Nuomonės

2019.06.15 09:12

Mykolas Drunga. Rusijoje stiprėja pilietinė visuomenė

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2019.06.15 09:12

Ar Rusijos valstybė prarado savo slaptųjų tarnybų kontrolę? Taip klausia Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“ ir paaiškina, jog „daug kas įtaria, jog tiriamojo žurnalisto Ivano Golunovo suėmimas buvo savavališka saugumo tarnybų akcija“.

Pasak Karlsrūhės dienraščio „Badische Neueste Nachrichten“, „ar išties tai paprastas kilniadvasiškumas, kuris vedė Kremlių ištraukti tiriamąjį žurnalistą Ivaną Golunovą iš ugnies linijos? Po šešias dienas trukusio kankinimo laužant šonkaulius ir sukrečiant smegenis, kas staiga privertė atsisakyti kaltinimų, žurnalistą pavertusių narkotikų platintoju?

I. Golunovo atvejis – ne vienintelis toks, greičiau priešingai. Tiesa, daugelis nežinomų aukų nesulaukia to paties dėmesio. Ligi šiol žurnalistų bendruomenė, socialiniai tinklai, pilietinė visuomenė nesugebėjo taip plačiai solidarizuotis, kaip dabar.

Tas šitaip visus apimantis solidarizavimasis ir vertė Vladimirą Putiną bei jo senstančią svitą sudrebėti“, – rašė Vokietijos Badeno regiono laikraštis.  

Nacionalinis dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ teigė, jog „žurnalisto I. Golunovo paleidimas į laisvę buvo trumpa rusų pilietinės visuomenės pergalė prieš savivalę. Ji, pilietinė visuomenė, per penkias jo suėmimo dienas parodė, jog nepaisant praėjusių kelerių metų represijų ji dar vis gyva.

Tačiau kadangi policijos elgesys nepriekaištingos reputacijos žurnalistui primetant aiškiai sufabrikuotus kaltinimus buvo toks įžūlus, kad net ir šiaip jau lojalūs režimo gynėjai buvo pasipiktinę, spaudimas valdžiai buvo toks didelis, kad režimas tam, jog užkirstų kelią dar didesniems nuostoliams, turėjo pasiduoti“, – rašė Frankfurto dešiniųjų liberalų laikraštis.

Berlyno marksistinių kairiųjų dienraščio „Junge Welt“ nuomone, „mažai paguodžia tai, jog nežinia dėl kokių paskatų tas pats ministras, kuris vieną dieną gali liepti įtariamąjį „suminkštinti“, naudojant „paaštrintus tardymo metodus“, jau kitą dieną gali visą spektaklį nutraukti.

Visa tai sugestijuoja, kad procesą kontroliuoja vykdomoji valdžia. Ji gali jį pradėti, bet gali ir pabaigti“, – darė išvadą Berlyno kraštutinių kairiųjų laikraštis.

Kairiųjų liberalų dienraštis „Frankfurter Rundschau“ pažymėjo, jog „šiuo metu Maskvoje vyksta sutrikdymo žaidimas, besisukantis apie vis naujus režimo kritikų suėmimus ir paleidimus.

Daugelis rusų savęs klausia: ko nori ir kurlink suka Vladimiras Putinas? Vienintelė tikrai apčiuopiama konstanta yra dviejuose žemyn traukiančiose kreivėse: jau daugelį metų po truputį krenta rusų pasitikėjimas V. Putinu lygiagrečiai su krentančiomis realiomis pajamomis.

Iš tiesų dabar būtų geras laikas iš naujo apmąstyti ir įvertinti laisvę kaip faktorių, skatinantį pozityvius pokyčius pasauliniu mastu“, – rašė Frankfurto kairiųjų laikraštis.

Su tuo turbūt sutiktų ir Turino dienraštis „Stampa“. Jis teigė, kad „akivaizdu, jog eilinių žmonių veržimasis į laisvę, trokštant teisių ir lygybės, vis dar reiškiasi šiame 21-ame politinių molochų, nihilizmo ir abejingumo amžiuje.

Protestai Honkonge prieš galvas nukertantį įstatymą, įgalinantį bet kurio piliečio, nesvarbu kokį pasą jis kišenėje beturėtų, deportavimą į Kiniją, tą laisvės troškimą patvirtiną taip pat kaip ir demonstracijos Rusijoje. Ten žmonės kovoja už žurnalistą I. Golunovą, kurį suėmė policija dėl jo straipsnių apie prezidento V. Putino režimo korupciją.

Cinizmas, kuris kaip tik šiuo metu yra madingas, dar galutinai nelaimėjo. Honkonge ir Maskvoje stovi žmonės su nugaromis priremti prie sienos. Jie reikalauja tik tai, kad būtų laikomasi žmogaus teisių. Šitaip darydami jie primena ir mums, dėl ko verta kovoti“, – rašė Italijos laikraštis.

Rusijos dienraštis „Vedomosti“ stebėjosi, kad „nuo I. Golunovo sulaikymo iki proceso prieš jį nutraukimo praėjo tik penkios dienos. Tai pavyzdžio neturinčio greitumo Rusijos vadovybės reakcija į pavyzdžio neturinčio stiprumo piliečių pasipiktinimą, tai pagaliau pilietinės visuomenės laimėjimas.

Ji laikėsi vieningai ir taip pati įsisąmonino savo stiprumą. O Kremlius suprato, kad jis ne visada sau gali leisti nekreipti dėmesio ir ignoruoti didelį piliečių nepasitenkinimą.

Dabar svarbu neišleisti strateginio tikslo iš akių. Tokiam atvejui kaip Golunovo negalima leisti pasikartoti. Kovoje už dar tvirtesnę teisinę valstybę tie, kurie išsikovojo I. Golunovo paleidimą į laisvę, turės įrodyti atkaklumą ir susiklausymą.

Bet  dabar jie žino, kad jie tai gali“, – rašė nepriklausomas Maskvos laikraštis.

Spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt