Nuomonės

2015.06.29 09:44

Raimonda Agnė Medeišienė. Trumpa istorija apie knygas

2015.06.29 09:44

Istorija prasidėjo prieš maždaug 2 mėnesius. Ruošiausi darbinei išvykai, žinojau, kad manęs laukia ilgesnis nei 3 val. skrydis, tad bibliotekoje paprašiau pasiūlyti man knygą, kurią galėčiau pasiimti į lėktuvą.

Istorija prasidėjo prieš maždaug 2 mėnesius. Ruošiausi darbinei išvykai, žinojau, kad manęs laukia ilgesnis nei 3 val. skrydis, tad bibliotekoje paprašiau pasiūlyti man knygą, kurią galėčiau pasiimti į lėktuvą.

Kai po kelių valandų grįžau savo užsakymo, radau maždaug 1 metro 30 cm glaudžiai surikiuotų knygų eilę. Jų buvo tikrai daug. Ir tada prasidėjo malonumo, nuostabos ir smalsumo pusvalandis.

Malonumo, nes man malonu apžiūrinėti knygas. Ypač naujas. Sklaidyti puslapius, užuosti spaustuvių kvapą.

Nuostabos, nes naujų ar beveik naujų knygų pasirinkimas bibliotekose yra įspūdingas. Tik imk ir skaityk.

Smalsumo, nes bibliotekos darbuotoja mane pažįsta prabėgomis, iš pasisveikinimų ir keleto trumpų pokalbių. Įdomu, kokiais kriterijais rėmėsi rikiuodama man tą 1 m 30 cm skaitymo lėktuve malonumą.

Pirmiausia tik kilnojau ir varčiau knygas, vėliau akyliau žiūrinėjau knygų viršelius, autorius, temas. Reikėjo apsispręsti, todėl griežtai pasakiau sau – imsiu tik 2 knygas.

Kai procesas buvo baigtas, ir rankoje laikiau TAS 2 knygas, kaip skaitantis žmogus pasijutau keistai ir nejaukiai. Gal net kiek kalta. Pirmą kartą labai aiškiai mano galutinį pasirinkimą lėmė knygų parametrai.

Na, sakykime, kelionėje įvertini viską: ir rankinio bagažo limitus lėktuve, ir nešiojamo svorio ribas. Žinau, kiek puslapių su malonumu perskaitau per 3 su trupučiu skrydžio valandų. Pragmatiška ir teisinga.

Bet kai grįžusi iš kelionės grąžinau knygas ir pasirinkau kitas, šįkart jau vietiniam naudojimui, nustebau: visos 4 buvo labai panašaus protingo formato.

Tada ėmiau svarstyti – kodėl taip?

Svarbiausias mano argumentas – rankoje laikyti knygą turi būti malonu, ji turi būti pakeliama.

Mėgstu įsimesti knygą į rankinę ir man svarbu, kad knyga radikaliai nepakeistų rankinės svorio. Tai aš ir vadinu „protingo formato“ knyga.

Protingo formato knygą galiu paskaityti ir parke, ir kavinėje, ir viešajame transporte, kur kartais rankoms erdvė ribota.

Nelabai sunki knyga teikia vilties, kad ir istorija bus kompaktiška.

Objektyviai vertinant, didelės apimties knygų istorijas prisimenu dalimis, gabalais. Tikrai ne viską.

Ar čia aš vien tokia? Nemanau.

Didelė dalis jaunimo, ir ne tik Lietuvoje, menkai teskaito. Išmanieji beraščiai – taip vadinama jaunoji karta, užaugusi su mobiliaisiais ar išmaniaisiais telefonais. Jie sugeria informaciją kitais būdais. Ir tikrai ne visi jie beraščiai. Nors didoka dalis tikrai turi skaitymo ir suvokimo problemų.

Nesu tos kartos žmogus. Bet turiu pasakyti, kad mane žavi gebėjimas perduoti informaciją aiškiai, suprantamai, kūrybiškai. Žavi istorija, papasakota taip, tarsi nebūtų nieko nereikalingo.

Galvoju, kodėl rašytojams norisi sutverti svarią puslapių skaičiumi knygą?

Gal kai kuriems iš jų parašyti daug – tai tarsi sportininkams įvykdyti olimpinį normatyvą?

O gal kai kurie leidėjai moka už žodžių skaičių? Stora knyga kainuoja daugiau, nes fiziškai ilgiau trunka ją sutverti, ilgiau redaguojama, daugiau popieriaus reikalauja. Būtų juokinga tokia kainodara...

O jeigu atvirkščiai? Gal daugiau mokama už talentingą suvokiamos apimties tekstą?

Antonas Čechovas, talentingai kūręs trumpus apsakymus, trumpesnes, ilgesnes ir visai ilgas pjeses, sakė: „KATKOST- SESTRA TALANTA“. Lietuvių kalba tai būtų „Glaustumas – talento brolis“.

Apibendrinant: esu skaitantis žmogus, man svarbu skaitymo malonumas. Protingos apimties tekstas mane žavi labiau. Jei reikėtų surašyti mano knygų 10-ką, visos jos būtų protingo formato. Kai kurios net mažėlesnio.

Labai lauksiu naujų knygų, tikėdamasi, kad rašytojus aplankys įkvėpimas kurti nelabai ilgus tekstus, kurie leidybininkų dėka pavirs protingo formato knygomis. Formuluotė „mažiau yra daugiau“ tikrai veikia ir šioje srityje. Aš būsiu viena iš daugelio dėkingų skaitytojų. Ypač jei įžvalgi bibliotekos darbuotoja ir toliau man pagelbės surikiuodama metrinius knygų pasiūlymus.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.