Nuomonės

2015.07.03 10:44

Rimvydas Valatka. Sodiečiai rūmuose

2015.07.03 10:44

Kas valdo Lietuvą? Šis klausimas pastaruosius dvidešimt metų skambėjo ne kartą. Atsakymai – skirtingi, tik labai retai jie – teigiami.

Kas valdo Lietuvą? Šis klausimas pastaruosius dvidešimt metų skambėjo ne kartą. Atsakymai – skirtingi, tik labai retai jie – teigiami.  

Antradienį, kai į Lietuvą atvyko kadenciją baigiantis Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis, klausimas, kas valdo Lietuvą, privertė raudonuoti net ir tolimus nuo politikos žmones. Prieš šį vizitą Lietuvos valstybės, Seimo ir Vyriausybės vadovai pasiekė naują pasaulio antirekordą – nė vienas iš trijų didžiausių mūsų ponų nutarė nerasti laiko susitikti su Lenkijos prezidentu.

Karaliai taip nesielgia. Demokratiškai išrinkti valstybės vadovai – taip pat. Taip nesielgia net paprastas kaimo žmogus, kai pas jį užklysta net ir nekviestas svečias iš už poros kaimų. Lietuviško svetingumo etiketas reikalauja mesti visus pradėtus darbus, duonos ir sūrio papjaustyti, kiaušinienės iškepti, butelaitį ištraukti.

Ką jau kalbėti apie atvejus, kai svečias yra seniai pakviestas. Lenkijos prezidentą pakvietė Vytauto Didžiojo universitetas, kuris suteikė jam garbės daktaro titulą.

Faktas, kad B.Komorowskis atvyks į Vytauto Didžiojo universiteą, buvo žinomas prieš kelis mėnesius. B.Komorowskis – ne šiaip po Kauną paslampinėti atvykęs lenkų turistas. Jis yra ne tik vienos didžiausių ES valstybių vadovas. Tai – prezidentas šalies, kuri, vykdydama NATO gynybos planą, pirmoji su savo kariuomene privalo ateiti į pagalbą agresoriaus užpultai Lietuvos kariuomenei. Kodėl taip nesvetingai buvo pasitinkamas svarbiausias Lietuvos sąjungininkas, kai lietuviška tradicija reikalauja pagerbti net ir mažą svečią?

Taip yra todėl, kad Lietuvą valdo provincialai sodiečiai. Savaime aišku, kad kaimietiška kilmė nėra joks nusikaltimas. Blogiausia yra tai, kad  kad Lietuvą valdo mąstymo ir etiketo provincialai. Mąstymo provincialumą geriausiai atskleidė šalies vadovų aiškinimai, kodėl jie nenori pagerbti su vizitu atvykusio Lenkijos prezidento.

Prezidentė D. Grybauskaitė buvo su oficialiu vizitu Kroatijoje. Seimo pirmininkė L. Graužinienė ir premjeras A. Butkevičius tvirtino negalintys B.Komorowskio priimti „dėl įtemptos darbotvarkės“. Kas tą darbotvarkę taip įtempė? Pasirodo, Seimo posėdis. Kuo tas Seimo posėdis toks svarbus?

Nei vienas, nei kitas nesugebėjo paaiškinti. Yla pati lenda iš maišo, nes europinei Lietuvos valstybei, jos Vyriausybei ir Seimui vadovauja veikėjai, kurių filosofija prasideda nuo Vingių Jono „taigis kaipgis, a pati negali“ iki „mano gryčia iš krašto, aš nieko nemačiau“.

Tiesa, kilus skandalui premjeras „įtemptą darbotvarkę“ pakeitė kelione į Kauną, kur galiausiai ir susitiko su Lenkijos prezidentu. Tačiau slogus jausmas liko. Jį stiprina suvokimas, kad šiuo atveju sumaištis įvyko todėl, kad prezidentė nusprendė vykti į Kroatiją, o apie Lenkijos vadovo vizitą tiesiog pamiršo ar pamanė, kad gal kas nors kitas jį pasitiks. Vadinasi, Lietuvos užsienio politikos niekas nekoordinuoja, o tai – jau savaime blogai.

Diplomatinių konfūzų pasitaiko ir kitose valstybėse. Tačiau Lietuva negražiai išsiskiria, nes jos vadovams tokie akibrokštai tapo įprasti.

D. Grybauskaitė kažkada atsisakė susitikti net su JAV prezidentu B. Obama. Lenkijos prezidento B. Komorowskio Lietuvoje mūsų prezidentė  nepastebi jau trečią kartą. Per ketverius metus. Pirmą, kai jis, iškart po laimėtų rinkimų, buvo atvykęs pailsėti į Neringą. Antrą – kai Vaidotuose laidojo savo tetą, grafaitę Riomerytę.  Į kurios laidotuves valstybės vadovė galėtų atvykti ir be užsienio šalies prezidento – juk ne kasdien grafus laidojame.

Lietuvos kaime dabar kiti prioritetai. Kai pagalvoji, vargšas Vytautas Didysis, kurio vardu pavadintas Kauno universitetas. Vytautas Didysis kartu su savo pusbroliu Jogaila beveik keturis dešimtmečius XIV–XV a. kūrė didžiąją Rytų ir Vidurio Europos politiką. Toėl Lietuvą dabar valdantiems sodiečiams dažnai prioritetas yra ne Rytų ir Vidurio Europos politika, ne geri santykiai su artimiausiais sąjungininkais, o eilinis nusmurgusio Seimo posėdis.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.