuptąjį asmenį pasitvirtins, bus tai pirmasis kartas, kad dešiniųjų ekstremistų teroro auka tapo valstybės atstovas. W. Lubckės atvejis patvirtina tai, jog po grupuotės „nacionalsocialistinis pogrindis“ vykdytų nužudymų išaiškinimo dešiniųjų ekstremistų tinklai jokiu būdu dar nebuvo išvaikyti ir kad šis fenomenas nesulaukė reikiamo dėmesio“.

Kitos dienos numeryje dienraštis „Suddeutsche“ taip pat teigė, kad saugumo įstaigos „per mažai įvertino pavojų iš dešinės. Kelis dešimtmečius policijos ir saugumo tarnybų žvilgsnis buvo nepaprastai aštrus pirmiausia į smurtą naudoti pasiruošusius kairiuosius ir po to papildomai į galimai ar tikrai karingus islamistus. 

Daug rečiau ir ne taip įdėmiai policija ir saugumo tarnybos nutaikydavo akį į dešiniųjų ekstremizmą, jo struktūras ir veikėjus. Dėl to „nacionalsocialistinis pogrindis“ ir galėjo daugelį metų nevaržomai žudyti. Ko gero tai galimai padrąsino ir įtariamąjį Kaselyje nužudyti politiką, kuris atvirai pasisakė už didžiadvasišką bėglių priėmimą“, – rašė Pietų Vokietijos dienraštis.

Kelno dienraštis „Kolner Stadt-Anzeiger“ klausė, „ar čia vieno nusikaltėlio darbas, o gal už W. Lubckes nužudymo slypi ištisas dešiniųjų ekstremistų tinklas?

Aišku, apie Vokietijos valstybinę politiką prieglaudos bėgliams suteikimo klausimu galima ginčytis. Tačiau kvietimai žudyti nėra jokie indėliai į debatus, tai tiesiog nusikalstami veiksmai“, – teigė Kelno laikraštis.

Kad „grėsmę iš kraštutinės dešinės įvertinome per mažai“, – sutiko ir Berlyne bei Hamburge leidžiamas nacionalinis dienraštis „Welt“.

Spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą