Nuomonės

2015.06.30 10:54

Virginijus Savukynas. Taikinys – A. Butkevičius

2015.06.30 10:54

Artėja Seimo rinkimai. Politinės partijos paprastai pradeda viena kitą kritikuoti. Tačiau viskas juk susipainiojo.

Artėja Seimo rinkimai. Politinės partijos paprastai pradeda viena kitą kritikuoti. Tačiau viskas juk susipainiojo.

Darbo rinką liberalizuoja socialdemokratai, o ne dešinieji, kaip tai turėtų daryti normaliomis sąlygomis. Net kairieji supranta, kad tokia nelanksti darbo rinka labiausiai kenkia patiems darbuotojams: darbdaviai bijo juos įdarbinti. Ilgai į tautiškumą nekreipę dėmesio, galybė liberalų sustojo į šaulius. Konservatorius tikriausiai išmušė taip juos iš vėžių, kad iki šiol negali atsigauti – tautiškumas, neginčijamas jų tapatybės pagrindas, tapo artimas ir kitiems dešiniukams – liberalams.

Tačiau tai nereiškia, kad nebus politinių rietenų. Tik jos bus nuleistos iki asmens lygio. Kadangi prezidentę Dalią Grybauskaitę politikai bijo kritikuoti, pagrindiniu kritikos taikiniu bus kitas asmuo – tai premjeras Algirdas Butkevičius.

Kartoju savo tezę: Lietuvoje yra įsigalėjusi ne lyderių auginimo sistema, bet jų naikinimo kultūra. Žmogus, kuris yra gabus, talentingas, kuriam sekasi, iš karto jam bandoma kenkti, trukdyti. Ir tai vyksta ne tik Lietuvoje, aukštu politiniu lygiu. Tai vyksta ir Norvegijos braškių plantacijose. Kaip rašė vienas toks braškių rinkėjas: geriau nesistengti greičiau ir daugiau pririnkti braškių, nes lietuviai prižiūrėtojai susigalvos įvairiausių engimo būdų. Kodėl? Todėl, kad tie greitieji rinkėjai neužimtų jų vietos. Štai ir visa aritmetika. Manau, kad kiekvienas iš jūsų tai atpažins savo gyvenime: jei tik jums kur nors geriau sekasi, atsiras tų, kurie visais būdais trukdys.

Deja, tokia yra mūsų gyvenimo logika, ir ji mums neleidžia geriau gyventi. Ir pagal ją pagrindinis taikinys bus A. Butkevičius. Beje, nereikia užmiršti, kad jis yra pats rimčiausias kandidatas į prezidentus 2019 metų rinkimuose. Tad tikrai daug kas svajoja, kad A. Butkevičiui nepasisektų šiuose Seimo rinkimuose. O jau po to niekas jo nevertins kaip rimto žaidėjo.

Antra priežastis yra dar paprastesnė. Jis yra premjeras, populiarus politikas, jį kritikuodamas susilauksi daugiau dėmesio nei, tarkime, kokį nors visuomenei beveik nežinomą ministrą. Be to, taip jau yra: opozicija turi kritikuoti poziciją ir jos lyderį premjerą.

Premjero puolimo taktika akivaizdi jau dabar. Pirmas žingsnis – bandyti riboti jo veiklą. Jau dabar matome užsipuolimus, kad jam nepriklauso kištis į užsienio politiką. Nors mūsų Konstitucjos 84 straipsnio pirmame punkte aiškiai pasakyta: „Respublikos Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką“

Tad premjerui užsienio politika yra privaloma, tad natūralu, kad jis pasisako šiais klausimais. Tačiau kas gi skaito Konstituciją, viešoji nuomonė viską gali. Gal po tokių veiksmų premjeras suglums, taps mažiau aktyvus. O tada bus galima sakyti, kad jis nieko nedaro.

Bet koks nors kiek originalesnis viešas žingsnis susilauks didžiulės kritikos. Štai kad ir toks nekaltas susitikimas su vyskupu Gintaru Grušu aptarti partnerystės klausimo. Kilo milžiniškas kipišas: kaip tai galima daryti? Puiku, kad premjeras susitinka su įvairiomis visuomenės grupėmis. Niekas nepaneigs, kad Lietuvoje katalikų bendruomenė yra viena didžiausių, todėl į jos nuomonę demokratinėje visuomenėje reikia įsiklausyti. Kai premjeras susitinka su Pramoninkų konfederacijos prezidentu ar Laisvosios rinkos ekspertais, įvairiomis nevyriausybinių organizacijų atstovais, tai yra normalu. Tačiau jei tai yra Bažnyčios atstovas, tai jau kažkas skandalinga. Kodėl?

Rinkiminės nuotaikos vis labiau užvaldo mūsų gyvenimą, to nepakeisi. Tačiau rinkėjas turėtų atidžiau žiūrėti į tai, kas vyksta viešajame gyvenime. Kas žino, gal tokiu būdu mes po truputį atsisakysime nuodijančio pavydo ir kenkimo kitiems.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.