Nuomonės

2019.06.12 17:46

Ramūnas Terleckas. Nausėdos išbandymas Kirkilo gėriu

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas, apžvalgininkas2019.06.12 17:46

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė paskutinį dviejų kadencijų metinį pranešimą. Nežinia, ar tai išties yra paskutinis kreipimasis į Seimo narius, nes teoriškai, ji po penkerių metų galėtų vėl pretenduoti į prezidento postą. Jei norėtų, jei matytų prasmę, jei tikėtų laimėsianti. Daug „jei“, bet kartais „jei“ iškrečia pokštų: vieniems - smagių, kitiems – apmaudą nešančių.

Nemanau, kad šių metų pranešimas patektų į dešimtečio kalbų penketuką: nei itin gilus, nei įkvepiantis. Derėtų pastebėti, kad metinio pranešimo žanras iki šiol yra neapibrėžtas ir neturi gilių tradicijų. Kita vertus, prezidentės kadencija baigėsi, kam švaistyti jėgas įžvalgoms, ypač dabartinės sudėties Seime? Kritikos valdantiesiems prezidentė pažėrė, bet švelnios. Nežinau prezidentūros vidaus rutinų, todėl tik galiu spėti, kada patarėjai savo kuruojamos srities pranešimo dalį prezidentei pateikė. Gal net ganėtinai anksti, nes „darbščiųjų“ socdemų lyderio Gedimino Kirkilo noras įteisinti rentas Seimo nariams nebūtų praslydęs pro kritišką prezidentės akį.
 

Kai sužinojau apie pono Kirkilo iniciatyvą, dar kartą nusistebėjau šio politiko įžūlumu bei gebėjimu iš niekur susikurti naudą ir sotesne perspektyva sugundyti kolegas balsuoti „už“. Žaviuosi talentu išnaudoti situacijos teikiamus kozirius – Ramūnui Karbauskiui reikia sąjugininkų suvaldyti skęstantį koalicijos laivą, todėl nereikšmingi pakeleiviai tampa svarbiais draugais  ir gali diktuoti bendradarbiavimo sąlygas. Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda, pažadėjęs ieškoti kompromisų ir būti geruoju moderatoriumi politinėje erdvėje, taip pat turės gerokai pagalvoti, ką daryti su Kirkilo noru užsitikrinti ir Seimo draugams parūpinti poilsį be rūpesčių.

Kad ir kaip kristų kortos, visi supranta, kad Socialdemokratų darbo partija kituose rinkimuose į Seimą greičiausiai nepateks. Tą suvokia ir ponas Gediminas su bendražygiais, todėl imasi plano B, kaip tęsti „orų egzistavimą“, planų B jis turi keletą. Teigia tinkąs eurokomisaru būti, galėtų ir Seimą pavairuoti, o jei tokios svajos neišsipildytų, eitų Krašto apsaugos ministerijai vadovauti, juk ne veltui kažkada už mokesčių mokėtojų pinigus pirko Žalgirio mūšio paveikslą ministerijai, kuriame ir pats kamputyje yra nutapytas. G. Nausėda netrukus  turės paskelbti savo komandą, kurios sudėtis plačiau atskleis ir išrinktojo prezidento veidą. Netrukus jam gali tekti spręsti ir G. Kirkilo geresnio gyvenimo  klausimą, tada pamatysime ir prezidento stuburo tvirtumą.
 

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt